TAM BİR FİYASKO!

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

1969 yılında aya insan göndermeyi başaran ABD, sonrasında Ay Dede’yi komşu kapısına çevirmeye niyetlenir..

 

Üstünden henüz 1 yıl bile geçmeden 3 astronot daha roketin içindedir ama roket havalandıktan bir kaç dakika sonra telsizden duyulan efsane mesajla canlı yayını izleyenler ve tabii ki en çok da Houston’daki NASA üssü irkilir:

 

 

– We have a problem, Houston..!

 

Yani bi sorunumuz var Houston diyor astronot..

 

Bi şeyler ne zaman ters gitse, We have problem Houston der hala Amerikalılar..

 

– Eyvah, işte şimdi zıçtık manasına..

 

Roketteki oksijen tankı bozulmuştur ve daha kötüsü dışarıya da oksijen sızmaktadır.

 

Aya iniş imkansızdır artık, NASA yetkilisi, ha 10 dk sonra ölmüşler ha bir kaç saat sonra ayın yörüngesinde, ne fark eder ki diye düşünür ve emri verir:

 

– Roketi hemen terk edin ve ay modülüne geçin, modülle ayın etrafında bi tur atın, ayın itiş gücü sizi tekrar yeryüzüne gönderecektir.

 

Dediği gibi de olur. 3 kişi minnacık bir modülün içinde, soğuktan titrer vaziyette tam 3 günü birlikte geçirirler ama sağlam vaziyette dünyaya dönmeyi başarırlar..

 

Herkes çok mutludur ve gururludur ama görev tamamlanamamıştır.. Sonuçta ay yüzeyine adım atabilen olmamıştır..

 

Hayal kırıklığına uğramış astronotlardan biri yıllar sonra o günleri anlatır ve bu olayı üç kelimeyle özetler..

Başarılı bir fiyaskoydu der..

 

Oysa biz Türk’ler böyle durumlarda daha iyimseriz, başarılı fiyasko yerine teselli ikramiyesi demeyi tercih ederiz.

 

Şampiyonluğun kaybedildiği bir sezonda kazanılmış hiç bir yurt içi turnuva kupası sezonu kurtarmaya yetmez, tam da astronotun dediği gibi yalnızca başarılı bir fiyaskodur.. Değerlendirmesi iki hafta sonraya kalsın, kupa, kupadır ve tadını çıkarmak lazım..

 

Her ne kadar Fenerbahçe sezon içinde Akhisar’a karşı iki kez mağlup olmuş olsa da Fenerbahçe finale favori olarak çıktı..

Fenerbahçe son maçlarda olduğu gibi sağda Alper’le başladı, Dirar yine yoktu.. Valbuena demiyoruz, sahi bi Mehmet Ekici ve Eljif vardı? Onlar da yoktu bugün sahada.. .

 

Fenerbahçe topa sahip olarak oynamayı seviyor zaten, Akhisar ise yine kontra hesabı yaparak çıkmış maça.

Fenerbahçe maçın hemen başında siklet farkını ortaya koydu, topa sahip oldu, oyunu kanatlara da yaydı, Akhisar orta sahasına rebound şansı da tanımadı ve tamamen Fenerbahçe üstünlüğünde bir 20 dk izledik..

Soldado ile 2, Josef ile de 1 kez kaleci Fatih’e takıldı Fenerbahçe.

 

Oyuna denge kuran Akhisar Fenerbahçe’nin hızını kolay kesti.. Fenerbahçe havadan oynamak zorunda kaldı biraz ve bu anlarda da deyim yerindeyse Soldado Mustafa Yumlu’nun kucağında oynamak zorunda kaldı..

 

Akhisar 25’den sonra ataklarındaki etkisini de artırdı, Yumlu maçın en etkili pozisyonunda kafayı Volkan’ın üstüne vurdu, iki dakika sonra yine bir serbest atışta Lopez havadan gelen topa voleyi yapıştırdı ve Akhisar’ı öne geçirdi..

Fenerbahçe golün şokunu da atamadan ilk yarı sona erdi..

Fenerbahçe maça çok istekli başlamıştı oysa.. Akhisar da biraz heyecanlıydı..

Futbolda kanatlar çok önemli.. İlk 20 dakika Fenerbahçe iki kanadı da etkili ve dengeli kullandı..

Akhisar biraz biraz topa sahip olmaya ve ısırmaya başlayınca önce Atıf ve Hasan Ali motor indirdi, Muğdat tehdidi tedirgin etti çünkü.

Alper bugün beni yanıltacak diye düşündüm, 10 dakika oynadı sonra zırvaladı ve fabrika ayarlarına geri döndü ve her iki kanattaki ofans etkinliği düştü..

Özelliklerinden biriside geriye gelip atak hazırlamak olan Soldado topu ayağına aldığında boşa kaçan kimseyi göremez oldu, O da etkili bölgede top alamamasına sebep oldu, Giuliano da takıma ayak uydurunca bu skor kaçınılmaz oldu..

Tabii, hakkını da yemeyelim, Fenerbahçe ilk 20 dk da skoru bulsaydı başka şeyler söylüyor olurduk..

Gol bulamamanın ardında kaleci Fatih’inde başarısı var ama futbol şanssızlığı da var, toplar hep doğru yere vuruldu 3 pozisyonda da.. Kaleci kurtaramadı gibi, son çare kollarını açıp ya Allah diye atlayan kalecinin koluna, orasına burasına çarparak toplar sekti hep..

 

İkinci yarıya Aykut Kocaman Alper-Fernandao değişikliğine giderek başladı..

Baskıyı artıralım, havadan dengeyi bozalım diye düşünmüş olmalı.. Erken hamle her zaman daha iyidir çünkü son 20 dakikada gelen pespeşe oyuncu değişiklikleri panik içinde gerçekleşiyor çoğunlukla..

 

Öyle ya, yap hamleni , etkisinin ne olduğuna bak, sonra bi hamle daha yaparsın duruma göre..

 

Fenerbahçe etkili de başladı ikinci yarıya… Okan Hoca’nın stoperleri üçleyip ileride bir tek Muğdat’ı bırakması da ekmeğe yağ oldu..

Tek kaleye dönen maçta Fernandao skoru 56 da eşitledi..

50.dakikada stoperleri üçleyen bir hocayı ilk kez gördüm..

Orta sahaya bir presçi alırsın, bu oyuncu yedek sağ bek veya sol bekin dahi olabilir,  kalenden topu uzak tutarsın.. Anlık müdahalelerde hocalar panik içinde hamle yapacağız derken ortaya tuhaf tercihler çıkabiliyor böyle..

 

65’de gelen Soldado- Valbuena değişikliğini ben pek anlayamadım, Akhisar defans göbeğini rahatlattığı kesin ama..

Bu değişikliğin ne getirip götüreceğini anlamadan Akhisar Sissoko ile 2’yi buldu..

İki kez kaleye geldiler, ikincisinde golü buldular ama öyle rahat atılmış bir gol ki, bu gol çok konuşulur..

 

Bu gol Fenerbahçe’nin moralini de bozdu açıkçası.. Basit pas hataları gelmeye başladı..

Oysa havadan gelen her topa Fernandao kafayı vuruyordu ama o baskıyı kuramadılar.

Değişiklik Fenerbahçe’ye yaramadı belli ki.

Valbuena biraz daha erken girse miydi diye sormadan edemiyor insan, Valbuena oyuna girer girmez gol oldu ve guardı düşmüş bir takıma katkı yapamadı zira..

 

Tuhaf bir şekilde oyundan düşen Fenerbahçe 82 de 3.yü yedi..

Bu iş burada bitiyor galiba derken 86.dakikada Josef’in golü geldi ama ne bu gol ne de Janssen hamlesi beklenen enerjiyi getirmedi.

Fenerbahçe geriye düştüğü maçlardan sadece Bursaspor maçını çevirebildi bugüne kadar.. Kenar yönetimi o enerjiyi zaten veremiyor da, bir kasaba takımına ligde iki kez yenilip, final maçını da seyirci avantajına rağmen veriyorsan buna başarılı bir fiyasko da denmez, tam bir fiyasko denir..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular