https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TAHMİNLER BAZEN TUTAR, BAZEN YATAR

Okunması Gerekenler

TOLGA AYKUTSilah icat oldu mertlik bozuldu, penaltı icat oldu futbol bozuldu desek yeridir herhalde. Dün akşam 2014 Brezilya dünya kupasında 2.finalistin isminin belli olacağı bir maç vardı. Arjantin ve Hollanda yarı final mücadelesinde karşı karşıya geldiler ve zaten TR saatiyle 23:00 de başlayan maçta bizi adeta uyuttular.

Bir önceki maçta Almanya’nın Brezilya’yı 7-1 yenmesi, tüm dünyadaki futbolseverleri bu maç için de bir beklentiye sokmuştu ama belli ki hem Arjantinli hem Hollandalı futbolcuları bayağı korkutmuştu. Bir yandan galip gelmek ister bir halde, öte yandan Almanya’nın rakibi olacak olmaktan korkar bir halde, iki ileri bir geri vasat bir 120 dakika geçirdiler. Her iki takımda Almanya’nın rakibi kim olacaksa bari penaltı atışları belli etsin gibi bir teslimiyet içerisindeydiler.

arj2Louis Van Gaal, geçen Kostarika maçında penaltı atışları için yedek kaleci Tim Krul’u oyuna sokmuş ve onun kurtarışlarıyla takımı, Kostarika karşısında galip gelerek yarı finale uzanmıştı. Hollanda teknik direktörünün bu maçta basireti bağlanmış olacak ki, 3 değişiklik hakkını da kullandığı için, kaleyi hayatında hiç penaltı kurtarmamış Jasper Cillessen’in emanetinde bıraktı ve Cillessen istatistikleri yine değiştiremedi!

Arjantin tüm turnuva boyunca sadece 8 gol atabildi ve en sıkıcı maçlar istatistiği tutulsa herhalde açık ara Arjantin milli takımının oynadığı maçlar önde gider. Almanya ise sadece Brezilya maçında 7 gol, toplamda ise 17 gol attı ve 2-2 biten Gana maçı bile son derece heyecanlı bir maçtı. Bu taraftan bakıldığında favori Almanya gibi duruyor ama Arjantin, bir başka golcü takım olan Hollanda’yı nasıl uyuttuysa bu sefer de Almanya’yı büyücü Messi’nin üfleyerek uyutmasıyla pasifize edebilir ve iş yine 120 dk sonrasına kalabilir. Kupa penaltılara kalırsa da her takım her takımı eleyebiliyor maalesef.

arj3Ben daha evvel dünya kupaları tarihinde 3 kere final oynadığı için ve hiç şampiyonluğu bulunmadığı için kupayı kazanan taraf Hollanda olsun istemiştim ama maalesef finale çıkamadılar. 3.lük maçında Brezilya ile oynayacaklar, karşılarında kendini ülkesine ve taraftarına affettirmek isteyen bir Brezilya olacak. Belki de o maç futbol kalitesi olarak final maçından daha güzel geçer, belli mi olur ?

Arjantin ve Almanya ise 3. kez bir  final maçında karşı karşıya geliyorlar. Meksika 86’da 3-2 lik skorla Arjantin, İtalya 90’da ise 1-0 lık skorla Almanya gülen taraf olmuştu. Hatta dikkat ederseniz gollerde bile 3-3 lük eşitlik var. Arjantin uyutarak falan kötü bir final maçı seyretmemize sebep olursa da en azından bu dünya kupası, iki futbol devi arasındaki denkliğin bozulduğu bir kupa olacak.

tolga.aykut@abcspor.com

Son Haberler

KAVUKLU ile PİŞEKAR

Bayern Münich’in 2006 senesinde batmak üzere olan, o dönemki en büyük rakibi Borussia Dortmund’u, faizsiz ve kefilsiz olarak verdiği...

Benzer Konular