https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SÜRKLASE

Okunması Gerekenler

O nasıl bir baskıydı öyle? Nasıl bir pres ? Ön alanda rakibe nefes aldırmayan oyuncular. Valencia, Crespo, Arao, Rossi hepsi piranha gibiydi. Doymak ta bilmediler, durmak ta. Sürekli ısırdılar rakibi.Hem de öyle 5-10 dakika süren bir baskı değildi bu. Hiç vazgeçmediler. Maçın sonuna kadar tempoyu hiç düşürmediler. Biz seyrederken yorulduk onlar yorulmadılar.

Evet son yıllarda zaman zaman iyi oynadığımız bazı maçlar oldu.Güzel goller, farklı galibiyetler gördük. Ancak rakibi böylesine sürklase ettiğimiz, bu kadar enerjik bir oyun hiç görmedik. Kimse Alanya zayıftı, direnmedi demesin. Tam tersine takır takır mücadele ettiler. İkili mücadelelere girdiler. Kendilerini hiç sakınmadılar ama güçleri yetmedi. Fenerbahçe anormal istekliydi. %100 konsantreydi. Hedefe kitlenmişti. Sonuç olarak ta ortaya yıllardır izlediğimiz en iyi futbol çıktı.

Tabii bu oyunda hoca damgası var en başta. Jesus çok enteresan bir teknik direktör. Hiç geri vitesi yok. ”Oyunu rölantiye alayım, 3-5 yan pas yapıp dinleneyim” demiyor. Sadece ama sadece hücumu düşünüyor. Bu kadar fazla hücumu düşünürsen, ön alanda baskı yaparsan geride boşluk verir misin zaman zaman? Elbette verirsin. Ancak hoca bunu göze alıyor. Rakip güçlüymüş, zayıfmış farketmiyor. O hedefine kitlenmiş bir avcı gibi. Baskı ve hücum üzerine kuruyor tüm planını. Ortaya da heyecan verici bir futbol çıkıyor bugün olduğu gibi.

Ha. bütün maçlar böyle geçer mi? Geçmez tabii ki. Bazen bu tempoyu yakalayamayabiliriz. Bazen girdiğimiz riskler sonucunda ilk golü yiyen taraf ta biz olabiliriz. Hatta bir gün ters bir takım çıkar bizi dörtleyebilir de. Ancak bu Jesus’un felsefesinde bir değişikliğe yol açmaz. ”3 maçta berabere kalacağıma 2’sini kazanayım, 1 tanesinde gerekirse fark ta yiyebilirim” diye düşünüyordur muhtemelen hoca. O yüzden bu sezon bol gollü galibiyetlere ve arada bir kaç tane de sürpriz ters skora hazırlıklı olalım diyorum.

Bugün tabii ki mutluyuz. Güzel futbolun, bol gollü galibiyetin keyfini çıkartıyoruz. Ancak maalesef en iyi futbolu oynayana şampiyonluğu vermiyorlar. O yüzden sevinelim ama abartmayalım. Burası Türkiye, iki tane kötü skor alırsın, bir anda ortalık yangın yerine döner. Bugün göklere çıkardığımız futbolcuları yerin dibine sokarlar. Jesus sihirbazken bir bakmışsınız beceriksizin teki yapmışlar adamı. Dolayısıyla yarından itibaren ayaklarımız yere bassın. Daha hiç bir şey kazanmış değiliz. Biz yeter ki böyle oynamaya devam edelim. Eğer aynı şekilde gidersek karşımızda kimse duramaz. Bu gidişatın bozulmasına lütfen izin vermeyelim.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular