https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SULTAN KÖSEN VE HALİL İBRAHİM KUZUCU

Okunması Gerekenler

Tarihimizin En Uzun Basketbolcusu

Konya’da keşfedilip Bursa’ya getirilen boyundaki “Bam Bam” lakaplı 2.28 boyundaki oyuncu, Oyak Renault, Vestel,  Hilalspor ve İzmirspor takımlarında forma giymişti.

2007 senesinde 45 yaşında hayata devam eden sevimli sporcu için spor hayatı dışında daha popüler oldu diyebiliriz aslında..

Boyu sayesinde meşhur oldu tabii ki ama Show TV’de Ömür Varol ile yaptığı haber şakaları, 80 santim boyundaki Pire Ferhat ile ikili programları, 4 film ve 2 dizide rol aldığı oyunculuğu daha ön plandaydı.

Geçelim, bizim topraklardan çıkmış en uzun insana.. Sultan Kösen.

1982 doğumlu Sultan, 60 numara ayaklar ve devasal elleri ile Guiness’de de yer almış bir isim ve diğer 4’ü normal boyutlarda olan 5 kardeşli bir aileden çıkma..

2.51 boyundaki Sutan’daki bu aşırı uzamanın nedeni; hipofiz bezinde aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümör.

Diğer her rekortmenlere 1 sayfadan az yer ayrıldığı 2018 Guiness kitabında, 2 sayfa kaplaması, gezegenimizdeki diğer insanlarla farklılık anlamında bizlere en güzel örnek..

Koltuk değnekleri ile yürüyebilen Mardinli, rekor boyuyla sadece kendi köyü Alibey, Derik İlçesi değil, bugün icin tüm ülke hatta dünya çapında tanınan bir isim konumunda..

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular