https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

UK CHAMPIONSHIP / SNOOKER

Okunması Gerekenler

Bu yıl bahis şirketi Coral’ın sponsorluğunda düzenlendiği için tam adı Coral UK Championship (Birleşik Krallık Şampiyonası) olan snooker turnuvası sona erdi. Triple Crown’ın parçası olan turnuvada toplam dağıtılan ödül £700,000, büyük ödül ise bu sene £150,000 oldu. York şehrindeki 1,500 oturma kapasiteli Barbican Centre’da oynanan turnuvaya 128 oyuncu katıldı ve turnuva ikinci turdan itibaren BBC tarafından yayınlandı. Format olarak finale kadar 11 frame üzerinden oynanan turnuvada final ise 8 ve 11’lik iki seansa ayrılan 19 frame üzerinden oynandı.

snookerBu yıl UK Championship genel olarak oldukça ilginç sonuçların alındığı bir turnuva oldu diyebiliriz. Henüz ilk turda Alan McManus, Dominic Dale, Allister Carter gibi büyük isimler turnuvadan sıralamada kendilerinden oldukça gerideki isimlere elendi. Geçen sezon Dünya Şampiyonası’nda Ronnie O’Sullivan’ı finalde yenerek kupayı kazanan ve 2013/2014 sezonunu sıralamada 1 numara olarak bitiren İşkenceci Mark Selby henüz ikinci turda 63. sıradaki David Morris’e 6-4 ile elenerek hayranlarına büyük bir hayalkırıklığı yaşattı. İkinci turda 5. sıradaki Barry Hawkins’i 5-0 geriden gelerek yenmeyi başaran 60. sıradaki Nigel Bond da bu turun diğer önemli sürpriziydi. 3. turda ise 99. sıradaki James Cahill 3. sıradaki Ding Junhui’yi 6-5’le geçmeyi başardı.

Son 16’da 1 numaradaki Neil Robertson çok dramatik bir şekilde 17. sıradaki Graeme Dott’a elendi. İlk 5 frame’i neredeyse güçlü rakibine şans tanımadan kazanan Dott karşısında Robertson toparlanmayı başardı ve sonraki 5 frame’i kazandı. 11. frame’i 78-28 kazanmayı başaran Dott Çeyrek Final’e yükseldi.

neil robertsonBu turun en önemli olayı ise Roket Ronnie O’Sullivan’ın 147’lik serisiydi. Uzun yıllardır antrenman yaptığı Matthew Selt ile karşılaşan Ronnie arkadaşına şans tanımadı. 5-0 önde götürdüğü maçın son frame’inde kariyerindeki 13. 147’lik seriyi gerçekleştiren Roket ayrıca £44,000’lik ödülün de sahibi oldu. Psikolojik sounlarıyla baş etme yöntemi olarak kendini koşmaya veren O’Sullivan dağ bayır koşarken saatine bakıp koşmayı aynı anda beceremediği için ayak bileğini kırmıştı. Sakatlığı dolayısıyla turnuvada spor ayakkabı giymesine izin verilen Roket, spor ayakkabıyla 147 yapan ilk snooker oyuncusu da olmayı başardı.

Çeyrek finalde 37. sıradaki Anthony McGill karşısında biraz zorlanan Roket maçı 6-4 kazanmayı bildi ve yarı finalde Stuart Bingham ile eşleşti. Bu maçın başlangıcında McGill muhteşem bir performans sergiledi ve durumu 4-1’e getirdi. Daha önce Ronnie’ye karşı yaptığı 11 maçın yalnızca ikisini kazanabilen McGill’in bu iki maçının da UK Championship’te gerçekleşmiş olması tarih tekerrürden ibarettir dedirtiyordu ki Roket kendi oyununu buldu. McGill’in 137’lik break’inden sonra ne olduysa oldu ve Ronnie O’Sullivan biraz şansının da yardımıyla maçı 6-5 kazanarak finale yükseldi.

snooker 3Diğer finalist ise Judd Trump’tı. Sıralamada 11. olan İngiliz Judd Trump ilk turu Çinli rakibinin vize sorunları yüzünden maça gelememesi sonucunda maç yapmadan geçti. İkinci turda Hindistan’ın snooker’daki gururu olan Aditya Mehta’yı 6-1’le geçen Judd, yarı finale kadar hiç zorlanmadan geldi.

Trump yarı finalde turnuvadaki ilk gerçekten güçlü rakibi olan İskoç Stephen Maguire ile karşılaştı. Hem Judd Trump hem de Stephen Maguire bu turnuvayı daha önce kazanmayı başaran oyuncular. 13. sırada yer alan Maguire her ne kadar zorlasa da, çekişmeli geçen maçta galip gelen Trump oldu ve finalde de Ronnie O’Sullivan’la karşılaşmaya hak kazandı.

Final maçı her iki oyuncunun da inanılmaz yüksek yüzdelerle oynadığı çok keyifli bir karşılaşma oldu. Üç century’nin çıktığı mücadelede zamanının çocuk yıldızı Judd Trump da Roket’e ayak uydurunca, Terry Camilleri’nin yönettiği maçta frame ortalamaları 15 dakikaya kadar düştü. 9-4 O’Sullivan üstünlüğüyle devam eden maçta Trump durumu 120 ve 127’lik break’ler de yaparak 9-9’a getirdi. Toplamda 92 century’nin yapıldığı turnuvada bu ikisiyle 9 century’ye ulaşan Judd Trump aynı zamanda turnuvada da en çok century yapan oyuncu oldu. Son frame’de harika bir snooker sonrasında 51’lik bir break ile 75-14 maçı almayı bilen taraf ise Roket oldu. Ronnie O’Sullivan böylelikle UK Championship kupasını 5. kez kaldırırken, 15. Triple Crown turnuvasını da kazanmış oldu.

En ucuz biletin £8 (indirimli £4), en pahalı biletin ise £58 olduğu bu muhteşem turnuvayı, harika maçları ve birbirinden kaliteli oyuncuları seyrettikten sonra bizdeki futbol maçlarına bakıp seyirci olmamasına şaşırmamak gerek!

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular