https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

STARA KUKA, DOBRO SUPA

Okunması Gerekenler

brunoSırplar der ki; Stara Kuka, Dobro Supa. Yani diyorlar ki; yaşlı tavuktan iyi çorba olur.. Kart tavuğun çorbası mı güzel olur denmek istenmiş, yoksa kart tavuktan ancak iyi bir çorba olur, başka da bir şey olmaz mı denmek istenmiş, ben pek anlayamadım doğrusu.. Öyle bile olsa çorba misali, karmakarışık Fenerbahçe kadrosundan iyi çorba çıkacaksa, çorbaya katılacak en iyi ilave yaşlı Kurt Dick Advocaat’tı ve yaşlı Kurt iyi bir çorba çıkaracak gibi bu kadrodan, bu kadrodan da zaten kebap çıkmaz. Haa, nokta atışı iki-üç transferle kebap çıkar mı, Onu da göreceğiz.

fb kayseri 123Ben bu hocaya güvendim ve Başakşehir maçının bir kaza olduğuna inanıyorum, bugün hararetli bir Fenerbahçe bekliyordum sahada.. Fenerbahçe’nin en büyük itici gücü taraftarı olmuştur ve her zaman söylemişimdir, futbol takımları şampiyon olmaz, camialar şampiyon olur. Bir trafik kazası olsa, stadyumdaki seyirciden daha fazlası toplanır, çok kötü bir tablo. Bu tabloyu yaratan Fenerbahçe yönetimidir. Dick Advocaat hızlı ve dikine başlatmak istemiş takımını, nitekim Fenerbahçe maça aynen de öyle başladı başlamasına ama Fenerbahçe futbol takımı geçen yılki kalitesinde değil bana göre.

Kim ne derse desin, Nani büyük kayıp. Bu arada Advocaat da sürekli deniyor çaresizlikten. Bu sefer santrfor Emenike, kanatlar Alper ve Volkan. Kayserispor alışkın olduğumuz formatta sert ve defansif bir kurguda idi, Her zaman iyi basıyor iyi kapanıyorlar zaten. Fenerbahçe pozisyon bulamadığı ilk yarıda 26. dakikada yan bir hava topundan golü yedi.. Tam sıkıntılı dakikalar başlayacak derken kazanılan serbest vuruşta Kjaer frikikten eşitliği getirdi ve sıkıcı maça bir anda heyecan geldi. Bir dakika sonra araya atılan topta Kjaer rakibini indirince Fenerbahçe sahada 10 kişi kaldı ve kolay görünen maç iyice zora girdi Fenerbahçe adına. Fenerbahçe seyircisinin eyvah dediği anda ise kazanılan serbest satışta Volkan, Ozan’ı müthiş gördü ve Fenerbahçe tekrar öne geçti ama bu müthiş fırsatı da adeta tepti ve sadece 1 dakika sonra da ikinci yan top golünü yedi Kayseri’den ve ilk yarı berabere bitti.

fb kayseri 8Ha bire stoper transfer et, iki tane yan top golü ye havadan, şaka gibi. Hep dedik hızlı stoper diye, ağır stoperler yüzünden bir de sahada 10 kişi kal, sanki maçın ilk yarısının değil, yıllardır devam eden transfer politikasının özeti. 10 numara pozisyonunda oynayan Stoch ve Volkan elinden geleni yaptı bu yarıda ama kanat bekler hucuma bir türlü destek veremediği ve Emenike de fizikli stoperlerin arasında kaybolduğu için ofansta yine etkili olamadı Fenerbahçe.. İkinci yarıya Fenerbahçe önde ve baskılı başladı ama bu baskı 10 dakika bile sürmedi, yemedi yani. 10 kişiyle, hem de sezon başı, hakikaten zor ve maç bir anda pin-pon maçına döndü, cesaretlenen Kayseri önde prese de başlayınca Emenike ile Skretel arasındaki mesafe uzadı, Fenerbahçe organize olmakta iyice zorlandı ikinci yarının ilk 20 dakikasında.. Önemli diyebileceğimiz tek aksiyon Stoch’un şutu oldu, Onu da kaleci çıkardı bu ana kadar.

Takımı 10 kişi kaldığından ve fizik olarak da iyi olmadığından Dick Advocaat ilk hamlesini 70’de Fernandao-Emenike değişikliği ile gerçekleştirdi. Tenis maçına dönen oyunda Emenike’nin suratinden medet umdu belli ki.. Ben olsam daha önce yapardım bu hamleyi, tanıyacak, öğrenecek hepsinin kapasitesini. Bir kaç dakika sonra da Volkan-Rvp değişikliğine gitti, bence doğru bir hamle ama Aatıf gibi bir adamın varsa o da bu dakikalarda çoktan sahada olmalıydı. Top ta taşır, vurur da. Fenerbahçe değişikliklerden sonra baskıyı artırdı ama golü bulamadı, risk aldığı maçın son dakikalarında ise kontradan üçüncü golü yedi.

fb kayseri 9Fenerbahçe golün ardından moralini bozmadı, kaldığı yerden devam etti ve Van Persie’nin Alper’e yaptığı asistle uzatma dakikalarında beraberliği kurtardı.. Fenerbahçe lige kötü bir başlangıç yaptı maalesef. Hoca mental anlamda iyi ve tecrübeli ama kadro kalitesinde problem var. 10 numara pozisyonunda yetersizlik görüyorum, Bu takımın Bir santrforunun olduğunu düşünmüyorum.. Volkan tamam, Alper bugün gol atsa da, ı-ıhh! Çok savruk. Bir de kanat forvet lazım.. Henüz ligin başı, Basaksehir maçı bir kazaydı, Fener gerçekten kötü değildi ve o maçı alabilirdi.

Bu maçın kaderini de kırmızı kart belirledi. Hala enseyi karartmayın derim; bu hafta en az iki transfer yolda, bekleyip görelim. Yaşlı tavuktan iyi çorba olur, güvenelim hocaya, belki kebap bile olur.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular