https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SOMA’M, SENI ELLERE KOMAM!

Okunması Gerekenler

FENA MI OLDU?

Maçın 3. dakikasında ön alan baskısıyla kaptığımız top sayısı 3 olmuştu bile. Evet baskılı başladık. İyi ve olabildiğince hızlı...

DEPLASMAN HOBİSİ

DEPLASMAN HOBİSİ İstiridyeler dolunayda tam olarak ağızlarını açarlar, bunu gören yengeç bir parça yosun veya taş parçası atar ağzına ve...

nuran celikManisa’nın Soma ilçesinde, özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen patlamada, ortaya çıkan karbon monoksit zehirlenmesi sonucu kaybettiğimiz resmi kayıtlara göre! 298 emekçimiz için bütün Türkiye çok üzüldü.3 günlük ULUSAL YAS ilan edildi. Biz de fazlasıyla etkilendik.

 

soma10Çünkü eşimin babası, Zonguldak’ın Kandilli Bölgesinde Armutçuk ocaklarında çalışan bir madenciydi. Eşim küçükken, ocakta patlama olduğunda annesi ve kardeşleriyle madenden çıkarılan işçileri beklerken çektiklerini daha önce anlatmıştı. Her çıkan naaşa, ’Acaba benim babam mı?’ endişesiyle bakmak, madenci çocuklarında büyük travmalar yaratırmış. Zaten onlar,patlamada ölmeyip sağ kaldılarsa, yeraltında uzun yıllar çalıştıkları için ciğerlerinde biriken kömür tozunun neden olduğu arıza sonucunda,  ancak 65 yaşına kadar yaşar,uykularında ölürlermiş! Kayınpederim de gece yattığı yatağından sabah kalkamamış.Tam 65 yaşındaymış.

 

Soma’da madenci yakınlarının ocak çıkışında beklediklerini televizyonlarda görünce bütün bunları anımsadım. Yakınlarını bekleyenlerin canhıraş feryatları yüreğimi dağladı. Sağ çıkan bir emekçinin sedyedeki bitkin halini görünce ”Bu işçilerin iyileşip çalışacak duruma gelmesi için çok zaman gerekebilir,yardımlaşmalı” diye düşünüyordum ki kampanyalar başladı.

 

Beşiktaş, Gençlerbirliği ile bu hafta oynayacağı  maçın gelirlerini Soma’ya bağışlamaya karar verdi. Bazı futbolcular aralarında para toplayıp gönderdiler. GS yöneticileri Soma’ya giderek, 2 ton sıvı ve kuru gıdayı oraya ulaştırdılar. Cezası nedeniyle  kendi sahasında, Konyaspor ile  sadece kadın ve 12 yaş altı çocuklara oynayacak olan Eskişehirspor, TFF’ye başvurarak cezanın kaldırılmasını, tüm hasılatın Soma’daki şehit ve yaralı yakınlarına gönderilmesini istedi ama TFF reddetti!

 

soma2Ayrıca Beşiktaş ile Fenerbahçe Soma için yardım maçı yapacağını, tarihin önümüzdeki günlerde belli olacağını bildirdi. FB ile GS arasında oynanacak süper kupa maçının Manisa’da yapılacağı bilgisi de verildi.

 

16 Mayıs Cuma günü Kayseri’de Kayserispor-Fenerbahçe karşılaştı. Futbolcular ‘Acınız acımızdır’ pankartıyla sahaya çıktılar.Şampiyon FB, Baroni ve Sow’un golleriyle sahadan 2-0 galip ayrıldı. FB’liler gol sevinci yerine saygı duruşunda bulunup, herkesi etkiledi.

 

Biz Fenerbahçeliler, sosyal medyada, Fenerium’un 1 günlük satış gelirinin bağışlanması için imza kampanyası başlatmıştık ki şanlı kulübümüzden açıklama geldi. İlk etapta Soma’daki 100 çocuğa  burs verileceği, bunun için 1 milyon 800 bin Türk Lirası  ayrıldığı, ayrıca Soma için çıkarılacak tişörtlerin gelirinin de öğrenci bursuna akıtılacağı bildirildi. Biz de bu tişörtlerden almak için Fenerium’a  gittik. Tişörtlerin, şimdilik sadece internetten satışa çıktığı, 22 Mayıs’ta Fenerium’lara geleceğini öğrendik. Mağazaya doluşan duyarlı taraftarlarımız hep aynı soruyu soruyordu. Perşembe’ye orada buluşmak üzere renkdaşlarımızla sözleştik.

 

Dünya da acımızı paylaşıyordu.

Bütün Türkiye’de yardımsever insanlar harekete geçmişti. Yüce Türk Milleti SOMA’YI ELLERE KOMAMIŞTI!

 

soma4 Babalarının mezarında ağlayan yetimler için, gözyaşlarını yemenisinin ucuna silen yaşlı anneler için, kardeşine son görevini yapmaya çalışan  ağabeyler için, acısını içine akıtan ihtiyar babalar için, çocuklarına sarılıp hıçkıran genç eşler için, annesinin karnında olan, babasını hiç ama hiç göremeyecek olan cenin bebekler için, ’Beni değil Mahmut’u kurtarın,onun eşi hamile’ diyen fedakar emekçiler için, sedye kirlenmesin diye çizmelerini çıkarmaya çalışan  cefakar madenciler için, yurdum insanı seferber olmuştu. Herkes bir bütündü.

 

Esasında hepsi sizin içindi. Niye öldünüz be yavrucaklar? ’Yaşlılar öle öle ölmeyi öğrenir’ demişti birisi, sizin aceleniz neydi? Yaş ortalamanız 25-35 arasındaymış.Daha hayatınızın baharındaydınız.Kiminiz nişanlı, kiminiz yeni evliydiniz, kiminizin eşi hamileydi, bazılarınızın küçük çocukları vardı.Hepinizin umutları vardı. Çok gençtiniz çook..

 

Nasıl da yapılıydınız öyle, gören sporcu zannederdi. El aletleri kullanmaktan kas yapmış kollarınız vardı. Sizlere ayrı yanıyoruz. Çocuklarınızı, eşlerinizi, anne baba ve kardeşlerinizi görmeye yüreğimiz dayanmıyor.Yorgun öldünüz yorgun, bana en çok dokunan bu oldu! 8 saat çalışmıştınız. Vardiyadan sonra eve gidecek, eşlerinizin   pişirdiği yemekleri yiyecek, biraz dinlenecek, çocuklarınızı sevecektiniz. Böyle ufak şeylerle mutlu oluyordunuz. Ne yazık ki ömrünüz yetmedi .

 

soma5Neden Allahım neden oldu bu felaket? ‘Kimlerin ihmali varsa araştırma sonucunda bulunacak ve gereken yapılacak’  deniliyor ama kaybedilenler geri gelmeyecek, sizler yoksunuz artık.. Bahtı kara madencilerimizin yakınları, devlet büyükleri tarafından teselli edileceğine, yumruk ve tekme ile karşılaştılar, görseydiniz kahrolurdunuz. Gözü yaşlı  işçi çocuklarına ‘Baban ölmüş olabilir, buna sinirlenemezsin.Git evinde yas tut.Şehit oldu işte zaten,daha ne istiyorsun?’ diyen,  vicdan yoksunu polise ne söylemeli acaba?

 

Televizyonda 13 Mayıs’ı YER ALTI MADEN İŞÇİSİNİN CAN GÜVENLİĞİ GÜNÜ olarak yasalaştırmak için Ana Muhalefet tarafından teklif yapıldığını duyduk.

Biz, sizi 13 Mayıs’ta değil, hiçbir zaman unutmayacağız.Sizler artık bizim kardeşimiz oğlumuzsunuz. Kullandığımız her kömür parçasında, onları çıkarırken döktüğünüz alın terinizi göreceğiz, yeraltında çalışırken soluduğunuz nefesi kulaklarımızda duyacağız. Nasıl bir kömür çıkarmışsınız ki bütün ülke hala yanıyor.

 

soma6Sevgili çocuklarım, şehit yavrularım nur içinde yatın, kabrinizden ışıklar eksik olmasın. Hepinize rahmet, yakınlarınıza sabır diliyorum. Mekanınız cennet olsun.  sonra hiç kimse böylesine hazin bir felaketle ölmesin, bu son olsun!

HEPİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN.

nuran.celik@abcspor.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

FENA MI OLDU?

Maçın 3. dakikasında ön alan baskısıyla kaptığımız top sayısı 3 olmuştu bile. Evet baskılı başladık. İyi ve olabildiğince hızlı...

DEPLASMAN HOBİSİ

DEPLASMAN HOBİSİ İstiridyeler dolunayda tam olarak ağızlarını açarlar, bunu gören yengeç bir parça yosun veya taş parçası atar ağzına ve istiridyenin ağzı bir daha kapanamaz...

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

FALCAO YETMEDİ

8 maçlık serinin bittiği Ankaragücü maçı sonrası Galatasaray, evinde Sivasspor’u ağırladı. Galatasaray her iç saha maçında olduğu gibi maça baskılı başladı. Fakat karşılarındaki rakip sadece...

TAKIM RUHU VE OLGUN FUTBOL

Aylar süren karantina ve hafta sonu yasaklarının ardından ılık bir bahar günü gibi başlayan Cumartesi öğlen Beşiktaş maçından önce yabancı misafirim ve ailemle birlikte...

Benzer Konular