https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SOCHİ ARTİSTİK PATİNAJ 2014

Okunması GerekenlerNormal
0
false
false
false

EN-CA
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

BURAK BELGENARTİSTİK PATİNAJ

Buz Dansı

Genç nesiller için belki bir şey ifade etmeyebilir ama buz dansı ve 40 yaş üstü dediğimde hepimizin aklına istisnasız şekilde efsane İngiliz çift Jayne Torvill-Christopher Dean gelecektir. Yaşım itibariyle ilk hatırladığım buz dansı yarışması olan 84 Olimpiyatları’nda Bolero eşliğinde Saraybosna’daki şampiyonada dokuz jüriden altı tam puan alarak kazandıkları zafer dün gibi aklımda..

Tabii ki 80’lere dönmüşken yılan gibi kıvrılan vücutlarıyla bir diğer efsane çift 84’te gümüş alan, 88 Calgary olimpiyat şampiyonu Sovyet Natalie Bestemianova-Andrei Bukin’i de anmazsak ayıp etmiş oluruz.

Bugüne gelirsek Amerika tarihinde buz dansı çiftlerde kazanamadığı Olimpiyat altının Soçi’de Merly Davis/Charlie White ikilisiyle alıp şeytanın bacağını kırmak istiyor. 2012 Dünya Şampiyonası’ndan beri katıldıkları her yarışmayı kazandılar ve buradaki en büyük favori onlar diye düşünüyorum.

Altın almalarını engelleyebilecek tek rakip geliyor aklıma.  O da Avrupa’nın buz dansının olimpiyatlara dahil olduğu 76’dan beri süren hegemonyasına son veren 2010 şampiyonu Kanadalı çift Tessa Virtue/Scott Moir.

Altı sporcu ile katıldığımız şampiyonada Alisa Agafanova ve Alper Uçar ikilisi ne yapacak merakla bekliyoruz. Bu branşta gururumuz olan sporcularımızın madalya alma şansları ne yazık ki yok ama 26 çiftin yer alacağı şampiyonayı ilk 10 içinde bitirirlerse bence çok büyük bir iş başarmış olacaklar.

Tek Kadınlar

Çiftlerde nasıl Torwill-Dean ikilisi bizim neslin çocukluk kahramanları ise, kadınlarda da aynı şeyleri o zamanki adıyla Doğu Almanya adına yarışan Katarina Witt için söylemek mümkün!.

İki olimpiyat dört dünya şampiyonluğu bulunan efsane Doğu Alman sporcunun yeri ‘en azından benim kalbimde’ kimselere değişilmez ama Güney Koreli Kim Yu-Na için 21. yüzyılın en önemli kadın buz patencisi dersek yanlış olmaz.

2005 yılında daha 15 yaşındayken katıldığı Dünya Gençler Şampiyonasından itibaren her sene kürsüde bir şekilde yer bulan 23 yaşındaki isim sadece ülkesinde değil bütün Asya’da yaşayan efsane konumunda.

En sert rakibi de aynı jenerasyonun diğer yıldız ismi, aralarında sadece 20 gün fark bulunan ‘triple axel’ uzmanı Japon Mao Asada.

Son 6-7 seneye damgasını vuran iki Asyalı sporcunun da son Olimpiyatı olacak ve finişi altın madalya ile yapmak isteyecekler ama bence Koreli yıldız 10 yaşından beri yarıştığı rakibesinden bir adım önde..

Kürsüye aday diğer önemli sporcu da en kaliteli Avrupalı kadın buz dansçısı olduğunu düşündüğüm İtalyan Carolina Costner.

Sporcu fabrikası Rusya’nın yeni yıldız adayı daha 16 yaşına girmemiş Julia Lipnitskaia’dan ev sahibi ülke çok şeyler bekliyor ve ben bu beklentilerin uzun vadede karşılığının katbekat alınacağı kanaatindeyim.

İki kez seyredip hayran kaldığım genç yetenek Soçi’de ne yapar bilinmez ama sakatlanmadığı sürece en az önümüzdeki 10 sene boyunca adından çokça söz ettireceği kesin!.

Son olarak geçen ay ülke şampiyonu olarak dikkatleri üzerine çeken 18 yaşındaki Amerikalı Gracie Gold’dan bahsedelim. Madalya alması bence çok kolay olmayacak ama bu beklenmedik başarıyla bir anda spot ışıklarını üzerine çevirdiği aşikar!.

Tek Erkekler

Hem çiftler hem tek kadınlarda çocukluk kahramanlarımdan bahsettim ama erkeklerde benim için idol olmuş bir isim yok. Yine de plağı bir 10-15 sene geriye sarıp Aleksey Yagudin-Evgeni Plushenko ezeli rekabetinden bahsetmezsek olmaz!.

Son şampiyon Amerikalı Evan Lysacek’in sakatlığından dolayı katılamayacağı turnuvada,  Kanada’nın 84-88’de Brian Osner ve 94-98’de Elvis Stojko ile dört kez direkten dönüp alamadığı olimpiyat altınını bu kez 23 yaşındaki Patrick Chan ile kazanacağını düşünüyorum.

Ona en büyük rakip olabilecek kişi Amerikalı Max Aaron’du ama ülke şampiyonasında 3. olarak Olimpiyatlarda katılma hakkı elde edemedi. Bakalım ilk iki sırayı alan Amerikalılar Jeremy Abbott ve Jason Brown’den biri  Rusya’da altın almayı başarabilecekler mi? Bence çok zor!.

Japonların bu daldaki ilk önemli ismi Daisuke Takahashi kürsüde yer bulabilir ama asıl dikkat edilmesi gereken isim vatandaşı 19 yaşındaki Japon Yuzuru Hanyu şovu sırasında hata yapmaz ise altın için Kanadalı’nın en büyük rakibi olacaktır.

Sürpriz adayım ise 20 yaşındaki Kazak Denis Ten!. Sporcu yetiştirme fabrikası efsane antrenör Tatiana Tarasova tedrisatından geçmiş genç yetenek özellikle zıplamalardaki başarısı ile bu yarışmada olmasa bile önümüzdeki 7-8 sene içinde adından epey söz ettirecek gibi..

Çiftler

Orjinal adıyla ‘Pair Skating’  yarışmaları için bu dörtlü içindeki benim haz almadığım tek kategori dersem yalan olmaz.  Herkesin görüşü kendine ama ‘Çiftler ve buz’ dendiğinde benim için bir yarışma var o da buz dansı!.

Kısaca belirtmek gerekirse Çin, 2010 Vancouver’da altın ve gümüşün sahibi olmuştu ama benim 2014 için iki şampiyonluk adayım var ve ikisi de Çinli çiftler değil.

Son şampiyon Shen Xue-Zhao Hongbo çifti emekliye ayrıldı.  Altın madalyanın Rus Maxim TrankovTatiana Voloshoszar ile Alman Robin Szolkowy-Aliona Savchenko ikilisinden birine gideceğini düşünüyorum. Çinli Pang Q-Tong J çifti de bronz madalya adayım.

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular