https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SİYAH’IN BEYAZ’I…

Okunması Gerekenler

efeFelaket bir Cumartesi yaşadık… Memleketçe… Herkesin başı sağ olsun… İşin siyasi kısmına girmeyip, sadece insani boyutuyla herkese taziye ve “bol şans” dilemek gerekiyor, zira bizlerce yapılacak başka bir şey yok gibi görünüyor. Öte yandan, bu kapkara, simsiyah günün bir de kıyas kabul etmeyecek kadar sembolik bir “beyaz”ı vardı; Beşiktaş, Antalyaspor’u Başakşehir’de yenerek haftayı lider bitirmeyi garantiledi. Puanını 63’e yükselten Kara-Kartallar, galibiyet serisini sürdürüp şampiyonluk yolunda hız kesmeden ilerliyorlar.

 

19 Mart’ın yani 113’üncü kuruluş yıldönümünün bile buruk bir tatla kutlandığı maçta, her iki takımın da golcüleri adeta uykudaydı – ki bu durumun sebebi de büyük olasılıkla ülkedeki terör faciasıydı. Antalyaspor’da Eto’o, Beşiktaş’ta ise ligin gol kralı Mario Gomez, pozisyonları cömertçe harcadılar. Hal böyle olunca, Beşiktaş cenahında işleri yine maestro Sosa üstlendi ve 27. dakikada Oğuzhan’a güzel bir asist yaparak maçın tek golünü yarattı.

 

BJK ANT 5Fakat gelin, biraz gerilerden başlayalım. Beşiktaş’ta son haftaların formda ismi Tolga son anda sakatlığı sebebiyle kadrodan çıkartıldığı için, kaleyi ilk Süper Lig maçına çıkan Boyko devraldı. West Ham ile anlaştığı söylenen Gökhan yine 18’de yer almazken, Olcay da kulübeye çekilip ilk 11’deki yerini Kerim Frei‘a bıraktı. Maça Boyko/Beck-Necip-Marcelo-İsmail/Atiba-Oğuzhan/Quaresma-Sosa-Kerim/Gomez şeklinde dizilen Siyah-Beyazlılar, ilk 10 dakika boyunca çok koşan rakibin presi yüzünden oyuna giremediler. Orta alanda istediği organizasyonları yapamayan Beşiktaş, çareyi defans hattından şişirilen uzun toplarla bulmaya çalıştı, fakat ilk bölümde çok etkili olamadı. Antalya’da maçın hemen başında Serdar’ın ortasına kafa vuran Eto’o hedefi bulamazken, Beşiktaş’ta da Oğuzhan bireysel meziyetleriyle gole gitmeyi denedi.

 

Gelgelelim, oyunun bu bölümdeki asıl kilit noktası, maçın hemen başında “acemiliği” nükseden Quaresma’nın akla mantığa sığmayacak şekilde (neredeyse art niyetle diyebiliriz) bir sarı kart görüp, haftaya oynanacak Kasımpaşa maçında cezalı duruma düşmesiydi. Kısacası, Quaresma yine Quaresma’lık yaptı. 20’li dakikalarda önce Antalya rakip kaleye Mbilla’nın vuruşuyla yüklendi ve eli boş döndü; ardından 24’te Sosa’nın kullandığı frikikte bomboş bırakılan Gomez’in kafa vuruşu auta gitti ve oyun hareket kazandı.

 

BJK ANT 6Derken, o ana kadar frikiği kullanmak haricinde etkisiz kalan Sosa, 27’de Oğuzhan ile çok akıllı bir pas örgüsü yaratıp ligdeki 9. asistine meydan yarattı; Oğuzhan’a ise sadece düzgün dokunmak kaldı. O ana dek ilgisini Gomez’e yoğunlaştıran Antalya savunması da, frikiğin ardından konsantrasyonunu kaybetmenin bedelini gol yiyerek ödedi. Devamında her iki taraf da duran toplarla etkili olmaya çalışırken, Antalya’da Yekta’nın uzaktan vuruşu kaleyi bulamadı. İlk yarının sonuna gelinirken Boyko maçtaki en ciddi sınavlarından başarıyla geçti ve yaşadığı hafif sakatlığı da atlatmayı başardı.

 

Olcay-Quaresma değişikliğiyle başlanan ikinci yarıda Beşiktaş yine Oğuzhan-Sosa ikilisinden gelen yaratıcılıkla pozisyonlar bulmaya, Antalya ise Mbilla’yı beslemeye çalıştı. Beşiktaş’ta maçın en başarılı isimleri Necip ve Atiba, Antalya’da ise Ramon Motta çok kritik hamlelerle mutlak golleri önlediler. Bu bölümde Atiba’ya rakip ceza sahasında yapılan müdahale ve 54. dakikada yine aynı bölgede Olcay’ın ortasına kol çıkartan Diego’nun müdahalesi, hakem Hüseyin Göçek tarafından penaltı olarak addedilmedi. Antalya Motta ile kanatlardan, Kara Kartallar ise Sosa ile kornerlerden tehlikeli oldu fakat skor değişmedi. İlerleyen anlarda Oğuzhan yerini Tolgay’a, Gomez de Cenk’e bıraktı. Boyko ve M’Bolhi kalelerine gelen her tehdide karşı başarılı oldukları için, maçta başka gol olmadı. Böylelikle, Beşiktaş, ulusça yas tuttuğumuz bir Cumartesi gününde 3 puanı tek golle alıp, siyahların içerisindeki beyaz olmayı başardı.

 

Yazarın diğer yazılarına erişmek için tıklayın

 

mail: efe.ozenc@abcspor.com

twitter: @efe_ozenc

Youtube: Turuncu ve Siyah Kadar Yuvarlak

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular