SIRADAKİ KİM?

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

BURAK BELGENÖzellikle 21.yüzyıl özelinde amatör şubelere baktığımızda; erkek basketbol dendiğinde Anadolu Efes, erkek voleybol dendiğinde; Arkas-Ziraat ve Halkbank, kadın voleybol dendiğinde Eczacıbaşı ve Vakıfbank akla gelir ve de hepsinde yani “SADECE hepsinde” olan, bir de Fenerbahçe!

 

Kadın basketbol dendiğinde ise son senelerde Yakındoğu akla gelirdi. Gelirdi diye di’li geçmiş zaman olarak yazdım çünkü bir anda türeyip, yine bir anda yok olmaya karar veren bu güzide kulübümüz, dün itibarıyla “Game Over” dedi yaptığı resmi açıklamayla..

 

Peki niye kuruldular ve niye kapanıyorlar? “Sistem neden her branşta Fenerbahçe karşısına bir rakip çıkartıyor” üzerinde saatlerce konuşsak sonuca varabilir miyiz muamma.. Ama “Fenerli-Fenersiz, Fenerbahçe ve Diğerleri, Yeter ki Fener Olmasın” gibi Kurandan ayet misali içimize yerleşmiş bu sözler nedeniyle nedense hiç mi hiç şaşırtmıyor bizleri..

 

Ana hedefleri altyapı, oyuncu yetiştirmek, Türk Sporuna uzun vadeli hizmet etmek mi yoksa Fenerbahçe’den oyuncu kopartmak ve onları baltalamak mı, ya da başa güreşen başka takım olmadığından hep FB’nin karşısına çıkıyorlarmış gibi mi gözüküyor sorusunun cevabı kimdedir acaba!! Bizim gibi cahilleri de aydınlatsalar keşke..

 

Bu 2 senede; altyapıdan yetişen ve pamuklara sarılıp ilerde çok büyük oyuncu olacak diye düşünülen Olcay Çakır başta, yabancı sınırı olan ülkemizde çok daha büyük önem arzeden devşirme oyuncu statüsündeki Hollingsworth ve Sandrine Gruda ile geçen sene final serisi son maçı öncesi anlaştığı dedikoduları çıkan ama “yemin billah edilip, valla alakamız yok” diye açıklama yapıp, U dönüşü ile 1 ay sonra kadrolarına katılan Lavender akışı takip eden diğer isimler..

Altyapıdan çıkmış bir başka oyuncu Cansu Köksal ve 2 sene önce yine Fenerbahçe forması giyen Gökçe Doğan’ı, direkt oraya geçmedikleri için yazmadım bile!.

 

Ama bir anda yaratılan bir oluşumun bitişi de bir anda oluyor işte böyle.. Coach’unun daha 24 saat öncesinde “seneye de Euroleague’deyiz, Süper Kupa’da oynayacağız, başarılarımız devam edecek” sözleri daha kurumadan!

 

Bugün resmi olarak da diyorlar ki; “biz zaten sezon ortası karar almıştık kapatacağız” diye.. Adama sormazlar mı peki? Ya Euroleague şampiyonu olsaydın ya da ligi şampiyon bitirsen ne yapacaktın diye.

 

Bu arada başkanlarının da kendi deyimiyle “herkesten koyu” bir FB’li olması da başka bir hikaye..

 

Sonuçta ne oldu? Geldikleri gibi gittiler ama Fenerbahçe yerinde duruyor.. Zaten sorun o. Geldikleri gibi gidenler ile ilelebet orda durup, o sularda sonsuza dek yüzecek Fenerbahçe’nin sportif kavgasıdır bu.

40-50 senelik tarihleri olan ve ülkemizde onlarca sporcu yetiştirip, bu sporları belki de sevdiren ilk kıvılcım Efes-Eczacı ikilisini diğerleri ile bir tutmak gaddarlık olur notunu da ekleyelim ama ya diğerleri?

Yine de gönül ister ki; her şubede müessese, halkın vergisiyle oluşturulan belediye kulüpleri değil, ezeli rakipler Galatasaray ve Beşiktaş olsun. 4 Amatör Şubede de (milyon dolarların döndüğü bu endüstride artık ne kadar amatörlüğü kaldıysa) bu 3 büyük kulüp şampiyonluk mücadelesi versin, final maçlarında sadece ordan burdan fabrikalardan toplanan seyirciler ya da eş dost değil de 10binler, TV karşısında milyonlar olsun.!

 

Fazla uzatmadan; seneye ne mi olur? Doların motora bağlamış uçuşu yüzünden belki hemen değil ama göreceksiniz, sistem en geç “ekonomi patlamazsa” 2-3 sene içinde sarı lacivertlilere başka bir dişli rakip çıkartacaktır Kadın Basketbolunda da.. Ben de burdayım sizler de, yazı da..

Bekleyelim görelim. Bakalım kim haklı çıkacak ?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular