https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SİNDİRELLA

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENAslında herşey bir masal gibi başlamıştı.. Arsenal’e karşı verilen mücadele, Hollanda Şampiyonu karşısında iki maçta da alınan galibiyetler, ligde oynanan müthiş maçlar. Bulutların üstünde gezilen zamanlar.. Hepsi ne güzeldi. Ama, ne yazık ki dün Manisa’da saat geceyarısı 12’yi vurdu ve o muhteşem balo bitti.. Şaşalı kıyafetler yerine paspayeleri geri geldi, parıldayan at arabası bal kabağına dönüştü. Bütün bunların üstüne  evde ailenin, zengin, şımarık, birbilerini bile çekemeyen sarışın iki kızkardeşin o çirkin kahkahaları ile bekliyor olması da cabası…

 

bjk akhisar 2Dün akşam futbol adına göze batan ilk şey Akhisar’ın olağan üstü oyunu.Ben son yıllarda böyle tempo yapıp da pas becerisi bu kadar yüksek bir Anadolu takımı görmedim. Bir de üstüne Lua Lua gibi bir sirk kahramanı eklenince inanılmaz tehlikeli bir takım halindeydiler.. Akhisarlı futbolcuların psikolojilerini anlayabiliyorum.. Beraber omuz omuza verdikleri eski hocalarının rakiplerine çelme takıp şampiyonluk yolunda ona destek sağlamak istemeleri ya da hocalarının gözüne girip önümüzdeki sene onun takımına gitmek için kendini yırtmaları çok normal.. Normal olmayan, iki hafta öncekiydi. Dün  sahada basmadık yer bırakmayan, Fatih Terim’in bile gözlerini dolduracak başarıyla yere yatıp vakit çalarken dinlenen, tekme üstüne tekme atıp Bülent abilerinin kıyağı ile 11 kişi maçı bitiren bir Ak?!?!hisar, Gs maçında helva kıvamında bir oyun oynamıştı hatırlarsak. Manidar diyelim ve geçelim.Yok yok geçmeyelim..Spormentlik adına utanç vericidir, ayıptır, hatır şikesidir diyelim de icimizde kalmasın!

Askerlik yapanlar bilir, Mangalar 10-11 kişiden oluşur.. Başlarında da Çavuş yada Onbaşı vardır. Onbaşı Bilic’in Beşiktaş’ı da dün  Acemiler Mangası gibiydi. Son 30 dakidadaki suni baskıyı saymaz isek maçın şampiyonluğa giden yoldaki son metreler olduğunun farkında bile değillerdi Siyah beyazlı futbolcular. Acemilik bir yana bu yaptıkları tek kelime ile AYIP’tır..

bjk akhisar 3Milyonların desteklediği bir takımda oynayacaksın, karşı takım maç boyunca sana baskı yapacak, top çevirecek bırakın gol atmayı tekme bile atmayacaksınız..Lua Lua gibi 40’ına merdiven dayamış bir adamı durdurmak için neredeyse arkasından krampon fırlatacaktı Ersan.. Yine 35’lik Bilal 70’lik rakı etkisi yaptı orta sahanın üstünde..

Atiba ve Tolgay sarhoş gibi gezdi durdular maç boyunca..Demba Ba’ya artık diyecek hiçbirşeyim kalmadı..Sosa’nın tek başına isyanı yetmedi.. Töre etkisiz oyunlarına bir tane daha ekledi..Gerçi ligin bu döneminde takımdan muhteşem futbol yerine inançlı bir karakter ortaya koyması beklenir.. Bu ekibin tecrübesizliğinden dolayı ortaya koyacak bir karakteri oluşmamış halen..Önümüzdeki senelerde hem maç hem sezon tüm son periodları daha farklı oynayacaklarını düşünüyorum. Maç ile ilgili son sözüm Bülent’e.. Bu vatandaş dün akşam bir takımın bir takımı futbol kurallarına uymadan biçmesine izin vermeştir..Siyah Beyazlı taraftarlar, yöneticiler, Teknik heyet, futbolcular elleri kolları bağlı olarak verilen kararları seyretmişlerdir. Akhisar’ın dün akşam kırmızı kart görmemesi tamamen bilinçli ve futbol kurallarının dışında Bülent Yıldırım’ın kişisel tercihir ve kasıtlıdır bana göre..Ama onun bir suçu yok o sadece bir uygulayıcı. Yoksa  İpin ucu….!!

Mucize olmaz ise bu sene bitti. 3’üncü olacak çok büyük ihtimalle Karakartallar her zaman olduğu gibi. Hem de 3 büyükler arasında en tempolu, en dengeli kadroya sahip olduğu bir senede. Yazık ama çok yazık!!

bjk akhisar 6Artık bakalım önümüzdeki döneme.Transfere erken başladı Siyah Beyazlılar. Artık Günay’dan eminim. Refkleksleri, hızı ve Cordobayı andıran pasları ile iyi bir kaleci yakalandı. Yan toplardaki güvensizliğini de zamanla atlatınca bu kaleci kadrosunda kimse kesemez onu. İkinci transfer sağbek pozisyonuna. İddia ediyorum iyi bir hocanın elinde Olcay Şahan sağbekden Avrupa’ya transfer yapar. Tempo, dayanıklılık, hücum becerisi o pozisyon için çok bile. Gerekli sertliğe erişmesi ve yerinde kullanması ,pozisyon bilgisini kazanması zamanla ve doğru yönlendirme ile olacak şeyler. Olcay için önde oynamaktan daha kolay olacağına inanıyorum. İnşallah kendisi de ister ve uyum sağlar da Beşiktaş 3-4 sene sağbek aramaz

UEFA ile yapılan anlaşma transferde çok zorluk yaratacak. Bonservissiz iyi oyuncu yakalamak kolay değil. Ama gel gör ki iyi bir santrafor, iyi bir ortasaha ve defansın göbeğine oyuncu şart. Ama deseler ki yok bunları alamayacağız ama  gerçek bir Teknik Direktörümüz olacak, ben ona da razıyım!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

bulent.bilirgen@abcspor.com

@BBilirgen

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular