https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SEYİRCİSİZ DEĞİL, ADAM GİBİ SEYİRCİLİ MAÇ

Okunması Gerekenler

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Galatasaray BAY geçtiği 33. haftanın sonrasında sahasında F.Karagümrük takımını ağırladı. Maça Galatasaray presle başladı fakat bu pres 3-5 dakikalık bir...

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ…

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ… Geçen haftaki yazımda Surinam Futbolunu işlemiş ve çok detaylı olarak Hollanda Futboluna etkilerine yer...

LİDER YOKTU

LİDER YOKTU Fenerbahçe Beko sıralamada makul bir yer, Real Madrid ise play off’a adını yazdırabilmek için parkedeydiler. Jan Vesely’nin talihsiz...

BARIS TUMOKHoliganizmle Mücadele Programı
Nihayet, yıllardır kanayan yarayı kalıcı şekilde tedavi edebilmek için hükümet, yerel idare, emniyet birimleri, basın ve futbol kulüplerinin temsilcileri bir araya gelip futbol sahnesinden şiddeti temizleme çalışmalarına basladı ve detaylı bir rapor hazırlandı.

Can alıcı cümlesi ”İnsanlara nasıl muamele ederseniz öyle karşılık görürsünüz. Şayet siz hayvan muamelesi yapıp onları bir kafese tıkarsanız, hayvanca karşılık görürsünüz. Siz medeni davranırsanız medeni karşılık görürsünüz” olan bu rapor baz alınarak hayata geçirilmesi kararlaştırılan önlemlerin bazıları şu şekilde:
•    Seyirci rahatlığı ön planda tutulacak ve güvenlik konusunda taviz verilmeyecek. Böylelikle stadlara olay çıkarmaya değil, takımlarını izlemeye ve desteklemeye gelen taraftarın rahatı ve güvenliği korunacak.
•    Bütün stadlarda tribünler koltuklu hale getirilecek ve tüm seyircilerin koltuklarında oturması sağlanacak. Oturmamakta ve yerine geçmemekte direnen taraftar stad dışına çıkartılacak ve hakkında yasal işlem yapılacak.
•    Tüm stadlarda kapalı devre kamera sistemi kurulacak veya var olan sistem stadın her köşesini kontrol altına alabilecek şekilde iyileştirilecek.
•    Stadlarında gerekli düzenlemeyi yapmayan takımlar ligde mucadele edemeyecek.
•    Her ilde,sadece futbol terörü ile ilgilenecek  özel asayiş birimleri kurulacak.
•    Tribünde veya stad çevresinde olay çıkaran ve olaya karışan şahıslar istisna gözetmeden gözaltına alınacak ve mahkemeye sevk edilecek. Hapis cezasına varabilen yaptırımlar arasında ”Taraftarı olduğu takımın maç saatlerinde bulunduğu ildeki Özel Spor Asayiş Bürosu’na giderek imza atmak suretiyle stad etrafında dahi olmadığını kanıtlamak zorunda kalmak” gibi uygulamalar da var.

Futbol Kültürü
Ayrıca, kısa vadede güvenliği sağlamak ve gerçek futbol seyircisini korumak amaçlı bu önlemlere ek olarak hükümet; kulüplerin de katılımıyla küçük yaştan itibaren futbol sevgisi aşılamak, ve gençleri şiddetten, ırkçı fikirlerden ve nefret söylemlerinden uzak tutmak  için bir program başlatmayı kararlaştırdı. Profesyonel futbolcularla yerel okullardaki öğrencilerin sık sık bir araya gelmesinden tutun, okul takımları ile profesyonel futbol takımları arasında kurulacak alt yapı organizasyonları ile daha çok gencin lisanslı olarak futbol oynamasına ve futbol kültürü sahibi olmasına yönelik bir dizi uygulama ile uzun vadede ülkedeki futbol seyircisi profilinin geliştirilmesi planlanıyor.

kadn2Eh, bize de haliyle 30 sene önce yapılan bu çalışmalarla bir zamanların en büyük sorunu olan holiganizmi minimum seviyeye indiren ve dünyanın en değerli futbol ligini yaratan İngiliz’leri kutlamak düşüyor.

Türkiye mi? Bırak allasen..! Biz hala daha ”Seyircisiz Maç” cezaları ile kendimizi kandıralım. İngiltere veya başka bir büyük ligde hiç ”Seyircisiz Maç” cezası duyuyor musunuz? Futbolun en çok korunması ve geliştirilmesi gereken yeri tribünler ama bizim ülkemizde artık her hafta en az 2 maç seyircisiz, daha doğrusu ”Kadın ve Çocuklara Ücretsiz – Erkekler Giremez” şeklinde dünyada ilk (muhtemelen de son) olacak bir uygulama ile oynanıyor.

Kadın ve Çocukları Adam Yerine Koymamak
Burada bir küçük parantez açmak istiyorum, bu uygulamanın net şekilde verdiği mesaj şu:

”Kadınların aslında tribünde yeri yoktur! Bu hayvanları(!) tribüne sokmadığımız zamanlarda buyrun gelin kendi çapınızda eğlenin. Zaten kadın ve çocuklar bizce o kadar futbol kültürünün dışında olması gereken yaratıklar(!) ki sadece sizlerin izlediği maçları biz ‘ceza’ olarak değerlendiriyoruz”

Kişiler ve Kurumlar bari bu konuda ayrılsın!
Son olarak geçen hafta feci bir Trabzonspor – Fenerbahçe maçı yaşadık. Tamamlanamayan maç sonrası Trabzonspor kulübüne 6 maç ”ceza” verildi ve konu kapandı. Peki, sahaya atmak üzere stadyumdan kapı kolu, taş, koltuk vs söken insan müsveddeleri sizce ”Kulübümüz zarara uğradı, çok üzüldük, daha da böyle Bir şey yapmaz, uslu dururuz” diyor mudur sizce?

Yahu, ama 1 kişi ama 1000 kişi olsun, bu yaratıkların yarattığı terörün cezasını neden bir sonraki maçı izlemek isteyen futbol seyircisi çekiyor?!? Eğer hep dillendirildiği gibi bu olaylar münferit olaylarsa bir kaç kendini bilmez yaptıysa neden Trabzonspor Kulübü’ne ceza veriliyor? Kulüp yöneticilerinin bu olayları teşvik ettiği ya da direkt yönetildiği mi düşünülüyor mesela? Öyleyse de o yöneticilere, futboldan men cezası dahil, yaptırım uygulansın! Yok hakikaten 3-5 ruh hastası yüzünden alevlendiyse mevzubahis ”terör”, sahaya o maddeleri atan adamları tespit edip, ”adam öldürmeye tam teşebbüs”ten işlem yapılmadıkça, caydırıcı olmayan göstermelik cezalarla günü idare etmenin ötesine geçebilmek mümkün mü?

baris.tumok@abcspor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK

Galatasaray BAY geçtiği 33. haftanın sonrasında sahasında F.Karagümrük takımını ağırladı. Maça Galatasaray presle başladı fakat bu pres 3-5 dakikalık bir...

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ…

FAS FUTBOLU VE HOLLANDA FUTBOLUNA ETKİLERİ… Geçen haftaki yazımda Surinam Futbolunu işlemiş ve çok detaylı olarak Hollanda Futboluna etkilerine yer vermiştim. Bu haftaki konum ise...

LİDER YOKTU

LİDER YOKTU Fenerbahçe Beko sıralamada makul bir yer, Real Madrid ise play off’a adını yazdırabilmek için parkedeydiler. Jan Vesely’nin talihsiz sakatlığı sonrası saha içinde en...

BOŞUNA MI ÜMİTLENDİK?

Valencia'nın frikik vuruşu sonrası öne geçtiğimizde maçın başlarıydı. Bir baraj hatası ile piyango vurmuştu adeta. Küme düşme hattında canla başla savaşacağını bildiğimiz Malatya'ya karşı 1-0'ı buluvermiştik. İşte...

AYNI TAS AYNI HAMAM

Aşırı kalabalık tavuk kümesi normalden az yumurta üretir. Ben demiyorum, Çin’liler öyle diyor.. Neredeyse sezonun sonu geldi denemeler hala devam ediyor çünkü fazlalık var. Geçen...

Benzer Konular

Bets10 mobil Bahsegel mobil Matbet Giriş jojobet Mobil restbet mobil giriş