https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SERİ 3-2 OLDU, AVANTAJ WARRIORS’DA

Okunması Gerekenler

Bu yazıda ben finallerin her maçını kısa kısa değerlendirip, 6. maç için tahminde bulunmayı amaçlıyorum. Giriş kısmını fazla uzatmadan direkt olarak ilk maçtan değerlendirmeye başlayayım.

 

CAVS WARRIORSGame 1) GSW 108 – 100 CLE

 

Bu maç sanırım herkesin tahmininin biraz dışında olaylarla gerçekleşti. İlk olarak Kyrie Irving harika savunma ve yardımcılık yaptı ilk maçında. (23 Sayı 7 Rib 6 Ast 4 Top Çalma 2 Blok) Cleveland cehpesi, James’in sırtında maçın çoğunu önde götürdü son kısımda bir atakla Warriors maçı eşitledi. Son topta yorulan LeBron kaçırınca maç uzadı. Uzatmada da maçı ve Irving’i kaybederek seride büyük bir kader değişikliği yaşadılar.

 

Game 2) GSW 93 – 95 CLE

 

İlk 5’te sadece rol oyuncularına kalan LeBron artık yalnız başına sırtlayacaktı TÜM takımı. Nitekim yapabileceğinin en iyisini de yaptı bana kalırsa (39 Sayı 16 Rib 11 Ast) herkes basketbol oynarken o sanki 2K15 oynuyordu. Klay kendini 34 sayıyla iyice gösterse de yeterli olmadı. Bu uzatma maçında LeBron yanında Mozgov (17 Sayı 11 Rib) J.R. Smith (13 Sayı) ile birlikte felaket bir gece geçiren Curry’li Warriors’tan uzatmada bir maç çaldı. (2/15 Üçlük isabeti Curry)

 

cavs 100Game 3) CLE 96 – 91 GSW

 

James, taraftarı önünde aldı sırtına takımı bitiş çizgisine kadar sallansa da taşıdı. (40 Sayı 12 Rib 8 Ast 4 Top Çalma 2Blk) Dellavedova 20 Sayı ile kariyer rekorunu kırdı mental olarak tam hazır olmayan Golden State’e karşı LeBron tecrübesiyle takımı kanatları altına aldı. Fark 20 açıldıktan sonra Curry atabildiğini farketti. En önemli olay bu oldu Warriors cephesi için. Ayrıca rotasyona bir de David Lee katıldı.

 

Game 4) CLE 82 – 103 GSW

 

Bu maça diyecek pek fazla olay yok. Taktiksel anlamda Kerr, LeBrona’a yardım getirilmesini kararlaştırdı. Zorlanan dış oyunculara LeBron da eklenince mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Mozgov 28 Sayı 10 Rib ile maçın yıldızı oldu. Igoudala ise her maç olduğu gibi etkisini tamamen gösterdi her alanda 22 Sayı 8 Rib ile takımının en iyi ismiydi.

 

Game 5) GSW 104 – 91 CLE

 

curry 100Oyun stilinin tamamen değiştiği maçta takımlar pivot oynatmadı hatta Cavs 5 kısalı bir sistem kurdu maçın belirli bir döneminde. Tristian Thompson bu konuda etkindi 19 Sayı 10 Rib istatistikleriyle oynadı. J.R. Smith maçın ilk 10 dakikasında 14 sayı attıktan sonra daha isabet kaydedemedi. Iman Shumpert ve Dellavedova kötü bir maç çıkardı. Bu sebeple LeBron’un 40 Sayı 14 Rib 11 Ast şeklindeki istatistiği yetmedi. Warriors 37 sayı atan Curry’nin önderliğine 5 çift haneli skor çıkardı. (Green 16, Klay 12, Igoudala 14, Barbosa 13) Warriors son 9 dakikada 29 sayı atarak maçı koparttı.

6.Maç için LeBron’un kendi evinde bir şeyler yapması lazım. Bir şekilde Smith, Shumpert adam akıllı katkı vermek zorunda, Thompson’un tam katkı veremediği seride Cavaliers Curry’i durdurmak için biraz savunmada da LeBron’u kullanmak zorunda kalabilir. Bütün sistem değişikliklerine rağmen de seriye damga vuran bir pivot bu kadar kolay kenarda oturtulmamalı. Mozgov çemberi fazlasıyla savunup, ortaya devrilmelerle isabet ya da çizgiden sayı kaydedebilir. Warriors’un tempo yapıp ileri çıkmaması için de ribaund tehtidi kullanılabilir. Bana kalırsa James Jones yerine Mike Miller daha iyi tercih olur. Savunmada Jones’un faulden başka yapabildiği bir şey gözüme çarpmadı.

ATALAY KUTLU

mail : atalay.kutlu@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular