https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ŞENOL GÜNEŞ’TE FARKLI BİRŞEY YOK

Okunması Gerekenler

İki tane yıpratıcı Fenerbahçe maçından sonra, herkes “Beşiktaş da Fenerbahçe gibi takılabilir mi?” diye düşünüyordu. Üstelik şampiyonluktaki diğer  rakipleri haftayı dolu geçmiş, maç öncesi baskı oluşmuştu. Maçtan önce Şenol Güneş’in son derece gereksiz biçimde Trabzonlu taraftarlarla polemiğe girmesi, takımın gergin olduğunun sinyallerini veriyordu.

Maçın ilk 10 dakikada belirgin bir Trabzonspor üstünlüğü vardı. Bu Trabzonsporun becersinden ziyade, Beşiktaş’ın bocalamasından kaynaklıydı. Atiba’nın uzun süre sonra ilk defa eski günlerdeki gibi orta sahaya ağırlığını koymasıyla, önce denge sağlandı, sonra da oyunun kontrolü ele geçirildi. Ofansif olmasa da, defansif kritik müdaheleleriyle Tolgay da Atiba’ya ciddi destek verdi. Böyle maçlarda maçı dengelemek çok mühimdir, sizi ilerideki dakikalara hazırlar. Nitekim ilk yarının sonlarına doğru Talisca-Love ikilisi iki tane ciddi pozisyona girdiler. Gene uzun süredir kayıplarda olan Babel de iyi sinyaller veriyor, ama bir türlü ekürisini bulamıyordu. Zaten Aboubakar ve Cenk’ten sonra, bu eküri problemi yüzünden Babel bir türlü istenileni veremiyordu.

Şenol Güneş stadında isim sahibi kişi, ikinci yarı dokunuşlarıyla oyuna direkt etki etti. Negredo’nun girişiyle ortağını bulan Babel çoşuyor, çoştukça da takımına  skoru getiriyordu. Negredo müthiş bir forvet. Golcü diyemiyoruz ama, skora direkt etki ediyor. İlk golde onu dikkatle izleyin, adam eksiltme, topu boş yere ulaştırma, gol bölgesine deplase olması ve asist ile biten zincir, futbol okullarında ders olarak okutulmalı. Orada hangi santrfor olursa olsun, vurmayı denerdi, o ise maçı getiren pası verdi.

Trabzonspor ise malesef istenilen düzeyde değil. Taraftarı ile barışık değil. Bence en büyük hataları, 33. saniyede sarı kart gören Tosiç’i zorlayacak aksiyonlara giremediler. Oysa orayı zorlayıp olası bir kırmızı kartı zorlamalıydılar. 11 e 11 de pek şansı olmadığı açıktı zira.  Sosa’nın kalitesi yerinde duruyor ama kondisyonu çok zayıf. İkinci yarıda aynı Talisca gibi yok oldu gitti.

Zorlu maç serisinde Beşiktaş fena gitmiyor doğrusu. Önündeki rakipleriyle maçları olması, Beşiktaş’ın kaderini kendi çizmesine izin veriyor. Maçın hakemi ise uzun süre sonra Türkiyede gördüğüm en iyi yönetimi gösterdi. Berbat yönetimlerden sonra özlemişiz böyle hakemleri.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyd.yuzak@abcspor.com

twitter: @cyuzak

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular