https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

CLARK KENT’TEN SUPERMAN’E, HAWKS SUPER BOWL’DA!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENÖyle bir maç izledik ki, maçın 55 dakikası kötü demenin hafif kaçacağı bir Seattle Seahawks ama televizyonu son 5 dakikada açanlar için de, bir anda içlerine uzaylı kaçmış, Clark Kent’ten Superman’e geçiş yapan oyuncu topluluğu..

Tarihte bir ilk, NFL’de ilk kez Konferans Finalinde, 2.devre 16 sayı farkla geride olan takımın Super Bowl vizesi alması..

nfl final 2Çok güzel maç oldu mu? Belki hayır ama özellikle 5 dakikası macera filmi karesi heyecanında geçti.

Bu sene toplamda 2 interception yapan Russell Wilson, sadece bu maçta 4 kez aynı hatayı yaparak, maç sonu seyircisi ve basını tarafından yerden yere vurulacakken, önce bir touchdown aldırdı. Sonrasında adası Luke Wilson’un adet ağzının içine attığı pas ile 2 puanlık conversion yaptırdı. NFL’in yeni dizayn ‘sadece pas atan değil, koşan, td yapan, oldukça süratli, çevik, güçlü’ quarterback’lerinin başında gelen 26 yaşındaki oyuncu, bir de üstüne uzatmada, taaa 35 yard’dan Jermaine Kearse’in kucağına attığı pasla resmen maçı getirdi!

nfl 4Sadece o mu ? NFL’in en iyi savunmasına sahip, Marshawn Lynch gibi yakalanmayan, yakalasan da durdurulamayan ‘bence en iyi running-back’ bir buldozere, Richard Sherman gibi efsane bir defans oyuncusuna ve Chancellor-Thomas ikilisi ile ligin açık ara en iyi safety’sine sahip takımın, bence en eksik puzzle’i, ‘ diğeri de tight end pozisyonu‘ olan Wide Receiver’lardan bu maçta da oldukça kötü bir performans alıyordu ki, önce Chris Matthews onside kick kazandırdı, ardından o elde edilen pozisyonda Marshawn Lynch’e harika bir koridor açtı ve td ile Seahawks öne geçti.

Bir diğer WD Jermaine Kearse de uzatmada Wilson’un mancınıkvari muhteşem pasını yakalayarak yaptığı td ile maçı bitirdi ve kahraman oldu!

Sonuç olarak, kendi sahasında kağıt üstünde az da olsa favori çıktığı maçta, SuperBowl’e tam elveda diyecekken, uzatmada 28-22 kazanarak, Phoenix Stadyumu, Glendale/Arizona vizesini almayı başardı.

nfl final 3Kaybeden tarafa geçersek, Wisconsin eyaletinin sadece 100.000 nüfuslu şehri olan Green Bay’in takımı Packers için 16-0’dan maçı vermek cidden çok acı olsa gerek.. Onlara tek kelimeyle avuçlarının içindeki kuşu kaçırdılar diyebiliriz! Çok iyi oynamadılar belki ama en azından maçın momentumunu 55 dakika ellerinde tuttular. Ama sporun da güzelliği burda.. Son düdük çalmadan, branş farketmeksizin bitti demeden bitmiyor!

Sakat sakat oynayan, koşmayı geçin yürümekte bile zorlanan Aaron Rodgers’ın seke seke yaptığı firstdown, son 5 dakika haricinde yaptıkları muhteşem kompakt savunma tek kelimeyle güme gitti! Packers adına 5 kez Red Zone’a kadar gelip, bu pozisyonlardan sadece tek bir TD çıkartabilmiş olmak ve savunmada 2-3 saniye uyuyarak yedikleri field goal fake TD, bence maçın hikayesini çizen en net ayrıntılardı diye düşünüyorum.

Ayrıca üçüncü çeyrek ilk hücumunda Randall Cobb’un 1-2 yard kala ayağının kayması ve Brandon Bostick’in maçın son dakikalarında yaptığı top kaybı da, Packers aleyhine maçın kader anlarıydı dersek yeridir.

Netice itibariyle son şampiyon SEAHWAKS bir kez daha Super Bowl’da.. Bakalım Paul Allen başkanlığında, John Schneider genel menejerliğinde ve sevilen koç Pete Carroll önderliğindeki Seattle şehri  Washington eyaleti takımı, 1 Şubat Akşamı, dünyanın en çok rating alan finalinde ünvanını koruyabilecek mi?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular