https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SAVUNMA MI HÜCUM MU ?

Okunması Gerekenler

derya cerasiSavunma mı Hücum mu?

Basketbolda savunma mı hücum mü daha önemlidir? Maçların 90’ın sayıların üzerinde mi bitmesini tercih edersiniz yoksa iyi savunmalar nedeniyle 60’lı sayılarda kalan maçları mı? Hücumda sayı üretmek için birçok opsiyon yaratabilirsiniz ama savunmada sürekli konsantre, hareketli, doğru yerleşen ve iyi yardımlaşan bir takım olmak zorundasınız.

Savunma Stratejileri

Savunmayı temel olarak adam-adama savunma ve alan savunması olarak ayırabiliriz. Ancak bu iki savunma stratejisinin içerisinde de birçok farklılık yaratabilir, farklı kurgularla rakip şaşırtılabilir. Adam-adama savunmada perdelemelerden sonra adam değişip değişmemek, perdelemeyi yapan oyuncunun önünden ya da arkasından geçmek veya topu alan oyuncunun nereye doğru yönlendirileceği bu stratejilerin bir parçası olur. Adam adama savunmada topa el sokmak, ayakların sürekli hareketli olması ile rakibin önünde kalabilmek oldukça önemli noktalardır. Bu noktada hakemlerin de etkisi olmaktadır. En ufak temaslara faul çalan hakemler, savunmaların işini zorlaştırmaktadır. Alan savunmasında ise sahaya nasıl yerleşildiği, kaymaların nasıl yapılacağı veya içeriye gömülü mü yoksa daha dışarıda mı pozisyon alınacağı gibi kararlar verilebilir. Ellerin sürekli yukarıda olması ile, pas açıları mutlaka kapatılmalıdır.

Pınar Karşıyaka’nın play-off serilerinde çokça kullandığı ¾ sahada baskılı savunma bu stratejilerden biridir. Karşı takımın topu getiren oyuncularına yaptığı 2-1-2 yerleşimli baskılı savunma ile hem toplar çalabilmiş, çalamadığı pozisyonlarda da rakibinin hücum süresinden çalmayı başarmıştır. Fenerbahçe Ülker de sezon boyunca birçok maçta sürekli adam değişirek adam adama savunma yapmıştır. Bu sayede ters eşleşmeler oluşmuş olsa da, topa sahip oyuncunun penetre etmesini ya da şut için boş kalmasını engellemeye amaçlamıştır. NBA’ye döndüğümüzde ise; Golden State Warriors’un final serisinin 4.maçında dış oyunculara yaptığı baskı ile kısa oyuncuları devreye sokmama stratejisi işledi ve Mozgov’un 28 sayısına rağmen maçı kazanmayı başardı.

Savunma Temeldir

Bu açılardan baktığımızda, savunmanın basketbolda çok önemli bir role sahip olduğunu söylemeliyiz. İyi savunma yapmak ve bu savunmanın işe yaradığını görmek, oyuncuların motivasyonu arttırır, aynı savunma konsanstrasyonunun devamını sağlar ve bu motivasyon hücuma da yansıyarak, şut yüzdelerinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca iyi savunma ile kazanılan toplar hızlı hücum ile kolay sayılara ulaşılmasına yardımcı olur. Basketbolda basket bulmanın temel amaç olduğunu ve seyircinin bunu sevdiğini kabul etmemiz gerekse de, iyi savunmanın da seyir zevki verdiğini ve seyirciyi coşturduğunu söyleyebiliriz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular