https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SAVULUN OSMANLISPOR GELİYOR!

Okunması Gerekenler

Ankaraspor adını Osmanlıspor olarak değiştiriyor. Aslında tam olarak 1299 Osmanlıspor olarak değiştiriyor çünkü halihazırda Osmanlıspor adında Süper Amatör’de mücadele eden bir Edirne takımı var. Almanya’da mücadele eden bir de SC Osmanlıspor adında takım var ama Cermen elleri bizim olmadığı için o sayılmaz.

Ankaraspor’un başkanı Melih Gökçek değil ve bu isim değişikliğinin de yönetimin kararı olduğunu, kendisiyle bir ilgisinin olmadığını söylüyor. Ülkemizde çok popüler olan “Yersen” albümünü beğeniyle dinleyenler için yazı burada son bulabilir, IQsu ayakkabı numarasından büyük olanlar devam edebilirler.

1978’den beri Ankaraspor olarak mücadele eden takım neo-Osmanlı rüzgarıyla 1299 Osmanlıspor olarak maçlara çıkacak. Melih Başgan’ın oğlunun isminin de Osman olması ise hoş bir tesadüf, teknik direktörlük için bir süreliğine Amasya Sancağı’na gönderileceği ise tevatürden ibaret.

osmanli20Osmanlıspor yönetimi yabancı sınırlaması hakkında ne düşünüyor bilmiyoruz ama devşirme yönteminden ötürü bununla çok sorunları olmasa gerek (bkz Gökçek Vederson). Avrupa’da küffara karşı yalın kılıç çarpışmasını iple çektiğimiz Osmanlıspor’un seyirciden yana sıkıntısı olmayabilir. Yine de oynayacağı takımlar Nemçe İdman Yurdu, Yeni Karamanoğulları, Özgermiyanspor, Urumgücü olmayacağından rakip seyircilerin ne yapacağı merak konusu. Mehteran eşliğinde tezahüratlar hazır; Ceddin Deden Neslin Baban, Estergon Kalası, Artar Cihatla Şanımız herkesi coşturmaya birebir. Maç öncesinde mecburen Milli Marşımız okunacak ama bunun öncesinde en azından takım sahaya gülbanklar eşliğinde çıkabilir. Takımın amblemi de, evet doğru tahmin ettiniz, elbette üç hilal. Takım başarısız olursa teknik direktörün sözleşmesi feshedilmez, kellesi gider benden söylemesi. Hakem beğenilmezse de “Tiz Fizan’a sürüle!” diye federasyona ferman gidebilir.

Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetle sorunu olan, bunu bir biçimde çeşitli semboller üzerinden yürüten ve kaşıyan kesimin acınası bir uygulaması daha diyerek geçebiliriz (geçmesek de elimizden bişey gelmez). Zaten dikkat ederseniz onlar için Atatürk yok, Mustafa Kemal var çok çok, hadi bilemedin Gazi. Bu tür uygulamaları geçmişte yeterince gördük; Anadolu’nun eski uygarlıklarını sembolize eden Hitit Güneşi Ankara’nın sembolü olmaktan kaldırıldı ve yerine yine Melih Gökçek tarafından camili kubbeli bir logo kullanılmaya başlandı. Ankaraspor’u cumhuriyetin bir sembolü olarak gören kimse var mıdır emin değilim ama Ankara’nın Osmanlı ile ne ilgisi vardı sorusunun da yanıtını merak ediyorum. Dediğim gibi Edirne’de bir Osmanlıspor var, bundan doğal ne olabilir? Manisa’da, Bursa’da, İstanbul’da da olabilirdi kendi doğal süreci içinde. Böyle tepeden inme Osmanlıcılık ise emanet elbise gibi duruyor.

osmanli10Maalesef bu vitrin uygulamalar ve içi boş hamaset edebiyatı karşılık da buluyor. 1299 Osmanlıspor’un Facebook sayfasına girince takip eden (şimdilik küçük) kitlenin ne kadar politize olduğunu görebilirsiniz. Takımla kimsenin ilgilendiği yok ama Filistin sorunundan Ferguson olaylarına kadar meseleler hakkında yorumlar gırla… Biz Osmanlı torunlarıyız, adamı tükürüğümüzde boğarız ile bizden bi halt olmaz abi kompleksleri arasında sürekli gidip gelen bipolar bir topluma hoş gelen bölgesel güç, tarihi sorumluluk, dünya lideri, stratejik derinlik, şanlı ecdadımız söylemleri Yeni Türkiye’nin normlarından artık.

Bu ve benzerleri için öne sürülen süslü argüman da geçmişimizle barışmak. Geçmişimizle barışalım demekten anlaşılan tek şey Cumhuriyetin aşağılık bir düzen, bir tür irtidat (Apostazi) çağı olduğu, Padişahımız Efendimiz (elbette hepsi!) döneminde Asr-ı Saadet yaşandığı, Osmanlı’nın her döneminin yükseliş, zafer, bolluk, sağlık, afiyetten ibaret olduğu falan. Akıl, ilim, irfan, muhakeme gibi olmazsa olmazlar toplumsal avadanlığımızda yeterince kalmadığından bu pilavın daha çok su kaldıracağını öngörebiliriz.

Ne tarihimize sahip çıkmakta sorun var, ne de bununla övünmekte. Sarayda oğluna sünnet düğünü yapmak gibi, neredeyse kırk yıllık Ankaraspor’un adını Osmanlıspor yapmak gibi Muhteşem Yüzyıl’la sınırlı hamaset gazıyla yoğrulmuş sakil uygulamaların buna hizmet etmediğini de anlamak lazım. Ne diyelim, Allah akıl fikir versin…

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular