https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ŞAMPİYON KİM OLACAK ?

Okunması Gerekenler

derya cerasiŞampiyon Kim Olacak?

Bir tarafta sezon başında şampiyonluğun en büyük favorilerinden biri olan Anadolu Efes, diğer tarafta Eurocup’ta başarılı bir sezon geçiren, ligde de yarı finalde Fenerbahçe Ülker’i eleyerek bu seviyelere hazır olduğunu gösteren Pınar Karşıyaka. Türkiye Basketbol Ligi’nde play-off’un son serisine geldik.

Anadolu Efes Finale Kolay Ulaştı

anadolu efes ts 4Anadolu Efes normal sezonu 2.bitirdi ve çeyrek final ile yarı final serilerinde ev sahibi avantajına sahip oldu. Çeyrek finalde Türk Telekom’u 2-1 ile geçerken, yarı finalde Trabzonspor Medical Park karşısında, rakibini 60 sayının altında tutup, 3’te 3 yaparak finale yükseldi. Anadolu Efes normal sezonda en az sayı yiyen 2.takımken, en çok sayı atan 3.takımdı. Huertel sahadayken onun ikili oyunları ve hızlı getirdiği toplarla sayılar bulmaya çalışan bir takım görüntüsündeyken, o kenardayken topu daha iyi paylaşan ve daha iyi savunma yapan bir tablo çiziyorlar. Takımın en skorer oyuncusu 12,3 sayı ortalaması ile Krstic, ribaund lideri ise 6,33 ribaund ortalaması ile Dario Saric.

Pınar Karşıyaka Finale Nasıl Geldi?

Pınar Karşıyaka normal sezonu 4.bitirerek çeyrek finalde ev sahibi avantajına sahip oldu ve Banvit’i 2-1 ile geçti. Yarı final serisinde deplasmandaki ilk maçı kazanarak avantaj kazanan Karşıyaka, Fenerbahçe Ülker’i 3-1 ile geçti ve finale yükseldi. Karşıyaka Fenerbahçe Ülker’i elerken, savunmada ve hücumda oyuncularının dinamik olmasının avantajını kullandı. Fenerbahçe Ülker uzunlarına topun geçmesine boyalı alana gömülerek izin vermediler ve uzunlara indirilen paslara da hareketli olmaları sayesinde sürekli dokunmayı başardılar. Fenerbahçe Ülker de dış atışlardan isabet bulamayınca Ufuk Sarıca’nın planı tutmuş oldu ve Fenerbahçe Ülker buna cevap veremedi. Strawberry ve Dixon’ın birçok top çaldığını, Soner ve Erkan’ın da guardlara baskı yaptığını gördük.

ksk fb 16Zaman zaman yaptıkları tam saha baskılı alan savunması ile de Fenerbahçe Ülker’in ritm bulmasına izin vermediler. Hücumda ise Dixon’ın kendi yarattığı şutlar, Diebler’a hazırlanan perde üzerinden şut pozisyonları, Strawberry ve Palacios’un orta mesafe şutları, oyundayken Cemal Nalga’yı ikili oyunlar sonrası potaya gönderme planı ile sayılar buldular. Hücum ribaundlarını sürekli kovalayıp, ikinci şans sayıları buldular ve savunma ribaundlarına da konsantre olarak Fenerbahçe Ülker’in kolay sayı bulmasını engellediler. Pınar Karşıyaka finale çıkarak, önümüzdeki sezon Euroleague’de mücadele etmeye de göz kırpmış oldu.

Final Serisinde Neler Olur?

Anadolu Efes; sezonu 2.sırada bitirmesine rağmen, sıralamada daha altında olan Pınar Karşıyaka ile eşleştiği için final serisinde evsahibi olacak. Huertel gibi bir hücum silahına, Doğuş, Janning, Cedi Osman, Birkan Batuk gibi savunmada agresif oyunculara sahip Efes’in, savunmada ne kadar kararlı oldukları ve hücumda Krstic’i ne kadar kullanabildikleri önemli rol oynayacak. Perperoglou, Janning ve Cedi Osman gibi şut isabeti yüksek oyuncuların ne kadar katkı verdiği belirleyici olacak. Ribaundlarda da Lasme, Saric ve Krstic’in sürekli konsantre olmaları gerekiyor.

Pınar Karşıyaka’nın İzmir’de oynadığı maçlarda arkasında olan seyirci desteği onlar için çok büyük bir itici güç oluyor. İstanbul’da oynayacakları ilk iki maçtaki performansları bu serinin kaderini belirleyecektir. Bir maç kazanabilir ya da mağlup olsalar bile ufak farklarla olurlarsa İzmir’deki iki maçta seriyi eşitleyip devamını getirebilirler.

ksk efesBu seride Strawberry’nin Pınar Karşıyaka için en kilit oyuncu olacağını tahmin ediyorum. Anadolu Efes kadrosundaki 3 numara oynayan oyuncuların, NBA patentli Strawberry’i tutmaları çok mümkün değil. Onun hem hücumda hem savunmadaki katkısı Pınar Karşıyaka’yı öne taşıyabilir. Tabi ki Dixon, Diebler ve Palacios gibi oyuncular da her zamanki gibi katkı vermeye devam etmeliler. 4 galibiyete ulaşan takımın şampiyon olacağını ve dolayısıyla serinin daha uzun olduğunu düşünürsek; Dixon, Diebler, Strawberry, Gabriel ve Palacios’lu yabancı beş kenardayken; Soner, Erkan, Yunus, İnanç, Cemal gibi oyuncuların da mutlaka katkı vermesi gerekiyor.

Anadolu Efes’in bir adım önde olduğunu düşünsem de; Pınar Karşıyaka gibi finale gelmiş bir takımın da kolay pes edeceğini tahmin etmiyorum. 28 yıl aradan sonra finale çıkan İzmir ekibinin, motivasyonu ve inancı da yukarılarda olacaktır. İki koçun da seride etkileri yüksek olacaktır. Maçı kendi taraflarına çevirmek için müdahalelerde bulunacaklar ve her maç için farklı senaryolar kurgulayacaklardır. Bu açıdan da izlemeye değer bir seri olacak. Serinin skor tahminini yapmak yerine, bütün maçların çok çekişmeli ve keyifli geçeceğini söyleyelim ve hak eden takımın şampiyon olmasını dileyelim.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular