https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SAKİN KALINCA

Okunması Gerekenler

O nasıl bir maç başlangıcıydı öyle ? Daha 1.dakikada Baiano’nun öfkesini ve gördüğü kırmızı kartı ne ile açıklamak lazım? Aşırı motivasyon mu, sorumsuzluk mu? Ne diyeceğimi bilemiyorum.Sadece o mu? Maçın ilk bölümünde sahaya tekme atmak için çıkmış gibi gözüken Ponck, Holmen, Szabo, Eren hepsi garip bir kontrolsüzlük içindeydiler. Bu oyunculardan Eren’in yaptığı penaltıdaki kontrolsüzlüğü ise apayrı bir boyut. Açıklaması zor.

Ama esas açıklamak ve üzerinde durmak gereken detay şu: Böylesine tekme tokat bir rakip varken sahada, Fenerbahçe’li futbolcular son derece sakin kalmayı becerdiler. Oysa ki Irfan Can, Mert Hakan, Serdar Aziz gibi bu tip durumlarda sakin kalmayı beceremeyen oyuncularımız da vardı sahada. Ancak hepsi efendi efendi oynamaya devam ettiler. Demek ki İsmail Hoca takımı iyice kontrolü altına almış. Kimse oyun disiplininden kopmuyor. Böylesine tansiyonun yükselmesine müsait bir maçta bile hiç biri sinirlenmiyor. Bu sakinlik te bugün özelinde bence galibiyeti getiren en önemli faktör oluyor.

Tabii tek açıklama sakin kalmak olamaz . İyice oturan, beraber oynadıkça performansı artan, fizik olarak ta üst düzey bir takım var sahada her şeyden önce. Serdar Aziz-Kim ikilisi kemik gibi, beklerimiz Osai ve Ferdi uçuyor. Crespo-Zayc merkez orta sahası yorulmak bilmiyor. Rossi çok hareketli başladı, hocası yine onu 90 dakika sahada tuttu. Irfan Can ve Mert Hakan fazla kasmadılar bile. Serdar Dursun 60’ta çıkmasa belki gol krallığına koşacak. Böylesine artılarla dolu bir ilk devre seyrettik ve maç ilk yarıda bitti.

Ancak esas keyif ikinci yarı başladı çünkü oyuna Arda Güler girdi devrede. Yine gözümüzün pasını sildi pırlantamız. Öyle büyük bir coşku öylesine bir umut ışığı yarattı ki Rize seyircisi bile ayakta alkışladı onu. 4.gol öncesi kafayı vuran o, 5.golde olağanüstü asisti yapan o, 6.golde atağı müthiş bir pasla başlatan yine o. Bunların dışında öyle hızlı düşünüyor, topa öyle yumuşacık dokunuşlar yapıyor ki, insan ister istemez duygulanarak seyrediyor maçı. Çok ta fazla bir şey söylemeden Allah nazardan saklasın diyorum sadece.

Bir de son teknik detaya değinmek istiyorum. Maçın son 20-25 dakikasında Ismail Hoca Ferdi’yi merkez orta sahaya cekti. Bu bize büyük üstünlük sağladı. Zaten 1 kişi fazlayken orta sahaya ekstradan 1 adam daha atmış olduk. Eğer maç 11’e 10 oynanıyor olmasaydı hoca bu denemeyi yapar mıydı bilmiyorum ama böyle farklı taktik varyasyonları görmek ayrı bir zenginlik katıyor oyuna. Ferdi’nin o bölgedeki performansı da elimizdeki alternatifleri artırıyor.

Bu kadar pozitif detayın yanında ise geriye tek bir şey kalıyor. Son dönemde olduğu gibi haftaya yine Kadiköy’ü hıncahınç doldurmak ve yine takımımızın 90 dakika arkasında olmak. Gaziantep maçı kağıt üstünde kolay gibi gözükebilir ama geçen hafta Göztepe’ye karşı zorlandığımızı unutmayalım. İşler zora girerse hem sahada futbolcular hem de tribünde bizler yine ”sakin” kalalım. Elele sezon sonunda hiç olmazsa 2.liği yakalayalım.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular