https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SABRIN SONU SELAMET

Okunması Gerekenler

SABRIN SONU SELAMET

Fenerbahçe, Basketbol Süper Ligi’nin 2016-2017 Final Serisi’nde Beşiktaş Sompo Japan’ı seride 4-0 geçerek bu sezonu şampiyon olarak tamamladı ve sarı lacivertliler bu sezonu 3 kupa bitirmiş oldu. Finalin MVP’si ise Fenerbahçe’nin Sırp yıldızı Bogdan Bogdanovic oldu. Peki Fenerbahçe nasıl şampiyon oldu? Nasıl 3 kupa kazandı? İşte bu soruların cevabını final serisi nezdinde şimdi bulmaya çalışacağız.

 

1-) Taraftar- Takım Bütünleşmesi

Eğer bir takım başarılı olmak istiyorsa bunu tek başına yapamaz. Bunun yanında ek desteğe de ihtiyaç vardır. İşte Fenerbahçe’nin son dönemlerde(özellikle Zeljko Obradovic’in döneminde)  başarılı olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesinin de taraftar olduğunu düşünüyorum. Ülker Sports Arena’da oynanan her maçı tamamen dolduran, takımına her maçta desteğini sonuna kadar hissettiren ve bir yenilgi de bile takıma moral vermek için bin bir yol deneyen taraftarlar aslında Fenerbahçe’nin en önemli kozlarından bir tanesi. Fenerbahçe’nin koçu Zeljko Obradovic’de her maç öncesi soyunma odasında oyuncularına taraftarların bize güvenmek için savaşmalıyız der. Galip gelinen maç esnasında taraftarlar koç Obradovic’i desteklerken, koç takımı işaret eder ve onları destekleyin der. Aslında olay bu. Takım ile taraftar bir bütün. Bunu başaran koç Obradovic ve öğrencileri her maçta daha da ekstra oynuyorlar.  Bu final serisinde Beşiktaş’ın aslında iyi oynamasına karşın taraftarları yüzünden son maçı o itici güçten uzak olmasının sebebinden dolayı maçı kaybettiğini düşünüyorum. Bunu gördükten sonra taraftarın değerini çok net bir şekilde anladım. Taraftar sizi motive eder!

 

2-) Oyuncu Seviyesi

Ben Beşiktaş Sompo Japan’ın bu seride mükemmel oynadığını düşünüyorum. Ancak şunu da görmemiz lazım. Şu anda Avrupa’nın en değerli oyuncuları Fenerbahçe’de bulunuyor. Bogdanovic, geldiği zaman çok eleştirirken şimdi yıldız olmuş durumda. Ekpe Udoh zaten savunmanın bakanı olmuş durumda. Jan Vesely her şeyini sahaya verebilir hatta performansı gerektiği yerde tavan bile yapabilir. Nikola Kalinic, geldiği zaman sadece atletizmi ve savunmasıyla ile ön plana çıkarken şimdi ise X-Faktör oyuncu olabiliyor ve şutlarını çok yüzdeli bir hale getirmiş durumda. Gigi Datome bu sene biraz sönük olarak gözükse de yine de çok önemli bir oyuncu. Beşiktaş’a baktığımız zaman Kenan Sipahi’den bile verim aldığını gördük. Bu aslında Beşiktaş’ın yapabileceği en iyi oyundu ancak oyuncu seviye farkı biraz işi aldı götürdü desek yalan olmaz. Sonuçta basketbol birazda kalite gerektiriyor. Kaliteli kadrosu olup ta kötü olan takımlar elbette ki var ancak orada da koç olduğunu düşünmüyorum. Sonuç olarak Ufuk Sarıca elinden gelenin en iyisini yapmasına rağmen Fenerbahçe küçük ayrıntılarla şampiyonluğunu aldı.

 

3-) Zeljko Obradovic

9 TANE EUROLEAGUE ŞAMPİYONLUĞU.  Aslında bunu bile yazsak yeterli. Zeljko Obradovic geldiğindeki ilk basın toplantısında, basından bir kişi şu soruyu sormuştu:

“ Siz Türkiye’de basketbolun Mourinho’su olarak benzetiliyorsunuz. Bundan haberi var mıydı veya böyle yorum yapılıyor muydu?”

Zeljko Obradovic’in cevabı aslında herkese ders niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

“ Benim adım Zeljko Obradovic. Ben bundan çok mutluyum.”

Bu yorum bize kendinize güvenmeyi ve çalışmanız gerektiğini anlatıyor. Nitekim ki Zeljko Obradovic geldiğinden beri çalışmaya devam ediyor. Obradovic, sabah geldiği spor salonundan gece geç vakitlerde çıkıyor. Egosu yüksek oyuncuları bir sistem içinde entegre etmek gerçekten çok zor bir iş. Ancak Zeljko Obradovic bize bunu çok kolaymış gibi gösterebiliyor. Çünkü her zaman çalışıyor. Seriyi çok iyi götüren Obradovic’in takımı seri boyunca 85,5 sayı ortalaması ile oynarken 79,25 sayı ortalamayla sayı yedi. Özellikle serinin en kritik iki maçı olan 3.ve 4.maçlarında son saniyelerde çizdiği kenar oyunları ile maçı uzatmaya götürüp maçları almasını bildi.

 

4-) Doğru Yerde ve Doğru Zamanda Yatırım

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım sadece ülkemizin en popüler sporu olan futbolu hedef olarak seçmemişti. Başkan her dalda başarı istiyordu ve bunun için yatırımlar yapıyordu. Fenerbahçe’nin Basketbol Şubesi o zamanların en iyi takımlarından olan Ülker ile birleşmesi de bu yatırımların başında olarak görebiliriz. Çünkü hedefler doğrultusunda en önemli sponsorlarından biri Ülker olabilirdi. Ülker’in başkanı Murat Ülker’inde bir Fenerbahçeli olması bu anlaşmanın zorluğunu iyiden iyiye azaltmıştı. Ayrından da yapımı 2008 yılında başlayan ve 2012 yılında kullanıma açılan Ülker Sports Arena’da bu dönemin bir eseriydi. 2013 yılında Aziz Yıldırım artık basketboldan başarı istiyordu. İlk önce koç Zeljko Obradovic ardında da bu başarının görülmez kahramanlarından olan menajer Maurizio Gherardini ile bu başarı serüveni başlamış oldu. Eğer doğru adımlar yapılırsa aynı şeyin Beşiktaş için de olabileceğini düşünüyorum. Ufuk Sarıca doğru bir tercih olabilir ancak onu desteklemek kesinlikle günümüz basketbolunda şart.

 

5-) Emektar Kişilerin Takıma Bağlılığı

Birçok kulübün emektar kişileri vardır. Örneğin, Beşiktaşlıların çok iyi bildiği Süreyya ağabey bu örneklerin başında gelir.  Süreyya ağabey, Beşiktaş için adeta canını bile verir. Bazen maçı sırf oyuncuların eşyalarını korumak için izleyemez bazen de oyunculara küfür eden taraftarı susturmak için kendisi de laf yeme pahasına taraftarı susturmaya çalışıyor. İşte Fenerbahçe’nin basketbol şubesinin emektar olan kişilerinden biri de Erkan Karaca’dır. 23 yıldır Fenerbahçe’nin malzemeciliğini yapan Erkan ağabey, oyuncular için elinden gelen her işi yapıyor. Hatta açtığı Instagram sayfasından gençlere sigara içmeme üzerinde tavsiyelerde bulunuyor ve gençleri iyi bir yöne sevk etmeyi amaçlıyor. Hatta bazı oyunculara Türkiye’nin güzellikleri öğretiyor ve Türkçemizin o güzel kelimelerini yabancı oyunculara öğretiyor. İşte bir takımın böyle bir emektar kişileri olduğu sürece bu takımın huzuru bir şekilde tekrardan sağlanabilir. Emektar kişiler demişken yardımcı koçları ve Fenerbahçe Basketbol için çalışan herkesi unutmamak lazım. Kondisyoner İlker Belgutay, bu takımın böyle uzun bir yolda yürümesini sağlayan kişiler arasında yazabiliriz. Çünkü bu takımın kondisyon açısından zenginliğini İlker Belgutay sağlıyor. Yardımcı koçlar arasında Erdem Can bu takımda çok önemli bir yere sahip. Obradovic saha içinde çok sert bir koç olabiliyor. Bunu kenardayken yatıştırabilen tek isim Erdem Can. Genç oyuncuların yanına gidip tavsiyeler veriyor, onlara ne yanlış yaptıysa söylüyor. Takım menajeri Cenk Renda’ya ayrı bir parantez açmak lazım. Takım ile taraftar arasındaki köprü Cenk Renda’dan geçiyor. Adeta bir dinamo görevi görüyor. Bu da takımın bir başarısız sonuç almasından doğacak kötü bir tepkiyi azaltmaya yarıyor. İşte basketbol böyle bir oyun. Her bir parça çok önemli.

 

6-) Sistemli Basketbol

Yugoslav ekolünden gelen birçok oyuncu şu anda koç konumunda bulunuyor ve işlerini en iyi şekilde yapmaya gayet gösteriyorlar. Zeljko Obradovic, bu ekolden gelme bir oyuncu olarak ilk işi sistemini kurmak oldu. Oynanan oyuna bakarsak oyuncuların adeta bir çark gibi çalıştığını görürsünüz. Mesela Obradovic’in oyuncularına kızması bile sistemin bir parçası. Bunu uluslararası koç eğitim seminerinde örnekli olarak anlatıyor. Sonuçta basketbol her sene gençleşen bir spor ve gençlerle mücadele etmek biraz zorlayıcı olabiliyor. Siz sistemi ne kadar kuvvetli kurarsanız takımın başarı oranı o kadar artar. Sonuçta sistem oyuncudan her zaman üstündür. Bir oyuncu gidebilir ancak sistem her zaman baki kalır.

 

7-) Oyuncuların Bu Takıma Ait Görmeleri

Fenerbahçe’nin basketbol takımındaki bütün oyuncular kendilerini Fenerbahçe’ye bağlı görüyor. Mesela Ekpe Udoh buna örnek verilebilir. Fenerbahçe’nin tüm futbol maçlarını izlemeye çalışıyor. Hatta Ekpe, Mustafa Kemal Atatürk hakkında kitaplar okumuş ve Anıtkabir’e bile ziyaret etmiş. Aslında Ekpe bizden birisi. Fenerbahçe aslında bir aile gibi. Futbolcular da basketbol maçlarına gelmeye çalışıyorlar. Bu da başarıyı kalıcı kılmak için iyi bir sebep oluyor.

 

Son olarak final serisinden bahsetmek istiyorum. Beşiktaş gerçekten muazzam oynadı ancak küçük detaylar seriyi belirlediğini düşünüyorum. Oyuncu seviyeleri, top kayıpları, Obradovic faktörü bu seriyi belirledi ve favori olan Fenerbahçe seneyi şampiyon olarak tamamladı ve bu sene mücadele ettiği 3 kupayı da almış oldu. Her iki takımını da mücadelesinden dolayı tebrik ediyorum. Ayrıca ülkemizde sporun kötü bir yana çekmeye çalışanlara en iyi cevap yine basketbolcularımızdan geldiğini düşünüyorum. Kupa seremonisinde iki takım birbirini tebrik edip alkışladı. Bu da bizi sevindiren bir durum oldu.

Her iki takımı da bu fair play davranışından dolayı tebrik ediyorum.

Fenerbahçe basketbol takımının bu seneki başarılarının nedenlerini özetlemeye çalıştım. Herkese iyi okumalar diliyorum.

Saygılarımla,

mail: emincanoguz@abcspor.com

twitter: @emincanoguz11

Emin Can OĞUZ

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular