https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SABONIS’TEN SABONIS’E!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGEN20.YÜZYILI kıstas aldığımızda, PİVOT basketbolcu dendiğinde, fundamantal yetenekleri kısıtlı, guard ve forvetlere göre daha ağır, şut yüzdesi düşük, el hassasiyetinin zayıf olması çok büyük önem taşımaz, ribaunt alan, boyalı alanda uçanı kaçanı bloklayan oyuncular yeterli olurdu.

Avrupa’da bu tabire en istisna uzun olarak, yani herşeyden biraz değil, herşeyi mükemmele yakın yapabilen bir oyuncu vardı..ARVYDAS SABONIS!

19 Aralık 1964 doğumlu Litvanyalı pivot, uzun bir oyuncu için bile FAZLA UZUN kaçacak boyuna rağmen, inanılmaz bir denge hassasiyetine sahip, 2.21’lik boyuyla sadece fiziği ile değil, kalitesi ile de dev bir basketbolcu idi.

POINT CENTER denen kavramın belki de yaratıcısı, ilk önemli ismiydi sadece Avrupa değil tüm dünya yüzeyindeki..

SABONIS2ŞİMDİ POTALARDA başka bir SABONIS var.. Adı Domantas olan 1996 doğumlu 2.05’lik oyuncunun basketbol özelliklerini babasından aldığı aşikar AMA ÇITA o kadar yüksek ki, onun geçmeyi bir kenara bırakalım, onun gibi olamayacağı da..

Daha 18 yaşına girmeden Unicaja Malaga formasıyla Euroleague’de tam 19 maç oynadı. Takımın en önemli dişlisi olamasa da, ortalama 9 dakika sahada kalıp, 2.7 sayı ve 2.0 ribaunt ortamaları tutturdu.

2012 U-16 Avrupa Şampiyonasında  14.1 sayı ve 14.4 ribaunt ortamaları ile kendi yaşıtları arasında ‘kapasite olarak’ yarı uzaylı gibiydi. 2013 U-18 Avrupa Şampiyonasında da 14 sayı, 11.4 ribaunt ortalamaları tutturmayı başardı.

SABONIS3O da babası kadar herşeyi mükemmel yapabiliyor olmasa da, herşeyi az çok yapabilen ‘All Around’ bir oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Bu sene ani bir kararla, yoluna rüyalar ülkesi Amerika’da devam etmeye karar verdi ve NCAA’e Gongaza Üniversitesine gitti.

KONYA’daki turnuvada, çok kötü bir Hırvatistan maçı çıkartıp 2 sayıda kalmasına rağmen, toplamda bugüne kadar oynadığı 6 maçta 15.3 sayı, 11.8 ribaunt ortalaması ile bu istastistiklerin Litvanya adına lideri olarak turnuvaya devam ediyor.

SABONIS4BOYNUZUN kulağı geçemeyeceği aşikar ama armut da dibine düşer misali, kumaşının epey kaliteli olduğu da..

BAKALIM daha önünde uzun bir yol ve kariyer hedefi olan küçük Sabonis, nerelere kadar ilerleyip, hem isim, hem kalite hem de kariyer olarak babasına ne kadar yaklaşabilecek !

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular