https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

RONALDINHO’NUN DEVR-İ ALEMİ

Okunması Gerekenler

Bir futbolcunun kariyeri boyunca bütün kıtalarda top koşturması ilginç bir olay olsa gerek… Ama bu olaya yaklaşan bir futbolcu var günümüzde! Üstelik bir dünya yıldızı… Bu futbolcu bilinen ismiyle Ronaldinho, tam açılımıyla da Ronaldo de Assis Moreira.

RON BRASILOnu herkes gerçek anlamda 2002’deki Dünya Kupası ile tanıdı. Oynadığı  takımlara bakıldığında, daha 7 yaşındayken ayak bastığı Brezilya’nın Gremio takımı, daha sonra Avrupa’da 2 sene PSG ile Fransa Ligi/Ligue 1’de, 5 sene Katalan devi Barselona ile İspanya’da/La Liga’da ve son olarak da Milan ile 2 sene İtalya Ligi/Serie A’da top koşturarak tam 9 sene Avrupa’da oynadı.

Sonrasında Brezilya’ya geri döndü ve geçen seneye dek ülkesinde oynadı. Sezon başında bütün futbol otoriterlerini şaşırtarak rotasını Meksika’ya çevirdi ama orda ‘Querétaro Futbol Kulübü’ sadece 6 ay kaldı ve şimdi bir aksilik olmazsa Angola Ligi’nde, Kabuscorp’da top koşturacak.

Şimdi biraz da Ronaldinho’nun kariyerinden bahsedelim…

21 Mart 1980 tarihinde, fakir bir ailenin üç çocuğundan en küçüğü olarak Brezilya’nın Porto Alegre şehrinde doğdu. Baba Joao Da Silva Moreira bir havuz kazasıyla öldüğünde Ronaldinho daha 7-8 yaşlarındaydı. Aile, geçimini ağabeyi Assis’in futboldan kazandıklarıyla sağlamaktaydı. Ülkenin yarısından fazlasının fakirlik çektiği Brezilya’da hemen hemen her çocuğun kurtuluş yolu olarak görülen futbol Ronaldinho için de bir hedefti. İlk idolü ve hocası da abisi Assis oldu.

ron kucuklukRonaldinho, Portekizce’de “Küçük Ronaldo” anlamına gelir. Bu lakabın sebebi ise Ronaldınho’nun küçük yaşlarda o sırada İtalyan devi Inter’de oynayan Ronaldo’ya duyduğu hayranlıktı. Diğer lakabı Gaûcho ise Brezilya’nın güneyindeki Rio Grande do Sul bölgesinde bazı futbolculara takılan, “mutlu” anlamına gelir.

Futbola Gremio takımında başlamıştı. Gremio’da 135 resmi maça çıktı ve 78 gol atıp 2 asist yaptı. Ronaldinho, 2000-2001 sezonu boyunca birçok Avrupa kulübü ve menajerlerin dikkatini çekti. Gremio kendisine gelen her astronomik teklifleri geri çevirdi. Tekliflerin 75 Milyon Euro’ya kadar çıktığı iddia ediliyordu.

Bu futbola kayıtsız kalamayan Luis Fernandez, Ronaldinho’yu Paris Saint-Germain’e getirmek için ısrarlı davrandı. Menajerliğini yapan Assis sonunda PSG’ye evet dedi ve 2001 yılında 5 yıllık bir anlaşmaya imza attı. İki takım arasında bonservis bedeli konusunda çıkan anlaşmazlık sonucu olay hukuki alana taşındı ve Ronaldinho 6 ay futboldan uzak kaldı. Sonunda 4.5 milyon dolarlık bonservis bedeli tespit edildi ve tekrar futbola döndü. Paris Saint-Germain’de 86 resmi maçta 25 gol atıp 18 asist yaptı.

ron milan19 Temmuz 2003 tarihinde, 21.250 milyon Euro bonservis bedeliyle Barcelona’ya transfer oldu. Burada 5 sezon forma giydi ve 214 resmi maça çıktı. İstatistiki rakamlar ise 94 gol ve 81 asist.

Ronaldinho, Temmuz 2008’de Manchester City’nin 25.500.000 £’lik teklifini reddetip, İtalyan devi Milan ile anlaştı. Milan’da hep giydiği 10 numaralı formanın sahibi Clarence Seedorf olduğu için 80 numara ile yer aldı. Milan’da 95 resmi maçta 26 gol atıp 30 asist yaptı.

11 Ocak 2011’de ise Flamengo’ya transfer oldu. Yeni takımı ile 4 yıllık kontrat imzaladı.. 65 resmi maça çıkıp, 26 gol atıp 14 asist yaptığı  Flamengo’da, 2012 yılında, alacaklarını alamadığı sebebiyle serbest kaldı.

4 Haziran 2012’de de Atlético Mineiro’ya transfer oldu. Belo Horizonte şehri takımında 76 resmi maçta 30 gol atıp 24 asist yaptı ve sezon başında Brezilya’dan Meksikaya, Queretaro takımına geçti. Orda da 16 resmi maçta 3 gol atıp 2 asist yaptı.

Ayrıca 1999 yılından beri formasını giydiği milli takımla, FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda 1999 Meksika’da ikinci, 2005 Almanya’da şampiyon, Copa América’da 1999 Paraguay’da şampiyon, FIFA Dünya Kupası’nda 2002 Güney Kore-Japonya’da şampiyon ve Yaz Olimpiyat Oyunları 2008 Pekin’de şampiyon olan takımlarda görev aldı.

ron altin topMilli takımlarda 97 maçta 33 golü var. Kaldırdığı kupalar arasında South Cup, Campeonato Gaúcho, UEFA İntertoto Kupası, La Liga, Süpercopa de España, UEFA Şampiyonlar Ligi, Serie A,  Campeonato Çarıoca, Campeonato Mineiro ,Copa Libertadores , Recopa Sudamericana, FIFA Dünya Kupası, FIFA Konfederasyonlar Kupası, Copa América bulunuyor.

Kendisine bir sürü ödül kazandıran futbolculuk kariyerinde, Ballon d’Or, FIFA yılın futbolcusu, FIFA 100, Altın Ayakkabı, Güney Amerika’da yılın futbolcusu bunlardan en önemlileriydi.

Emekli olduğu zaman Asya veya Avustralya’da bir takımda da oynayıp tarihe geçer mi bilemeyiz ama umarım bizler Ronaldinho gibi bir dünya yıldızını 3-5 sene daha izleme zevkinden mahrum kalmayız.

GÖKHAN YUMURTACI

gokhan.yumurtaci@abcspor.com

@GYumurtac

 

 

 

 

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular