https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

RİO YOLUNDA NİHAİ KADRO

Okunması Gerekenler

fersu yaziKoç Ataman belki de kariyerinin en zor kadro seçimlerinden birini yaptı hazırlık döneminde. Yerli oyuncuların sezon boyu çok az süre alabilmiş olmaları, altın jenerasyonun da bu nedenle henüz hazır olmaması ve NBA oyuncularımızdan sadece Ömer’in gelebilmesi, ki onun da ne kadar formsuz olduğunu biliyoruz, oyuncu havuzunu iyice daralttı. Buna rağmen konu milli takım olunca tabii ki umutlarımız en üst seviyede ve desteklerimiz tam olmalı. Gelin birlikte kadro yapımıza bakalım ve eleme grubundaki şansımızı değerlendirelim.
“Guardlar”
boby dixon 1Oyun kurucu rotasyonumuz Bobby, Kenan ve Ender’den oluşacak. Skor bulmakta zorlanan bir takımız ve bu nedenle kısalarımızın topa yapacağı baskı kritik olacak. Ben Doğuş’un takımda kesin yer almasını isterdim. Ama Ender’in hazırlık döneminde hücumda gösterdiği performans ve Kenan’ın sezon içerisinde sergilediği gelişim koç Ataman için daha önemliydi ki bu iki guardımız da aslında Doğuş kadar olmasa da iyi savunmacılar ve ondan daha çok hücum silahına sahipler. Şutör guard pozisyonunda ise formda Melih ve tecrübeli Sinan en önemli kozlarımız olacaklar. Özellikle Melih’in üçlükleri hücumda en önemli silahlarımızdan biri olacak. Sinan zor ve yorucu bir sezon geçirdi fakat savunmada olduğu kadar hücumda da onun enerjisine, liderliğine çok ihtiyacımız olacak. Penetreleri ile bir çok maçta savunmaların kilidini açmasını bekliyoruz. Birkan ve Furkan da zaman zaman 2 numarada süre alacaklardır.
“Forvetler”
cedi 13Forvetler derinlik anlamında en çok sıkıntı çekeceğimiz pozisyonlar olacak. Cedi dışında net bir kısa forvetimiz yok. Koç Ataman Furkan ve Birkan’ı da burada kullanacaktır. Evet Cedi Anadolu Efes ile iyi bir sezon geçirdi ve süreleri de hiç fena değildi. Ama Cedi önemli bir tamamlayıcı, bir yıldız veya yaratıcı değil. Bu turnuvada özellikle hücumda sahneye çıkıp sorumluluk alması gerekecek. Bunu başarıp basketboluna seviye atlatacağını düşünüyorum. Zaman zaman koç Ataman onu 4 numarada da kullanacaktır. Çünkü Ersan ile Enes’in gelmediği ve Kerem’in emekli olduğunu düşündüğümüzde uzun forvet pozisyonunda da eksiğimiz büyük. Hazırlık döneminde iyi maçlar çıkaran Samet de bu turnuvadaki sürpriz isim olabilir. 3 sayı çizgisinin gerisinden de tehditinin olması ve boyalı alanda savaşarak ekmeğini taştan çıkarması onu kıymetli bir parça yapıyor. Umarım beklediğimiz gelişimi bu turnuvada gösterir.
“Uzunlar”
omer 7Belki de kadromuzdaki en potansiyelli pozisyon burası. Semih, Ömer ve Oğuz bir çok takımın imrenerek bakacağı bir rotasyon oluşturuyor. Ancak Ömer’in bu NBA sezonunu kötü geçirmiş olması, Semih’in Darüşşafaka’daki inişli çıkışlı performansı artı transferinin henüz netleşmemiş olması ve Oğuz’un neredeyse tüm sezonu oynamadan tamamlamış olması işimizi çok zorlaştıracak. Özellikle Ömer’in hazırlık döneminde hiç ışık vermemesi ve Semih’in beklediğimiz hırslı görüntüsünden uzak görünmesi beni hayli düşündürüyor. Umarım turnuva havasına çabuk girip potansiyellerini yakalarlar. Çünkü onların biraz olsun kıpırdandığı bir maçta rakiplerin bize her iki pota altında da üstünlük kurması pek mümkün değil.
“Şansımız”
cedi 5Grubumuzdaki Senegal’i bir sürpriz olmazsa yani biz izin vermezsek rahat geçebiliriz ancak diğer rakibimiz Kanada önemli bir kadroya sahip. Keskin nişancı Heslip hücumda takımın en önemli silahı, onu durdurmak anahtarlardan biri olacak. Ayrıca Scrubb da zaman zaman sahneye çıkarak 20li sayılara ulaşabiliyor ki İtalya’yı yendikleri hazırlık maçında da x-faktör olmuştu. Uzunlar anlamında ise Bennett, eski Uşaklı Birch gibi dikkat çeken isimler var kadrolarında. Ayrıca şampiyon Cavs’ın önemli parçalarından Tristan Thompson da hazırlık döneminde forma giymemesine rağmen elemelerde yer alacak. Eğer Fransa ile final maçına çıkmak istiyorsak savunmamızı en üst seviyede tutup Kanada’yı önce durdurmamız gerekecek. Özellikle pota altı savunması galibiyet reçetesinde en üst sırada yer alıyor.
Mail: fersu77@yahoo.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular