https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

”REAL” MADRID

Okunması Gerekenler

fersu yazi2013 finalinin rövanşında ev sahibi Real Madrid ve artık finalin ve Final Four’un gediklisi Olympiakos karşı karşıya geldi. İki takımda da eksik bulunmazken maça müthiş bir tempoyla başladılar. İlk bölümlerde Lojeski ve Carroll’un yay gerisinden düellosunu izledik adeta. İlk maçta sakatlığını üzerinden atamamış olan Lojeski hücumu sırtlayan isim oldu.
real 12“Olympiakos pota altını ele geçirdi”
Real maçın başında çok erken bir şekilde Spanoulis’e yardım getirmeye başlayınca alıştıkları savunma düzeninden çıktılar ve bu da Olympiakos’un özellikle ters dipten bir çok üç sayı şansı bulmasını sağladı, rotasyon hataları ön plana çıktı ki Spanoulis’in diğer maçların aksine kasayı erken açmasına da engel olamadılar. Pota altını iyi kullanan Olympiakos hem Ayon’u hem de Bourousis’i 2 faulle kenara gönderdi. Olympiakos’un adam değişmeli savunmasına karşı Real alçak postta yakaladığı ters eşleşmeleri değerlendiremeyince hücumda problem yaşadılar.
“Bir Litvanyalı ve bir Arjantinli”
İkinci periyota Lafayette ile pas ritmini çok iyi sağlayan Olympiakos pota altını da etkili kullanınca tekrar üstünlüğü ele geçirdi ki Ayon ve Bourousis’in oyunda olmaması Real’in potayı korumasını çok zorlaştırdı. Ancak Real de kenardan gelen Maciulis ve Rivers ile dış savunmayı ve 36 yaşındaki Nocioni ile de pota altı savunmasını çok sertleştirdi, kemik sesleri gelmeye başladı. Ayrıca Maciulis hücumda da ciddi bir katkı vererek benchten gelip x-faktör oldu ve takımına beraberliği getirdi.
“Lojeski’yi unutursan”
Rivers, Spanoulis üzerindeki savunmayı sertleştirirken koç Sfairopoulous’un Lojeski’yi kenarda unutması Olympiakos’un hücum ritmini iyice düşürdü, skor bulmakta zorlandılar. Ayrıca Hunter ve Dunston’ın da benchte olması Olympiakos’un atletizm avantajından da yararlanmasını engelledi. Bu bölümde Real uzun bir aradan sonra öne geçmeyi de başarmış oldu.
Seyircisini de tamamen maçın içine sokan Real Madrid Maciulis ve Nocioni ile gelen savunma sertliğini Rudy ile de devam ettirdi ancak Reyes ve Maciulis ile pota altında kısalan Real’e karşı Olympiakos hemen pota altını işlemeye başladı. İlk yarının sonunda ise Real yine dış şutlarla iş başındaydı ve farkı korudular.
real 13“Real riske etti, Olympiakos ceza kesemedi”
İkinci yarıya Ayon ve Reyes ile başlayan koç Laso tekrar pota altını dengelemeyi hedefledi ki bunda da başarılı oldular. Lllull, Spanoulis üzerinde baskı kurarken adam değişmelere karşı Mantzaris ceza kesemeyince Olympiakos hücumları iyice kitlenmiş oldu. Ayrıca Real savunma ribaundlarında da etkili olmaya başlayınca istediği,arzuladığı geçiş oyunları ile kolay basketler de gelmeye başladı ve farkı çift hanelere taşıdılar. Fakat Real inatla set hücumlarında topu pota altına indirmek yerine dış şutlara ve zorlamalara başvurunca bu kez Olympiakos hızlı hücum kaynaklı basketler bulmaya başladı.
“Azeri keskin nişancı”
Sloukas, Spanoulis, Lojeski üçlüsüne dönen Olympiakos dış şutlarda da isabet bulunca Olympiakos tıpkı CSKA maçında olduğu gibi tekrar “sert ve kararlı” bir geri dönüşe imza attı, farkı 1 sayıya indirdiler 11 sayıdan gelerek. Ancak ikinci periyotta Laso tarafından kenarda unutulan Carroll bu kez sahneye çıktı ve Spanoulis’in savunmasına karşı ardarda bulduğu üçlüklerle takımını tekrar öne taşımayı başardı. İlk yarı Litvanyalı Maciulis’in benchten getirdiği katkıyı bu kez de Azerbaycan pasaportlu Carroll getirdi Real adına. Böylece Olympiakos geri dönüşüne, Real rüzgarı karşı gelmiş ve yangını söndürmüş oldu, farkı tekrar 9 sayıya çıkardılar.
Son periyota ikili oyunlar ile Hunter’ı pota altında çok iyi kullanarak başladı Olympiakos ancak savunmada standart alıştığımız sertliklerini ortaya koyamadıkları gibi Carroll da Spanoulis’i çok iyi tuttu. Spanoulis Azeri keskin nişancı karşısında hem savunmada hem de hücumda çok yıprandı.
real 14“Nocioni fişi çekti”
Koç Laso son bölümlerde Nocioni-Ayon ikilisine dönerek pota altına tekrar sertlik getirdi. Ayrıca Nocioni sayesinde ribaundlarda ezici bir üstünlük kurdukları gibi (40-25) onun dış şutları Olympiakos’un bütün savunma planlarını bozdu, dirençlerini kırdı. 36 yaşında olduğunu tekrar tekrar hatırlatmamak elde değil, sahaya koyduğu enerji, savunma sertliği muazzamdı Arjantinli tecrübeli forvetin.
“Koç Laso farkını koydu”
Çizgide problem yaşamaya devam eden (%46.2), yay gerisinden çok kötü bir gece geçiren (%21.7) ve potasını penetrelere karşı korumakta zorlanan Olympiakos seyircisi önünde havaya giren Real karşısında direncini iyice kaybetti ve farkın 16 sayıya kadar çıkmasına engel olamadı. Spanoulis bu kez son periyotta Real savunması arasında eriyip gitti. Koç Laso’nun Rivers, Carroll ve Llull ile sürekli değişerek onu savunması ve özellikle Carroll ile sürekli onun üzerine atak ederek savunmada da yıldız oyuncuyu yorması maçın taktiksel anlamda anahtarlarından biriydi. İlk turda temsilcimize ve koç Obradovic’e karşı taktik tahtasında önemli bir başarı elde eden koç Laso bir benzerini Olympiakos ve koç Sfairopoulous’a da yaparak Nocioni ile beraber Final Four’un en önemli ismi oldu.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular