RAKİBİ TANIYALIM: STRASBOURG

Okunması Gerekenler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda...
fersu yazi1929 yılında kurulmuş olan Strasbourg maçlarını 6200 kapasiteli Rhenus Sport salonunda oynuyor. Fransa ligindeki tek şampiyonluklarını 2004-05 sezonunda alabildiler ama son 2 senedir normal sezonu zirvede tamamlamayı başardılar, playoff finalinde kaybettiler kupayı. Avrupa sahnesinde ise son 3 yıldır istikrarlı bir şekilde yer alıyorlar. Geçtiğimiz iki yıl sezona Euroleague’de başlayıp normal sezon sonrası Eurocup’ta devam eden Strasbourg, Eurocup’da ise son 32 takımın arasından bir üst tura çıkmayı başaramamıştı.
rhenus 1Bu sezon ise aynı senaryoyla Eurocup’a geldiler ama sonrasında istediklerini aldılar, Trento’yu yarı finalde geçerek adlarını finale yazdırdılar. Koç Collet’nin öğrencileri şuanda Fransa Pro A’da ise 2.sıradalar ve lider Monaco’nun 2 galibiyet gerisindeler. Takımdaki tüm sakatlar iyileşti ve finalin ilk maçına kendi sahalarında tam kadro olarak çıkacaklar.
“Takımda rol dağılımı nasıl?”
Rakibimizi kısaca tanıdıktan ve şuanki durumlarına bir bakış attıktan sonra şimdi de gelin biraz daha detaylara girelim; önemli oyuncuları kimler, takımda rol dağılımları nasıl?
Aslında Strasbourg takım oyununu benimseyen ve belli oyuncuların ön plana çıkmadığı, bir iki oyuncunun üzerine kurulu olmayan bir ekip. Tabii ki kadroda kaliteli isimler var, Collins ve Beaubois gibi NBA patentli iki değerli oyuncuya sahipler ki zaten oyunu da bu iki isim yönlendiriyor genellikle. İki ismin de deliciliği ve potaya kararlı gidişleri Strasbourg’un yarı saha hücumlarında çok kritik. Bunun yanında bu iki ismin 3 sayılık atışlardaki performansı da Strasbourg’un kısıtlı hücum potansiyelinde önemli bir yere sahip.
Kısacası hücumda takımın ilk opsiyonları konumundalar. Bunun yanında Collins kısa rotasyonunda tüm pozisyonları savunabilen kuvvetli ve sert bir isim, fiziksel temastan kaçınmıyor. Guard rotasyonunda yer alan 37 yaşındaki tecrübeli Campbell da koç Collet’in en çok güvendiği isimlerden biri. Soğukkanlı ve gerektiğinde dış şutları ile skora katkı sağlayabilen bir isim. Lacombe da iyi bir tamamlayıcı, işin savunma tarafında daha çok katkı veren bir isim. Hücumda ise sınırlı silahlara sahip, yay gerisinden bir tehdide sahip değil.
Forvet rotasyonunda ise yetenekli isimlere sahipler ki koç Collet rotasyonundaki bu 3 ismi de iki forvet pozisyonunda da dönüşümlü olarak kullanabiliyor. Ama aralarında en önemli olan ve en çok ön plana çıkan isim Weems. Geçen sene Eurochallenge finalinde oynayan ve kupaya uzanan Amerikalı forveti bu kez de Eurocup finalinde izleyeceğiz. Saha içerisinde herşeyi yapabilen ve özellikle hücumda bir çok oyuncuya ters gelen Weems yüzü dönük hücum edebilmesinin ve yay gerisinde ciddi bir tehdit olmasının avantajlarını iyi kullanıyor. Ancak savunma performansı vasat, konsantrasyonunu kaybettiği anlarda birebirde çok zorlanıyor. Sakatlıktan kurtulan ve son iki lig maçında forma giyen bir diğer Amerikalı Howard ise koç Collet’nin bu değişken sisteminde en değerli parçalardan biri. Onun ribaundlarda verdiği katkı ve oyuna getirdiği sertlik kritik.
Ayrıca orta mesafe şut tehdidinin olması ve Weems gibi yüzü dönük de hücum edebiliyor olması rakip takımları farklı savunma önlemleri almaya zorluyor. Leloup da takımın önemli şutörlerinden biri. Bu sezon Eurocup’da çıktığı 12 maçta 18/41 (%43.9) 3 sayı isabeti yakaladı ki bu alanda takım lideri. Evet 4 numara oynadığı pozisyonlarda bu artısı önemli ama ribaundlardaki katkısı yetersiz kalıyor. Strasbourg forvet pozisyonunda atlet bir oyuncuya sahip değil, bu da onların ribaund ve bloklar konusunda sorun yaşamasının temel nedeni.
Pota altında ise farklı iki uzuna sahipler; Fofana atlet ve blokçu bir isimken, Duport ise 2.18 boyuyla artık sahalarda pek göremediğimiz klasik bir pota altı oyuncusu. İki oyuncu da fiziklerinin aksine ribaundlarda etkili olabilen isimler değiller. Fofana savunmada çabukluğu ve uzun kolları ile çok daha etkili bir isim, Duport ise ikili oyun savunmasında ağır kalabilen ve genelde perdelerde yukarı kadar çıkmayan bir isim. Dolayısıyla iki oyuncunun sahada olduğu anlarda farklı Strasbourg takımları izliyoruz, özellikle savunmada. Hücumda ise Fofana’nın potaya yakın atışlar ve ikili oyunlar sonrası hareketliyken aldığı pasları smaçla bitirmek dışında başka bir silahı yok. Duport ise sınırlı olsa da alçak postta sırtı dönük silahlara sahip ki zaman zaman orta mesafe atışlardan da isabet bulabiliyor.
 
“Serinin anahtarları”
fofana 11. Strasbourg özellikle savunma ribaundlarında sorun yaşayan bir takım. Bu nedenle mutlaka takım olarak hücum ribaundlarına konsantre olmamız gerekiyor. Bununla beraber Beaubois, Collins, Weems üçlüsünün açık alandaki etkinliğine de önlem almış olacağız.
2. Fransız temsilcisi takım oyununu iyi sergileyen ve yarı saha basketbolunda da bunu kullanmaya çalışan bir ekip. Kısalara yapılacak baskı ile onları düzenden çıkarmak, pas trafiğini kesmek, birebirleri zorlamalarını sağlamak kritik olacak. Özellikle Beaubois ve Collins kenardayken kısalara yapacağımız süpriz tam saha baskılar onları çok zorlayacaktır, düzenden çıkaracaktır. Düzenden çıktıklarında da zaten sınırlı olan hücum güçleri iyice dibe vuruyor. Düzen için de kalırlarsa Collins ve Beaubois’nın yaratıcılığı sayesinde etkili olabiliyorlar. Ayrıca Collins’in güçlü fiziğini kullanarak alçak posttan sırtı dönük yaptığı hücumlar da ellerindeki bir diğer skor opsiyonu.
3. Savunmadaki bir diğer kritik nokta ise Fofana ile oynadıkları ikili oyunlar. Tepeden kurdukları bu organizasyonlarda atlet uzunun hava harekatlarını kullanabildikleri gibi 4 dışarıda oynayarak ters taraftaki şutörü de bulabiliyorlar. Bu nedenle özellikle Weems ve Leloup’a bu anlamda dikkat etmemiz, zorunda kalmadıkça onların adamından ikili oyunlara yardım getirmememiz gerekiyor.
4. Fofana alçak postta bize çok sorun çıkarmayacaktır fakat Duport’a karşı Lasme’yi yalnız bırakmak pek doğru olmayacaktır. Özellikle sahada bulunan 4 numaramızın yardımları zamanında getirmesi gerekecek. Ancak bu yardımda kaymaları da iyi yapmak kritik olacak yine çünkü Weems, Campbell ve Leloup gibi isimleri de yay gerisinde boş bırakmak büyük risk olur.
5. Koç Collet’nin zaman zaman Fofana-Duport ikilisini beraber oynatmasıyla hem alçak postta daha etkili olabiliyorlar hem de ters taraftan aldıkları hücum ribaundları ile ikinci şans sayıları yakalıyorlar. Ayrıca potalarını da daha iyi koruyorlar bu iki ismin dahil olduğu alan savunması ile.
6. Hücumda ise Galatasaray bu seride sorun yaşamayacaktır. Bunun temel nedeni de aslında Strasbourg’un geri koşma problemi. Fransız temsilcisi geçiş hücumlarında adam bulmakta zorlanıyor. Bunu değerlendirmek adına mutlaka her hücumda yarı sahayı çabuk geçip, ilk atış fırsatlarını bulmaya çalışmalıyız.
weems 17. Bunun yanında Weems ve Leloup hücumda bu takımın önemli silahları belki ama savunmada özellikle Weems zaman zaman takımın en önemli zaafı olabiliyor. Konsantrasyonunu yitirip oyundan düştüğü anlarda adamını takip etmekte zorlanıyor ve yardımlar sonrası geç kalıyor. Howard’ın kenarda olduğu bölümlerde 4 numaradaki bu savunma zaafı nedeniyle fazla gömülüyorlar bu da 3 sayı savunmasını riske etmelerine neden oluyor. Bu noktada Micov’un hem yay gerisinden bulacağı boş atışlar hem de yapacağı akıllı penetreler sezon boyunca bir çok maçta olduğu gibi onu yıldızlaştırabilir. Davis ve Green de hem Weems’e hem de Leloup’a karşı alçak postta fizik avantajlarını kullanmalılar.
8. Fofana da Duport da alçak postta etkili savunmacılar değiller, 4 numaraları da atletik isimler olmadığından koç Collet alan savunmasının kullanarak boyalı alanı kapatmaya çalışıyor. İşte bu anlarda yay gerisinden bulacağımız atışlar maçın kaderini belirleyecek. Özellikle Schilb ve Green’in son maçların aksine artık boş atışları değerlendirmeleri şart. Ayrıca pota altında oynayan ya da penetre eden oyuncularımızın bol bol fakeleri kullanarak Fofana’yı faul problemine sokmaları hiç de zor değil. Atletik oyuncu blok sevdası ile gereksiz-acemice fauller yapabiliyor.
9. Hücumdaki bir diğer önemli kozumuz da ikili oyunlar olacak. İki uzunları da savunma bilgisi anlamında zayıf ve zamanlamaları da iyi değil. İkili oyunlar sonrası mutlaka Lasme’yi kullanmalıyız bol bol.
10. Beaubois onlar için hücumda en önemli isimlerden biri ama savunmada penetreci guardlara karşı sıkıntı yaşıyor, aslında takım olarak da bu alanda sorun yaşıyorlar. Alan savunmasını zaman zaman tercih etmelerinin bir diğer nedeni de bu. Gerek McCollum’ın gerek Sinan’ın sürekli Beaubois’nın üzerine gitmesi ve potaya yönelmesi şart. Fransız oyun kurucuyu savunmada yormamız maçın kilit noktalarından biri olacak.
“Sonuç”
gs 100Galatasaray kadro derinliği ve kalitesi anlamında Strasbourg’a göre daha avantajlı, bu seviyedeki maçları oynamış tecrübeli isimler var elimizde. Sonuca etki edebilecek birden fazla oyuncumuz var ve çok değerli de bir koçumuz var. Ama Strasbourg da takım oyununu benimsemiş, zaman zaman etkili savunma yapabilen inatçı oyunculardan kurulu bir takım ve tecrübeli bir koçları var. Bunun yanında hayli dikkat çeken bir özellikleri daha var; Fransız temsilcisi deplasmanlarda daha iyi basketbol oynuyor ve kendi evinde ise biraz daha zorlanabiliyor.
Finale geldikleri yolu da incelediğimizde deplasmanlardaki galibiyetlerin ne kadar belirleyici olduğunu görebiliriz.İşte bu nedenle İstanbul’daki maç çok daha kritik olacak. Biletleri çıktığı gibi tükenen 10.000 kişinin hınca hınç dolduracağı Abdi İpekçi’de Strasbourg’un deplasman performansından pek söz edileceğini düşünmüyorum. İlk maçta bunun güveni ile oynayacak Galatasaray’ın oyunu dengede tutması yeterli olacaktır, kupa yolunda büyük bir avantajı var sarı kırmızılıların.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

5 YILLIK HASRET BİTTİ

5 YILLIK HASRET BİTTİ Sezonun 2. haftasında son şampiyon Başakşehir sahasında Galatasarayı ağırladı. Maça iki takımda dengeli başladı. Ortasaha mücadelesi ile geçen ilk 10 dakikada iki...

İKİDE İKİ

İKİDE İKİ Haftaiçi Avrupa Ligi ön elemeleri, haftasonu lig maçları derken yoğun bir temponun içine giren Galatasaray ilk iki maçı kazasız atlattı. Haftaiçi Bakü, bu...

Benzer Konular