https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

RAGBİ DÜNYA KUPASI BAŞLIYOR

Okunması Gerekenler

EMRAH

İngiltere’nin ev sahipliği yapacağı, 8. Ragbi Dünya Kupası 18 Eylül’de İngiltere – Fiji arasında oynanacak maçla başlıyor. 31 Ekim günü oynanacak olan final maçına kadar sürecek olan turnuvada, açılış ve final maçına, kuzey kürede ragbinin mabedi konumundaki 82.000 kişilik Londra Twickenham stadı sahne olacak.
Turnuvaya 5’erli 4 grupta mücadele edecek olan 20 ülke katılıyor. 2011 Dünya Kupası’nda gruplarını ilk 3 sırada bulunan 12 takım turnuvaya direkt katılırken , kalan 8 ülke ise elemelerden geldiler.
Tek devreli lig usulü oynanacak grup maçlarından sonra, ilk 2 sıradaki takımlar çeyrek finale yükselecekler ve turnuva, tek maç eleme sistemiyle devam edecek.
Rugby Union kurallarıyla oynanacak turnuvada en büyük favori Yeni Zelanda. Son 42 maçta sadece 2 kez yenilen All Blacks, hiçbir Dünya Kupası’nda olmadıkları kadar turnuvayı kazanmaya yakınlar. Her pozisyonda hem rakiplerinden güçlüler hem de hızlılar. Hazırlık maçlarında fazla oynayamasa da süperstar Fly-half Dan Carter, 2011 yılında olduğu gibi ülkesine dünya şampiyonluğunu getirecek gibi gözüküyor.
All Blacks’i zorlayabilecek takımlar , ev sahibi İngiltere, Güney Afrika ( Springboks ) ve son yıllarda müthiş bir ivme yakalayan ve tarihlerinde ilk defa Dünya Sıralaması’nda 3. sıraya yükselen İrlanda olacaktır. Tam 1 asırdır bu sporu domine eden ülkelerden Avustralya ise müthiş bir düşüşte, yarı final bile görememe ihtimalleri çok yüksek.
Maçlar Eurosport’tan takip edilebilir.

mail : emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular