https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PL’DE HAFTANIN MAÇI, CHELSEA-MANCHESTER UNITED

Okunması Gerekenler

bahriCumartesi akşamı oynanacak karşılaşma, her iki takım açısından da büyük önem arz ediyor. Chelsea, şampiyon olma yolunda önemli ve zor bir engeli geride bırakmış ve biraz daha rahatlamış şekilde yoluna devam etmek isteyecektir. Diğer tarafta ise, üst üste 6 maçtır kazanan ve Louis van Gaal döneminin en iyi futbolunu oynayan ve Manchester derbisi zaferi ile gelen bir Manchester United var.

Son haftalarda Chelsea belirgin bir düşüş yaşıyor. Üst üste 3 maçtır kazanıyorlar ama sezon başındaki Chelsea’nin yerinde yeller esiyor. Geçen hafta, Queens Park Rangers deplasmanında, Cesc Fabregas’ın 88.dakikada attığı gol ile hayat bulmuş ve altın değerinde bir 3 puanı hanelerine yazdırmışlar idi. Manchester United ise, Sir Alex Ferguson döneminden sonra, en iyi futbolunu sergilediği bir ayı geride bıraktı.

MANC UNITED 1Bu dönem içerisinde, Tottenham Hotspur (E), Liverpool (D) ve Manchester City (E) gibi güçlü takımları mağlup eder iken, eski Manchester United’ın da yavaş yavaş inşa edildiğini gözler önüne serdiler. İki takım arasında oynanan son 10 maçta, Chelsea’nin net bir üstünlüğü var. Bu 10 maçlık süreç içerisinde, Chelsea 5 galibiyet alır iken, Manchester United 2 galibiyet aldı ve 3 maçta eşitlik bozulmadı.

Ek olarak Chelsea, 7 maçtır Kırmızı Şeytanlar’a karşı mağlubiyet almadı. Son mağlubiyetini, Stamford Bridge’de, 28.10.2012 tarihinde, 2-3’lük skor ile aldı. Son maçlarda, Chelsea karşısında sıkıntı yaşayan Manchester United, pek başarılı olamadığı bir stada, form grafiği ve özgüveni yükselmiş bir şekilde geliyor. Bu sezon, ilk 7 takım arasında oynanan maçlar baz alındığında, en başarılı takım Manchester United.

CHELSEAKırmızı Şeytanlar, bu karşılaşmalarda 6 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldı, 20 puan topladı. Chelsea ise, 3 galibiyet, 5 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldı, 14 puan topladı. Büyük maçları iyi oynayan ve bu maçların atmosferine iyi adapte olabilen iki takım, çok önemli bir maça çıkacaklar. Manchester United’ın nasıl oynayacağı maçın kaderini belirleyecektir. Son haftalardaki gibi istekli, sakin, top ve oyun hakimiyeti üstünlüğünü ele alıp, savunmada az hata yaparlar ise, üstünlük kurabilirler ve pek formda olmayan bir Chelsea karşısında bunu başarmaları zor değil.

Maçın kilit noktasının, Manchester United’ın takım savunması ve stoperleri olacağını düşünüyorum. Her ne kadar hücum attı son haftalarda bir yükseliş içerisinde ise, sezon boyunca değişen savunma dörtlüsü de Manchester United’ın başına iş açtı, açabilir. Smalling – Rojo – Jones, ne zaman ne yapacağı belli olmayan, hata yapma durumları biraz yüksek ve pek güven vermeyen tipte stoper oyuncuları… Sezon boyu değişen savunma dörtlüsü, son maçlarda bir düzen içerisine girmiş olsa da, istenilen seviyede olmadığı ve bu takımın en büyük handikabı olduğu net bir şekilde ortada.

MOU VAN GAALSon maçlarda Louis van Gaal, ideal ilk 11’ini buldu ve bu, takımın yükselişinin bir parçası oldu. Sezon boyunca muhtelif sakatlıklar, kadro uyumsuzluğu, sisteme uyum sağlama, yapılan bazı transferlerin formsuzlukları ile boğuşan Manchester United, artık kendine gelmiş bir hüviyet içerisinde ve son karşılaşmalarda, bu hissin verdiğin özgüven ile harika oynuyorlar.

Manchester United, sıkıntı yaşadığı bu deplasmandan, 3 puan ile ayrılabilir ve bu durum, şampiyonluk yarışını bir nebze olsun kızıştırabilir. Chelsea’nin, şu an ligin en iyi futbolunu oynayan ve üst üste 8 maçtır kazanan Arsenal ile deplasmanda oynacayacaklarını, Şampiyonlar Ligi’ne katılma mücadelesi veren Liverpool ile karşılacaklarını ve formsuzluklarını da göz önünde bulundurursak, ufak çaplı bir mucizenin olabileceğini varsayabilirim. Zor ama neden olmasın?

BAHRİ GÖRAL

bahri.goral@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular