https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PLANLAMA

Okunması Gerekenler

BULENT BILIRGENÖncelikle Şampiyonu tebrik edelim.. O takım yapısı, o temposuzluk, o taktik eksiklik ile şampiyon oldular ya, dayanamayıp bir daha tebrik edelim! Hiç kimsenin hatta kendi taraftarlarının bile inanamadığı bir şampiyonluk kazandı bu takım… Bence en az UEFA şampiyonluğu kadar süprizdir. Üşenmedim, Galatasaray’ın ikinci devre oynadığı Eskişehir maçını bir kez daha izledim. Siz de izleyin anlayacaksınız ne demek istediğimi.

 

bjk akhisar 3Bir büyük tebrik de Fenerbahçe ve Beşiktaş takımları oyuncu, teknik heyet ve yönetimlerine gitsin. Bu takımın ardında kaldıkları için! Aslında her iki takımında  ortak bir özelliği vardı 2014-2015 sezonunda. Hem Fenerbahçe’nin hem Beşiktaş’ın teknik direktörleri acemi idi.. Bilic, yaşı genç, milli takımın ardından 1 senelik kulüp takımı tecrübesi ile gelmişti zaten Türkiye’ye… Önceki sene geçirdiği sezon da henüz tecrübelenmesi için yeterli olmamış belli ki. Fenerbahçe’deki durum ise farklı.. Hocalarının yaşı Bilic’ten çok fazla, uzun yıllardır kulüpçülük işinde ve sahanın dışını da çok iyi organize ettiğini biliyoruz. Etrafını örgütlemesi, maçın kazanılması için her detayın düşünülmesi, medyaya, rakibe ve özellikle hakemlere baskı yapılması konusunda çok usta. Ama belli ki Aziz hocanın da teknik, taktik ve oyuncu seçimlerinde büyük eksikleri var..Neyse Beşiktaş Bilic ile yollarını ayırdı. Aziz Yıldırım da bu hafta sonu başkanlığa seçildi de iki güzide kulübümüz yanlış hoca seçiminden kurtuldular. Ne diyelim, umarım doğrusunu seçmeyi başarırılar önümüzdeki sene!

 

bjk bilicEvet Beşiktaş’ın tecrübeli, dirayetli, sakin, taktisyen yani olmuş bir Teknik Direktöre gerçekten ihtiyacı var.. Bir sol stoper (Tosic alındı), sağ stoper, sağbek, kanat ön, merkez ön ve defans ağırlıklı ama kaliteli bir ortasaha oyuncusuna da ihtiyacı var. Ama herşeyden önemlisi iyi yönetilmeye ihtiyacı var. O başkan olsun bu başkan olsun derdinde değilim ama gerçekten kulübü yönetebilecek iyi bir planlama yapabilecek bir mantalite olsun derdim.

 

Mesela oyunculara ödemeler konusu… Sezonun sonlarına gelindi mi bu takım neden ağaçtan düşer gibi düştü? Çünkü ödemelerini zamanında yapamadın. Sonra da 20’li yaşlarda olan sağdan soldan dolmuşa gelen delikanlılara sırf paralarını istedi diye çocuk gibi küstün. Adamlar yeni jenerasyon,çoğu yurdışından gelmiş, verilmiş bir sözün yapılmış bir akitin gerçekleşmemesi durumunda hakkını aramayı en doğal aksiyon olarak görüyor. Sen ne yapıyosun bunun karşılığında? Yükümlülüklerini yerine getirmediğin gibi hakkını arayana da küserek demotive ediyorsun. Nesin sen? Yönetici..Vay be !!

 

vodAFONE ARENAMesela stad konusu…Gökdelenlerin, alışveriş merkezlerinin yapıldığı zamanda stadın yüzde kırkını yapamamış bir Beşiktaş var önümüzde.Yani sıfır planlama..Eminim ki o stad sezon başına da yetişmeyecek, hatta Ocak 2016’ya yetişse bile yarım yamalak sıvası boyanmamış olacak. Peki Beşiktaş nerede oynamayı planlıyor bu sürede maçlarını? Bırakın taraftarı yöneticiler dahi bilmiyor. Peki tamam da stadsız 3. Seneye başlayacaksın hala bir plan bir programın yok konu ile ilgili ?

Bari bu sene bir kulüp ile anlaşma yap da sabit bir evin olsun. Örneğin, git Gebze stadına yatırım yap. Olimpiyata vereceğin 2 maçlık kira parasına ışıklandırmasını, pistini, zeminini, soyunma odasını düzelt, hem 25 bin kişilik statda hem de İstanbul’da oyna. İkide bir stadının inşaatını durdurup seni işinden eden İstanbul BŞB’sine para kazandıracağına, sonrasında ardında bir çok Beşiktaşlı çocuk ve Türk futboluna uzun yıllar hizmet edecek tertemiz bir stad bırakacağın bir bölgeye hizmet etmiş olursun fena mı?.

 

bjk balik 1Şaka şaka hayal tabii ki bunlar. Siz gidin hangi bonservissiz oyuncu hangi menajerin elinde, hangi hoca kaç para ister, taraftarın gözünü nasıl boyarız onun peşinde koşun. Modern filozofinin Babası Rene DESCARTES  ‘’ Plansız çalışan bir kimse, ülke ülke dolaşıp hazine arayan bir insana benzer’’ derken bile gün gelip bu tip yöneticelerin olabileceğini tahmin etmemiştir herhalde! Neyse değerli yönetcilerimiz bol bol gezsin bol bol hazine arasın, Nisan ayı geldi mi, buralar niye karanlık? Işıkları kim kapadı? derler nasılsa…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bulent.bilirgen@abcspor.com

twitter : @BilirgenBulent

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular