https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PIETRO ARADORI GALATASARAY’DA!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGEN1988 doğumlu İtalyan guard, 2005 yılında başladığı profosyonel basketbol hayatında patlamayı 2010 yılında Biella forması ile Eurocup’da yapmıştı.  O sezon ortalama 30 dakika süre alan Aradori bu çıkış sonrası, hemen her patlama yapan İtalyan basketbolcu gibi sonraki sezonda soluğu, 2 sene evvele dek ülkenin bayrak  takımı olan Siena’da almıştı!

Buradaki ilk sezonunda Final Four’da mücadele etme başarısı gösterdi belki ama direkt oyuncu olamadı ve ortalama 10 dakika süre alıp rotasyonun parçası olarak kalmıştı.

Ertesi sezon da bir öncekinden farklı geçmedi  ve Siena’dan ayrılıp, Trinchieri’nin çalıştırdığı Cantu’nun yolunu tuttu.

aRA22012-13 sezonu  ve Cantu, istisnasız şekilde kariyeri açısından PİK YAPTIĞI takımdır. Cantu ile çıktığı sekiz maçta ortalama 30 dakika süre aldı ve çok iyi istatistikler yakalarken, ilk tur grupları sonunda %56.5 ile üçlük yüzdesi en iyi beşinci oyuncu içindeydi  ve 15 sayı ortalamasına sahipti.

Cantu ilk turda elenmişti ama oynadığı 10 maçta da çift haneli skor bulup, her maçta istikrarlı şekilde vasatın üstü bir grafik çizmişti.

Bu sezon da yine Cantu’da, Euroleague değil ama Eurcup’da mücadele etti.  Yine yaklaşık 30 dakika süre alıp, 13.8 sayı, 4.5 ribaund ve 2.9 asist ortalaması ile önemli istatistiklere sahipti.

15 karşılaşmanın 14’ünde forma giyen oyuncu, bunların 9 tanesinde +14 sayı atmayı başardı ki, Avrupa’nın 2 numaralı kupası da olsa, hiç de azımsanacak bir istatistik olmadığı kesin!

Tabii ki popülarite olarak Gallinari, Datome, Belinelli, Bargnani gibi NBA’de forma giyen isimlerden çok daha aşağıda ama İtalya Ligi için en değerli yerlilerden biri olduğu da aşikar.

Hücum gücünün yanı sıra, sağlam fiziği ve top hakimiyeti de kesinlikle vasatın üstünde. Adam eksiltebiliyor, ikili oyun oynayabiliyor ve savunması da kötü denemez.

Baktığınızda, Euroleague’de yıldız oyuncu statüsünde değil ve hiçbir zaman da olamayacak belki ama hiçbirşeyi MÜKEMMEL YAPAMASA da herşeyi biraz olsun yapabilen, her koçun istediği tarzda  bir oyuncu profilinde.

ARA3Kağıt üstündeki mevkii 2 numara olarak gözükse de, bence 3 numarada oynayabilir, hatta güçlü fiziği ile hem pota altında ezilmez, hem de 2 numara tandanslı olması rakiplerine eşleşme problemi yaratacaktır.

Bu yaz CSKA Moskova’ya transfer olan Markoshvili ile kıyaslayanlar olacak. Bence de ondan iyi bir oyuncu değil, hatta 1 tık aşağıda ama çok daha kötü olduğunu söylemek de gaddarlık olur!

Agresif stili, savunma kültürü olan oyuncularla oynamayı seven Ergin Ataman’ın elinde başarılı bir sezon geçireceğini düşünüyorum ama saha içindeki rol paylaşımı da çok önemli..

Sonuç olarak, Galatasaray bir Avrupa yıldızı almadı belki ama İtalyan oyuncularda fazlasıyla gözüken, homesick sendromunu atlatır ve ilk kez çıktığı yurt dışı serüveninde uyum sorununu çabucak atlatırsa, tam bir takım oyuncusunu kadroya kattı diyebiliriz.

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular