https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PAZAR GÜNÜ ADRES VELİEFENDİ

Okunması Gerekenler

ISKENDER GENCTürk yarışçılığının en büyük klasiği GAZİ KOŞUSUNA 23 GÜN kala ,pazar günü son provalar olan KISRAK ve SAİT AKSON koşuları VELİEFENDİ’yi renklendirecek.

Bir ingiliz atı için en büyük onur ve gurur kaynağı olan GAZİ KOŞUSU için artık nefesler tutuldu ve son provalarla tüm hazırlıklar tamamlanmış olacak. Herkesin aklında fikrinde BU SENENİN EN BÜYÜĞÜ kim olur sorusu var. Peşin peşin söyliyeyim ,bu pazar 21.00 ve 22.00 deki provaları kim kazanırsa kazansın 29 HAZİRAN daki dev kapışma için hiçbir ölçü olamaz!

Bu yıl ki GAZİ hazırlıklarında, son günlerde TÜRKİYE’yi şaşkına çeviren mevsim dışı yağan yağmurun etkisi çok fazla. Birçok yarış maalesef kum pistte koşulmak zorunda kaldı. Ağırlaşan pistlerde ortaya çıkan dereceler ,muhtemelen 29’unda kupkuru olacak çim pist için hiç kimseye net bir ışık vermiyor. Bu yazıyı kaleme aldığımda İSTANBUL’da hala yağan yağmur bakarsınız pazarki bu önemli sınavlarda da olası bir pist değişikliğine gider.

Neyse gelelim pazara;

SAİT AKSON KOŞUSU..Erkek tay deneme ve Çaldıran galibi, senenin flaş atı KULOĞLU’nun burayı pas geçip, geçen pazartesi BURSA BŞ.BLD.BŞK.koşusunu tercihlemesi tüm hafta en çok konuşulan konuydu.  Ağır favori olarak girdiği bu yarış çim pistten kuma alınınca şaşıran, startta 10 boy kalan ve sapıtıp yarışı sonuncu bitiren KULOĞLU herkesi şaşırttı.

SAİT AKSON için benim favorim Karataş’ın tercihi ile BLAZE TO WIN. Gülerce ekürisinin çok şeyler beklediği YAVUZSEL ile ağır çimi çok seven, BÜYÜK KULUP koşusu galibi GREY CORAL rakipleri olup, koşunun bombası KARABEKMEZ/CİVANHAN ikilisinden gelebilir..

KISRAK KOŞUSU… 500 bin tl gibi dudak uçuklatan bir ödülle yarım GAZİ sayılabilecek bu dişilerin provasında, senenin en başarılı dişisi SUZİ GOLD, lehine de iyice dönen pistte geçilmez gibi duruyor. DİŞİ TAY DENEME de de son 300’de transit gelip rakiplerini ayıran HULUSİ ÇİL’in bu nadide kısrağı ,yıllar önce AZARAKS’ın yaşatamadığı sevinci bu yıl ekürisine kazandırtmaya yeminli duruyor.

Şayet SUZİ GOLD beklenenin altında koşarsa ,o zaman tam bir bombalık koşu olur.Sırasıyla GAZELLA/ADAKARASI/HARD BABY/LAMBOURN ve yabancı jokeyi G.BAKER ile CRYSTAL CLEAR bu önemli koşuyu lehine çevirebilir. klasik yarış yazarı gibi tüm tayların ayakları düz bassın,yolları GAZİ’leriyle buluşsun diyelim. Geçen hafta M.AKİF ERSOY koşusunda rahat görünümü ve muhteşem sprintiyle Hayrettin karamazının ENYALİOS’u ,şu provalar öncesine kadar gözüme en çok çarpan tay olarak gözüküyor..

İSMET İNÖNÜ KOŞUSU…3 ve yukarı ingilizlerin bu 2000 çimdeki önemli klasik yarışı, herşeye rağmen pazar günkü Veliefendi raiting’ini arttıracak bir başka sebep gerçekten. 12 sınıf atın yarışacağı bu önemli koşuda benim favorim KOPENHAG. Ağır sahayı seven bu tempo atı bence MÜDÜR’e numarayı vermezse bu koşuda oldukça şanslı görünüyor.

Geçen yılda bu koşuyu arkasına bakmadan kazanan KOPENHAG’ın en ciddi rakibi olarak VİLLAGE WİND ile CELERİTAS gözüküyor.RUDE BOY, STEP BY STEP ve 300 günden fazla koşmasa da CİHANIM birer çarpıya göz kırpan atlar.

.HEPİNİZE BOL ŞANS.PAZARA ADRES VELİEFENDİ…

iskender.genc@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular