https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OYUNCULAR DİZİSİ -2- JIMMY WHITE

Okunması Gerekenler

OYUNCULAR DİZİSİ -2- JIMMY WHITE

Oyuncu Kariyeri

1980 yılında, Dünya Amatör Snooker Şampiyonası’nı kazanan en genç oyuncu olarak profesyonel arenaya adımını attı. Bir önceki yıl da İngiliz Amatör Şampiyonası’nı kazanmış olan White, adından çokça söz ettirmeye başlamıştı.

İngiliz televizyonlarının dört kanallı olduğu dönemde, gerçek bir rock yıldızının hayatını yaşıyordu. İşçi kesiminden gelen bir insan olarak, genç yaşında bu şöhreti kaldırmakta biraz zorlandı. Zaten pek parlak bir öğrencilik kariyeri de olmamıştı, okul hayatı genelde okuldan kaçarak snooker ve kumar oynamakla geçmişti.

Neyse ki snooker konusunda işler yolunda gidiyordu. 1981 yılında Cliff Thorburn’ü yenerek İskoç Masters’ı, Steve Davis’i yenerek Kuzey İrlanda Klasik’i kazanmıştı. Gün geçtikçe ünü tüm Britanya’ya yayılıyor, herkes onun ne kadar yetenekli olduğundan bahsediyordu.

1982 yılında, Dünya Snooker Şampiyonası’nda yarı finale çıktı. İleride en iyi arkadaşı ve destekçisi olacağı Alex Higgins’e 16-15 kaybetti. Higgins o yıl turnuvayı kazanarak ikinci şampiyonluğuna ulaştı.

1984 yılında Masters’ı kazandı. Yarı finalde bir başka efsanevi oyuncu ve yakın arkadaşı Kirk Stevens’ı yenen Jimmy, maçı hala akıllarda olan gösteri vuruşları ile bitirdi. Banana shot denince akla ilk gelen isim, tartışmasız şekilde Jimmy White’tan başkası değildir.

1984’te ilk kez Cruicible’da finale çıkma şansı yakaladı. Finalde karşılaştığı Steve Davis’i sonraları ‘yenmesi en zor oyuncu’ olarak tanımlayacaktı. Finalde 12-4 geriye düşen White, oldukça iyi bir geri dönüş yapsa da 18-16 yenilmekten kurtulamadı. İlerleyen yıllarda yazdığı otobiyografisinde, bu yenilgiden sonra üç ay boyunca kokainin en güçlü hali olan crack kokain kullandığını itiraf etti.

Artık yavaş yavaş 80’lerin sonuna gelindiğinde, Jimmy White 4 tanesi sıralama turnuvası olmak üzere 17 şampiyonluğu ve Dünya Snooker Şampiyonası’nda her sene gösterdiği istikrarlı performansı ile kendini çoktan kanıtlamış ve üst sıralara demiri atmıştı.

Ezeli rakibi Steve Davis’in 6. Dünya Şampiyonluğu sonrası düşüşe geçen kariyerini de göz önünde bulundurarak 90’lı yılları domine etmeyi planlayan Jimmy White’ın hesaba katmadığı birisi vardı. ’18 yaşında Stephen Hendry denen İskoç çocuk’ olarak anlattığı Hendry, genç yaşına rağmen inanılmaz özgüvenli bir oyun oynuyordu.

1988 yılında son 16 turunda karşılaştıktan sonra White ondan övgüyle bahsetti. Nitekim Hendry, bu övgünün karşılığını 1990 Dünya Şampiyonası Finali’nde onu yenerek verdi ve turnuva tarihindeki en genç şampiyon oldu. Bu yenilgi, yeni bir kabusun yalnızca başlangıcıydı.

Stephen Hendry’nin gelişiyle beraber, Dünya Şampiyonası’nın kaderi tamamen değişmişti. White, 1990-1994 arasında oynanan 5 finalin 5’inde de değişmez isim olurken, bu finallerin 4 tanesini Hendry’e kaybetti.

1991 yılında da John Parrot’a mağlup olan talihsiz oyuncu; 6 kez final, 4 kez yarı final, 5 kez ise çeyrek final gördüğü snooker’ın en prestijli organizasyonunu asla kazanamadı. Bu rakamlar onu, dünya şampiyonu olamayan en büyük oyuncu yapmaya yetiyor da artıyor bile.

1992 Finali’nde skoru 14-8’e kadar getirdi. Şampiyonluktan yalnızca 4 frame uzaktayken, Hendry 10 frame üst üste kazanarak 18-14 ile kupaya uzandı.1993’te aldığı 18-5’lik yenilgi, Dünya Şampiyonası Finali’nde alınan tarihin en ağır ikinci yenilgisiydi. Ancak bundan daha yıkıcı bir finali bir sezon sonra yaşayacağından bihaberdi.

1994 yılında son kez finale çıktığında, ortada çok dengede bir oyun vardı. Maç karar frame’ine taşınmıştı. White puanları önce eşitledi, sonra tarihteki belki de en iyi rest oyuncusu olduğunu gösteren bir kırmızı ile öne geçti. Fakat birkaç top sonra aceleciliğine kurban giden çok basit bir siyah, Stephen Hendry’e 4. kez dünya şampiyonluğu unvanını verecekti.

Maçtan sonra Hendry için şaka yollu olarak, ‘Artık beni kızdırmaya başlıyor’ dedi. Sonrasında ise, ‘Seneye tekrar burada olacağım’ dese de, doğum gününde kaybettiği bu tarihe geçecek final kendisinin çıktığı son Dünya Şampiyonası finali oldu.

1994’te alkollü araba kullanmaktan 3 yıl ehliyetine el konuldu ve 120 saat kamu hizmeti cezası aldı.  Olayın hemen sonrasında davranışını çok büyük bir aptallık olarak değerlendiren yıldız oyuncu, ‘Kendimde değildim, tanrıya şükür kendime ve başkalarına zarar vermedim’ açıklamasını yaptı.
90’lı yıllar, Jimmy için yaptığı korkunç planlara henüz son vermeyecekti. 1995’te testis kanseri teşhisiyle acilen ameliyata alındı ve ameliyat başarılı oldu. Ancak kardeşi onun kadar şanslı değildi, akciğer kanserine yenik düştükten 5 ay sonra, anneleri de hayatını kaybetmişti.

Dünya Şampiyonası’nda aldığı hezimetler, özel hayatının yolunda gitmemesi, annesi ve kardeşinin kaybı 90’ların ikinci yarısında kariyerini frenledi. Dünya sıralamasında iki basamaklı sıralara düşen Jimmy, tam 10 yıl sonra 2005’te, tekrar 8. sıraya kadar yükselmeyi başarsa da kalıcı olamadı ve çok daha aşağılara doğru geriledi.

Her ne kadar, oyunun onun için en güzel tarafı olan, içindeki pot yapma güdüsü hala olduğu gibi dursa da; artık yeteneği 14 yaşından beri süregelen alkol, sigara ve kumar gibi zararlı alışkanlıkların yan etkilerini tolere edemeyecek duruma gelmişti. ‘Bana 10 Dünya Şampiyonası’na mal oldu’ dediği uyuşturucu bağımlılığı da eklenince, 40’lı ve 50’li yaşlar onu çok daha yorgun gösteriyordu.

2016/2017 sezonu sonunda Jimmy White, tam 37 yıl aradan sonra en iyi 64 oyuncu arasında yer alamadı ve profesyonel tur kartını kaybetti. Ancak World Snooker kendisine 2 yıllık davetiye kartı vererek profesyonel turda kalmasını sağladı. Şu anda da aynı kartın ikincisi ile turdaki macerasına devam ediyor. Bunun yanında, Eurosport UK stüdyosuna yorumlarıyla destek veriyor.

Kendisi aynı zamanda Dünya Veteran Turu’nda da oldukça başarılı şekilde mücadele ediyor. Hayatı boyunca arzuladığı dünya şampiyonu sıfatını burada tam 3 kez kazanma şerefine erişti. Üstelik bu şampiyonlukların son 2 tanesi, Dünya Snooker Şampiyonası’nın da evi olan Crucible Tiyatrosu’nda geldi.

Cruicible’da 147 yapan ilk solak oyuncu olan Jimmy, bunu başarabilen 2’si solak yalnızca 7 oyuncudan bir tanesi. Sürekli saldıran oyununun bir parçası olarak bugüne kadar 320 yüzlük seriye imza atmış durumda.

Koleksiyonunda 10 adet sıralama turnuvası şampiyonluğu bulunduruyor. Bunların haricinde 14 davetiyeli turnuva şampiyonluğu da olan White, tarihte snooker’dan en çok para ödülü kazanan 9. oyuncu konumda.

Snooker’ın gördüğü en büyük doğal yeteneklerden biri olmasına rağmen bir türlü Dünya Snooker Şampiyonu olamamasının sebebini, bazen yanlış olduğunu bilse bile tercih ettiği vuruşlar ve ilkel bir pot yapma güdüsüyle oynamasına bağlıyorum. Dünya Snooker Şampiyonası profesyonel turun en uzun maçlarına sahip ve de en uzun süren turnuvası olduğundan, domine eden oyuncular çoğunlukla daha kontrollü oynayanlar olmuştur.

İnsanların Alex Higgins ile beraber ‘Halkın Şampiyonu’ adıyla hatırlayacağı oyuncu, hayatını tek cümle ile özetlerken, yine akıcı oyun tarzından dolayı ona verilen isimden yola çıkarak ‘Tıpkı bir fırtına gibiydi’ diyor. Fırtına, her şeye rağmen ‘Hiçbir pişmanlığım yok. Yaşadığım hiçbir şeyi değiştirmek istemezdim’ diye ekliyor. İnsanları eğlendirmeyi en iyi bilen, seyir zevki en yüksek oyunculardan biri olan Jimmy White, şüphesiz olarak gelmiş geçmiş en büyük snooker figürlerinden biri olarak anılmaya devam edecek.

mail: efebugra.acikalin@abcspor.com

instagram: @redblacksnooker

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular