https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OYUN ZEKASI

Okunması Gerekenler

OYUN ZEKASI

Beşiktaş yeni hocası Sergen Yalçın’ın gelişinden bu yana çıktığı 6. lig müsabakasında, kağıt üzerinde en kolay maçını oynayacaktı. Ancak dediğim gibi, kağıt üzerinde. Sahada ise hiç öyle olmadı. Beşiktaş evinde ve çok erken öne geçtiği karşılaşmada daha rahat ve farklı bir galibiyet alması beklenirken, aksine Sergen hoca ile en zorlandığı ve en yavan futbolunu sergilediği maçı oynamış oldu.

 

Bu durumun oluşmasındaki başlıca sebep, bana göre Beşiktaş’ın sahaya çıkan 11’indeki oyuncuların ortalama oyun zekasının yetersiz kalıyor olmasıydı. Elneny ve Atiba dışında futbol zekasıyla takımın oyun kalitesini arttırabilen tek bir oyuncu yoktu. (Boateng futbol zekası yüksek olmasına karşın bunu sahaya yansıtacak fizik güçten şu an itibariyle yoksun) Gökhan Gönül oynuyor olsaydı bu sayı en azından 3’e çıkardı ama o da yokluğunda feci şekilde arandı. Zira yerine oynayan oyuncu takımın oyun zekasını tek başına birkaç derece düşüren Lens’ti! Sergen hocaya Lens tercihi için tepki vermeyi düşünsek, yerine oynayabilecek yegane ismin Necip olduğunu görüyoruz! O da sağ bek mevkiinde oynadığında ayrı bir felaket senaryosunun mimarı olabilecek bir isim. Lens muhtemelen en azından süratiyle katkı sağlayabilir diye düşünüldü, ancak hücumdaki top kullanım tercihleri o kadar berbattı ki, onu tribünden izlemek biz Beşiktaş taraftarları için adeta zulümdü, Sergen Yalçın’ın ruh halini ise tahayyül edemiyorum. Yine de 90 dakika sabretmek zorunda kaldı, zira sakatlıktan yeni çıkmış Gökhan Gönül’ü oyuna almak hem sezonun kalanı için, hem de kart sınırında olduğundan haftaya gidilecek Galatasaray deplasmanı için büyük risk olurdu.

 

Bu şartlar altında Beşiktaş takımı ilk 20 dakika içinde yakaladığı birkaç pozisyonu da Burak ve Boyd ile değerlendiremeyince sonrasında oyunun hakimiyetini elinde tutamadı. Ankaragücü savunmada kaptığı toplarla hızlı çıkmaya çalışıp topu Orgill ve Gerson ile buluşturma gayretinde oldu, zaman zaman bu şekilde etkili de olabildiler. Ama yetenek olarak yeterli olamadılar.

 

Beşiktaş’ta Atiba sahanın en yaşlı oyuncusu olmakla birlikte en çok koşan, her sıkıntılı anda imdada yetişen oyuncusuydu. Tribündeki herkesi mest etti, kendini ayakta alkışlattı. Lens nasıl her aldığı topu kötü kullanıyorsa Atiba da tam tersine tüm topları en iyi şekilde kullanarak takımını ayakta tuttu. Bence Atiba ile sadece sözleşme uzatılmamalı, ayrıca ücreti de iyileştirilmeli. Bunu daha çok hak eden bir futbolcu yok.

 

Kötü futbolun ikinci yarıda da sürmesi nedeniyle Sergen hocadan müdahale bekledik, ama onun da elindeki imkanlar kısıtlıydı. İlk hamlesi Boateng yerine Diaby’i almak oldu, Diaby de beklediğimiz üzere pek bir etki edemedi. Sonrasında ise bal yapamayan arı modunda devam eden N’Koudou’yu çıkarıp, en başından beri almasını istediğim -hatta şahsen 11’de başlamasını elzem gördüğüm- Adem Ljajic’i soktu oyuna.

Ljajic ise etkisini birkaç dakika içinde gösterdi, çünkü yazının birçok noktasında sözünü ettiğim oyun zekasına en çok sahip olan oyuncusuydu Beşiktaş’ın. Evet kötü bir dönem geçirmişti ama takımın birazcık bile hücumu ön planda tuttuğu dönemlerde ne kadar skora etki eden bir futbolcu olduğunu daima göstermişti. Ankaragücü’ne karşı galibiyeti getiren muhteşem bir gol attı. Gol sonrası sevinç şekli, aldığı haksız eleştiriler nedeniyle kendi taraftarına karşı bir tepki miydi, yoksa kendisi hakkında son derece çirkin dedikodular çıkararak formdan düşürmeyi hedefleyen spor medyasındaki bazı tiksinti veren kişilere bir tepki miydi bilemiyorum. Bildiğim şey; Beşiktaş’ın Ljajic’i en iyi şekilde kullanmaya mecbur olduğudur, kesinlikle gözardı edecek lüksümüzün olduğu bir oyuncu değildir. Eminim Sergen Yalçın da bu fikirdedir ve Ljajic’ten önümüzdeki sezon çok daha fazla yararlanabilir.

 

Haftaya oynanacak Galatasaray maçı Beşiktaş için sezonun kalanında yürüyeceği hedefleri olup olmayacağının belirleyicisi olacak bir maç. Olası bir galibiyet, daha sonraki nispeten rahat fikstür de hesaba katılırsa umulmadık ölçüde iyi noktalara taşıyabilir Beşiktaş’ı. Sergen Yalçın ve öğrencilerinin hafta boyunca bu bilinçle hazırlanması ve taşıdıkları formaya yakışır bir performans göstermeleri temennisiyle…

mail: olcay.nurlu@abcspor.com

twitter: @olcynrlu

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular