https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OSCAR PISTORIUS, CENNETTEN CEHENNEME!

Okunması Gerekenler

İLK ÇIKIŞ ATİNA’DA

Oscar Pistorius 17 yaşında ampute atlet olarak tanındı. 2004 yılında Atina’da düzenlenen Paralimpik Oyunları’na katılan atlet 100 metrede bronz, 200 metrede altın madalya kazanarak dünya rekoru kırdı. Pistorius doğuştan gelen bir gen rahatsızlığı nedeniyle bacaklarının alt kısmını kaybetmiş ve 11 aylıkken bacakları diz kapağından kesilmişti.

YARIŞMASI ADİL Mİ DEĞİL Mİ TARTIŞMASI???

Bilim adamlarına göre Pistorius yüksek teknoloji ürünü protez bacaklarıyla koşmak için diğerlerine göre %25 daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Uluslararası Atletizm Federasyonu 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’na katılmasını yasaklasa da Uluslararası Spor Mahkemesi bu kararı iptal etti.

OSCAR2PEKİN’DE 3 DALDA ALTIN ALIP DESTAN YAZDI

Pistorius Pekin’deki Paralimpik Oyunlarında 100, 200 ve 400 metrede altın madalyayı evine götürdü ama Olimpik Oyunlarda kariyerinin başından beri hedeflediklerini gerçekleştiremedi. Pistorius 400 metrede Olimpiyat barajını geçemedi.

HAYALLERE DOĞRU BÜYÜK ADIM

Pistorius Olimpiyat hedefine biraz daha yaklaştı: 2011 yılında Güney Kore’nin Deagu kentinde yapılan Atletizm Dünya Şampiyonası Güney Afrika adına 400 metre bayrak yarışına katıldı. Bireysel yarışta ise yarı finalde elendi. Güney Afrika takımı bayrak yarışı finalini Pistorius olmadan koştu ve gümüş madalya aldı.

OSCAROLİMPİYAT HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Haziran 2012’de Güney Afrika Olimpik Takımı için Londra’da aday gösterildi. Pistorius aynı zamanda engelli olmayan sporcuların koştuğu Olimpiyat oyunlarına katılan ilk ampute atlet oldu. 400 metrede yarı finale çıktı ve bayrak yarışında sekizinci oldu. Kapanışta ülkesinin bayrağını taşıdı.

LONDRA’DA PARALİMPİK’TE ÇİFTE ZAFER

Londra’da olimpiyatlardan birkaç hafta önce gerçekleştirilen Paralimpik Oyunlarda ve açılışta Pistorius yine ülkesi Güney Afrika’nın bayrağını taşıdı. 200 metre yarı finalinde Brezilyalı Alan Oliveira’yı geçerek yeni bir dünya rekoru kırdı. Ayrıca 400 metre ve 400 metre bayrak yarışında altın madalya kazandı.

OSCAR1DAVA

2013 ‘ün şubat ayında Oscar Pistorius yeni bir manşetle gündeme geldi. Habere göre, Sevgililer Günü’nde Pretoria’daki evinde kapalı banyo kapısını hedef alarak kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı öldürmüştü. Pistorius kapının arkasındakini hırsız sandığını ve bu yüzden ateş ettiğini savunurken, savcıya göre bu kasıtlı bir suçtu.

KARAR

Mahkeme Pistorius’u kasıtlı ve planlanmış cinayetten suçlu bulmadı. Taksirli adam öldürmekten mahkûm edilen Pistorius, CEZASI belli olana kadar kefaletle serbest bırakıldı.

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular