https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÖNLER İYİ AMA, ARKALAR I-IHH !!

Okunması Gerekenler

brunoÖNLER İYİ AMA, ARKALAR I-IHH !!

Almancı, hatta Alamancı derdik, gurbet ellere para kazanmak için gitmiş yurttaşlarımıza. Türkiye’ye geldiklerinde Almanya’daki sistemi ve sıkı disiplini anlatırlar öve öve bitiremezler, biz de ağzımız açık dinlerdik ya: – Alamanda bunu yapamazsın, hapise atarlar, şunu yaptın mı hemen Polizei (Politzay) gelir falan diye. Biz de, “sistem işte be abi, sistem gibisi yok, o yüzden bizden bir cacık olmuyor” falan derdik. Avrupa birliği uyum yasaları bir gelmeye başladı, baktık ki sistem bizim bünyeye ters iş.

rvp golDünyada bize uygun bir tane sistem var, adına kara düzen deniyor. Ne güzeldi, trafik polisi 200 lira ceza yazıyor, ruhsatın arasına 50 lira sıkıştırıp helalleşiyordun, ters bir polise denk geldin mi “ne rüşveti abi, sen yanlış anladın, o parayı orda unutmuşum” deyip çıkıyordun işin içinden. Ligin gelmiş ikinci haftası, bir hafta evvel 10 milyon Euro’ya 2 futbolcu transfer edildi, haftaya en az bir oyuncu daha gelecek, O da dördüncü haftada oynayacak ve biz de hala bu Pereira denilen p..evenk bir sistem kuramadı diyoruz haklı olarak. Fenerbahçe hiç de iyi oynamadığı bir maçta Rize’de iki puanı bıraktı. Türkiye liginin bir gerçeği var.

Pivot santrafor burada çok önemli ve hemen herkes tek forvetle oynuyor burada. Sıkı deplasmanlarda 4-4-2 işi biraz zor. Gördük ki 4-4-2 oynarken ceza sahasına iki kere gidebildin ve Nani ile Van Persie gibi iki klas ismin gayretiyle bir gol buldun ve bir diğer pivot Kweuke de başına bela oldu. Pereira’nın elinde çok fazla seçenek var, hepsi de ilk 11 oyuncusu ve bugün rotasyonu doğru beceremedi ve sistem karmaşasına yenik düştü. 4-4-2 de oynasan Topal’la Diego’nun arasına bir oyuncu yerleştirmeden zaten olmaz. Topal ve Souza, iki muadil adam biri defansı beşleyip, diğeri de ön libero gibi oynayınca Fenerbahçe ne hücum da organize olabildi ne de orta sahada top kalabildi tüm ilk yarı boyunca ve defansının arkasına atılan derin toplarda da sıkıntılar yaşadı.

volkan penaltiFenerbahçe defans göbeğindeki iki adam da ağır ve hamlesiz. İkisi de yerleşik savunma düzeninde iyi kafacı, yerden problemli. Bu hattı öne çıkaramazsan orta alanda baskıyı kuramazsın. Buraya bir transfer gelmeyecekse, Gökhan’ı monte etsinler. Fernandao ve Van Persie aynı anda sahada yer aldı. Van Persie 90 dk’yı çıkaramayacaksa Fernandao’yu oyundan almak hata bence. Neyse, tercih meselesi. İkinci yarıda Fenerbahçe Alper-Fernandao değişikliği ile 4-5-1’e döndü ve önce oyunda dengeyi kurdu, ardından kontrolü eline aldı, pozisyonlar da bulmaya başladı ancak Alper’in bir anlık hatalı pasıyla Rize beraberliği yakalayınca Pereira birinci ve ikinci santrforu dışarıdayken çareler aramak zorunda kaldı. Fenerbahçe son 20 dakikada baskıyı kurdu ama aradığı golü bulamadı santrforsuzluktan. Pereira’nın kafası karma karışık.

Orta sahaya şu ana kadar çözüm üretemedi. Souza-Meireles ikilisi daha dengeli ve daha çabuk bir ikili. Diego bu ikilinin önünde daha fazla top alıyor, daha faydalı oluyor gibi. Geri dönüşlerde de Topal-Souza ikilisi daha ağır kalıyor maalesef. Pereira bunu çözecektir. Alper geçen yılın bankosu ama bu yıl bir tık geride. Koordinasyon sıkıntısı çekiyor. Bu orta saha koordinasyonsuz oyuncuyu kaldırmaz ve bu lafım da Diego’ya, bu kadar ağır düşünen bir oyuncuyu da kaldırmaz. Ozan Tufan bu orta sahada çok rahat oynar. Koordinasyon problemi olmayan, cıva gibi, ayağına hakim, top süren, çalım atan bir oyuncu. Orta üçlüyü ancak o çözer ve kanat gibi de çok rahat oynar. Volkan Şen de diğer kanat olur.

fb rize pozisyonNani’yi bugün çok beğendim. İlk golü hazırlayışı mükemmeldi. Patates tarlasından hallice olan bir sahada çok iyi işler yaptı. Çok koştu, çok çalıştı. Van Persie bizi mest edecek, topu alış, diziyle şöyle bir düzeltiş, nefis bir vuruş falan çok klastı, büyülendim. Hasan Ali’nin hücuma zerre katkısı yok, işini yaptı. Topal’ı beğenmedim, Souza fena değildi, daha iyi de olabilir. Diego takımın el freni gibiydi bugün. Şener biraz daha ortalarını düzeltse, çok iyi bir bek olacak. Fernandao yine her topa kafa vurdu ama çok kopuktu, topu indirecek kimseyi bulmadı etrafında. Arkalarına top atılmadığı, hızlı oyuncularla imtihan edilmediği sürece defans fena değil gibi duruyor ama hala uyumsuz.

Genel itibariyle önler iyi ama arkalar ı-ıhh diyorum ama ekliyorum, tüm savunmayı geri dörtlüden beklemek ve faturayı onlara ihale etmek de haksızlık olur. Volkan iyi günündeydi, haksız verilmiş bir penaltıyı kurtardı. Sürekli jeneriklik hareketler yapmaya çalışan, olur olmaz her pozisyonda röveşatalar, topuk pasları deneyen, istikrarsız, yedek kalmayı sevmeyen, taraftarın sevgilisi Sow’a da bir çift lafım var: – Allah’ı, dinini çok sevdiğini biliyoruz. Parayı da çok seviyorsun. Azalan maaşlı kontratında bu seneye düşen pay cücük kadar olabilir, Arap kulüpleriyle de temas içindesin. Böyle oynayacaksan kardeşim “at artık imzanı, git bir an önce”.

Henüz eksikler var, çıkarılası dersler var, bir kaza olarak yorumlamak istiyorum, Pereira Bursa’lılara biraz sarılırsa sorunu çözecektir, bence güzel günler çok yakın.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular