https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÖMER AŞIK PLAY-OFF GÖREBİLECEK Mİ ?

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZNew Orleans Pelicans’ın Playoff inadı devam ediyor. Kimse bu kadar başarı beklemezken, insanüstü bir oyunla MVP’lik oynayan Anthony Davis önderliğinde ortalığı iyice karıştırdılar.

Milli oyuncumuz Ömer Aşık’ın da bu rekabetin içinde olması çok güzel. Ortalama 26 dakika ile süre alarak takımına elinden geldiğince katkıda bulunuyor.

 

omer asik 1Takım şu anda playoff sıralamasında, 8.sıradaki 39 galibiyet ve 30 mağlubiyeti olan Oklahoma City Thunder ile çekişiyor. Pelicans’ın ise 37 galibiyet 32 mağlubiyeti var.

 

En gözde oyuncusu, takımın her şeyi olan Anthony Davis’in zaman zaman yaşadığı sakatlıklarında bile bu sıralamaya tutundular. Hala canla başla mücadele ediyorlar.

 

15 Mart’ta, kendi evlerinde Denver Nuggets’ı ağırladıkları ve 2 uzatmaya giden maçta, 50 dakika süre alan ve 28’de 16 isabetle oynayan Anthony Davis36 sayı, 14 ribaunt, 7 asist, 9 blok ve 1 top çalmayla, Quadruple-Double’ın kıyısından geçti. Bu istatistikleri sürekli zorlayan oyuncu eğer playofflara takım olarak daha yukarıdan girebilseydi MVP olabilir diyebilirdim.

Davis’in istatistiklere yansımayan, uzun kollarıyla rakiplere yarattığı korku inanılmaz. Blok tehlikesi nedeniyle herkes 2 kere düşünmek zorunda kalıyor. Maalesef MVP adayı için genelde ilk 3 sıradaki takımların oyuncularına daha yakından bakılıyor. İnanıyorum ki ilerleyen yıllarda Davis mutlaka bu başarıyı yakalayacaktır.

 

Ömer Aşık ise görev adamı olarak oyununa devam ediyor. Eline top gelmesi, daha fazla süre alması sayesinde bu tarz takımlarda, kendisinin gelişimi için iyi olacağına hep inanmıştım. Şu anda ligde 7,4 sayı-10 ribaunt-0,9 assist-0,8 blok ile oynuyor.

 

omer asik 22012-2013 yılında Houston Rockets’da 82 maçta, ortalama 30 dakika oynayıp 10,1 sayı-11,7 ribaunt-0,9 assist-1,1 blok ile kariyerinin en iyi rakamlarına ulaşmıştı. Sonra 2013-14 sezonunda Dwight Howard’ın gelmesiyle her istatistik yarı yarıya düşmüştü.

 

Normalde NBA’de onun kadar geniş, uzun kollu, savunma temelli ve oynadığı dakikaları çok sorun etmeyecek az oyuncu var. Yeter ki kıymeti bilinsin. Keşke bir koç çıkıp ben bundan sonra Ömer üzerinden oynayarak ilerlemek istiyorum diyebilse. İnanın bana, Ömer’in oyunu bir kademe daha yükselebilir. Şu anda 29 yaşında olan oyuncumuz için bundan sonra artık daha fazla yatırım yapılabilir mi emin değilim ama mevcut yerini sağlamlaştırması önemli.

 

Milli takımımızın geleceği için oyuncularımızın başarılı olması çok güzel. Ersan Ilyasova’nin sakatlık sonrası yavaş yavaş Milwaukee’de eski oyununa geri dönmesiyle ve Enes Kanter’in takas sonrası Oklahoma’da başarılı bir oyun sergilemesi sayesinde ben daha umutluyum. Görünen o ki milli takımımız iyi bir yönetim, birlik beraberlik ve tabiî ki sahada da başarılı bir oyun kurucuya kavuşabilirse, kimse onları tutamayabilir.

 

Harun Erdenay’ın 30 Mart 2015 itibariyle Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığına seçilmesiyle bambaşka bir sürece girilebilir. Harun Erdenay yıllarca bu milli takıma emek vermiştir. Ülkemizin en iyi oyuncularından birisi olmasıyla, sorunları yakından tanımasıyla hatta yaşamasıyla, mili takımımızın ihtiyaçlarına inanıyoruz ki gerekli karşılığı verecektir.

 

omer asik 3Dönelim tekrar ana konumuza. Pelicans’ın koçu Monty Williams’ın da maalesef bu takımı yukarılara taşıyacak vizyonu eksik gibi gözüküyor. Son oynadıkları 2 maçlarını kaybettiler. Bu onlar için playoff yolunda büyük bir kayıp. Görünen o ki Playoff dışı kalacaklar.

İtiraf etmeliyim ki Oklahoma City Thunder playofflara daha çok yakışıyor. Müthiş potensiyelli bir takım. Fakat Durant’ın devam eden sakatlığı ve buna ek olarak Ibaka’nın diz operasyonu sonrası, 4-6 haftalık iyileşme süreci onları etkileyebilir.

Gerçi bu da Russel Westbrook’un nefis hatta çılgın gibi oynamaya başlamasına sebep oldu. Bakınız şu anda NBA sayı kralı. Sezonun 9.triple-double’ını Cuma günü Atlanta’yı yenerlerken yaptı.

Ligde de oynadığı 54 maçta 34 dakika süre alıp; 27,8 sayı – 7,3 ribaunt – 8,5 sayı -2,1 top çalma istatistiklerine sahip.

 

Haydi bakalım normal sezonun bitmesine 12 maç kaldı. Heyecan artıyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tayfun.ersonmez@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular