https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

OKLAHOMA CITY THUNDER VE BENCH’TEN GELENLER

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYASezona şampiyonluk parolası ile giren OKLAHOMA CITY THUNDER, bu sene basketbolda dünyanın en büyüğü olabilecek mi sorusu cevabını beklerken, işin ilginci play-off dışında kalma riskleri bile var!

Tabii ki bundan kadro kalitesizliği ya da çok kötü oynamaktan çok, sezonun büyük bölümünü iki süperyıldızı Durant-Westbrook’dan en az biri, 10 küsür maçta da ikisi birden olmadan oynamış olmanın etkisi tartışılmaz.

Durantula normal sezon neredeyse bitecek, 40’dan fazla maç kaçırarak sadece 27 maçta yerini alabildi. Westbrook da 15 maçta yer alamadı.

oklahoma durantSadece bu ikisi olsa iyi, Yeni Zelandalı pivot Steve Adams da 10’dan fazla maç kaçıran başka bir kilit oyuncu…

Westbrook iyileşti, Durant da yakın zamanda dönecek diye şafak sayarlarken, bu sefer de İspanyol milli Serge Ibaka gazi oldu ve parkelere en erken Mayıs ortalarında dönmesi bekleniyor.

Ibaka takımın boyalı alanı için en önemli oyuncusu ve de bu takım en önemli savunma silahı.

Artık her deplasman için uçağa bindiklerinde, hatta kendi şehirlerinde  araba ile gezerken, daha da ileri gidelim, evlerinde uyurken bile dua üstüne dua okuyan Thunder ahalisi, üst üste gelen bu sakatlıklara rağmen hala play-off şansını sürdürüyor.

Kadrolarında milli oyuncumuz Enes Kanter’in de bulunduğu Thunder City’in çekiştikleri takım da, içinde başka bir milli oyuncumuz Ömer Aşık’ın oynadığı, Anthony Davis’li New Orleans Pelicans.

westbrookBu kadar uzun süreli kilit oyuncu sakatlıklarına rağmen hala yarışın içinde olmalarının en önemli nedeni de, tabii ki bench!

Senelerdir, iyi bir 5, çok iyi bir 6.oyuncuya sahip olan ama gerisi boş, konu mankeni isimlerle tamamlanan kadro, bu sene ‘ özellikle Ocak sonrası’ en az 3-4 oyuncudan randıman alacak şekilde dizayn edilmiş durumda.

Tabii ki bu isimler bir Harden değil ama Enes Kanter-Dion Waiters gibi Ocak takviyeleri çok mantıklı. Bu iki oyuncuyu rotasyon için aldılar gibi gözükse de, ilk 5’e koyduğunuzda da sırıtmayacak kalitede kumaşlar.

Ayrıca uzun menzilli yüzdeli atışları ile Morrow ve pota altındaki savaşçı yapısı ile Collison da yabana atılacak yedekler değil. DJ Augustin ve McGary de aynı şekilde…

Hatta kağıt üstünde ilk 10 oyuncunun gölgesinde kalmış olabilir ama Jeremy Lamb de birçok maçta az da olsa katkı vermeyi başardı.

DURANT WESTBROOKDaha da ileri gidelim, üçlü takasın getirdiği diğer iki isim Steve Novak ve Kyle Singer da bugüne dek havlu sallamaktan çok daha ileri gittiler diyebiliriz.

Bir takımı şampiyon bench’i, kadro derinliği yapar denir ve Thunder ilk kez bu derinliği sağlamış gözüküyor.

Play-off’lara kalabilirler mi orası biraz sakat ama kalırlarsa ve Durant-Ibaka ikilisi tam randıman geri dönerse, bence kimin şampiyonluk şansı varsa, Oklahoma’nın da en az onlar kadar potada olduklarını düşünüyorum!

Ama eklemezsek olmaz, Thunder’in başındaki sakatlık belasından daha tehlikeli koç Brooks faktörünü de unutmadan!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tuna.ozkaya@abcspor.com

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular