https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NHL’DE ARBİTRAJ SİSTEMİ

Okunması Gerekenler

OZKAN TEMURMontreal Canadiens’in star Defans oyuncusu P.K. SUBBAN ve orta sahadaki genç yıldızı LARS ELLER’le birlikte 20 oyuncu bu sene kontrat çözümü için arbitraj sistemine başvurdu.

Subban normal sezonda oynadığı 82 maç ta topladığı 53 puan ve playofflarda 17 maçta topladığı 14 puanla NHL in elit defans oyuncuları arasındaki yerini perçinledi.

Eller Subban’a nazaran biraz daha vasat normal sezon geçirse de, playofflardaki başarısı ve attığı 5 gol onu herkesin sahip olmak istediği play-off tipi oyuncu kategorisine soktu!

subban1Subban’in görüşme tarihi 1 Agustos, Eller’in ki ise 25 Temmuz olarak belirlendi. Sonuç ne olursa olsun PK uzun süre daha Montreal takımının formasını giyecek gibi. 25 yaşındaki yıldız oyuncu, Kaptan Gionta’nın takımdan ayrılmasıyla bu göreve en yakın isim olarak geçmekte. Tahminen Bergevin, yıllık 9 ila 9.5 milyon dolara, 7 yıllık bir kontratla Subban’la anlaşmaya varıp, onu yeni yapılanmış takımın genç kaptanı yapacağa benziyor.

Eller için ise durum biraz daha farklı. Aslında onun gibi bir orta sahaya, Plakanec‘in de yaşının ilerlediğini ve buz üzerindeki zamanının azaldığını da hesab edersek kesinlikle ihtiyacı var ama hangi bedelle! Yılların deneyimi kurt Menejer Bergevin in bir yol bulup bunu çözeceğine hiç şüphem yok.

ELLERNHL arbitraj sistemi; oyuncular ve takımlar arası parasal konuda mukavele üzeri doğabilecek anlaşmazlıkları çözme işlevi gören ligden ve kulüplerden bağımsız bir kuruluştur. Kulüp ve oyuncu, her ikiside oyuncunun alması gereken miktarı, bu miktarı destekleyici delillerle doğrulamaya çalışır. Bu veriler doğrultusunda oluşturulan kurul oyuncunun alması gerekli miktarı tastikler.

Bir oyuncunun arbitraj sisteminden yararlanabilmesi için, kulüple arasında devam eden sözleşmenin bulunması, en az 4 yıl bifiil NHL oynaması gereklidir. (İlk NHL kontratını 20 yasını doldurmadan imzalayan oyuncular için bu zaman birimi çok daha kısadır) Oyuncular NHL kariyerleri boyunca  sadece 1 defaya mahsus arbitraj sisteminden yararlanabilir. Takımlar ise bu sistemden diledikleri sürece yararlanabilir.

Kalifiye oyuncuların davalarını her Temmuz ayının 5‘ine kadar arbitraj sistemine bildirmeleri gerekmektedir. Genellikle davalar temmuz ayının sonu ve Ağustos başında görülmeye başlanır. Oyuncular ve kulüpler bu süre çerçevesinde normal pazarlıklarını sürdürüp hernekadar dava başlatılmış olsa dahi olayı Arbitraj prosedürüne ve kararına bırakmadan kendi aralarında çözebilirler.

Duruşma sonrası karar 48 saat içerisinde bildirilmek zorundadır. Karar açıklandığında; takım arbitraj kararını kabul etmezse oyuncunun sözleşmesi karşılıklı fes edilip oyuncunun bonservisi oyuncuya iade edilir. Böylelikle oyuncu kayıtsız şartsız bağımsız (Unrestricted free agent)  kalmış olur.

Arbitraj sistemine sunulabilecek deliller;

• Oyuncunun geçen yıldaki istatistikleri de  dahil olmak üzere genel performansı

• Oynadığı karşılaşma sayısı, sakatlıkları, hastalıkları

• Oyuncunun NHL’deki deneyimi, toplam oynadığı sezon sayısı

• Oyuncunun takımına sağladığı başarısı yada kaybı

• Oyuncunun liderlik kalitesi, halkla ilişkisi

• Oyuncunun kendi kalibresindeki oyuncularla mukayesesi

ozkan.temur@abcspor.com

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular