NHL SEATTLE’A YEŞİL IŞIK YAKTI

NHL SEATTLE’A YEŞİL IŞIK YAKTI

Dün gece “The Seattle Metropolitans” Stanley Kupasını kazanmalarının yüzüncü yıl dönümünde, NHL patronu Gary Bettman’den Seattle’lıları heyecanlandıran bir açıklama geledi. Gary Bettman içlerinde milyarder iş adamı David Bonderman ve ünlü Hollywood yönetmeni Jerry Bruckheimer’in da bulunduğu bir gurup Seatle’lı yatırımcıyı ligin Kuzey doğu klasmanına katılacak, genişleme planı dahilinde bir profesyonel Hockey takımının Seattle Şehrine getirilmesi için görüşmelere başlanacağını duyurdu. Bu görüşümelere başlama teklifinin kesinlikle bu işin sonuçlandığı anlamaına gelemdiğini ancak NHL in genişleme planı dahilinde 32. Takıma sahip olmada Seattle’ın rakiplerinden biraz daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

Bu genişleme planı dahilinde 2020-2021 sezonu için, “NHL Yönetim Kurulu” yeni katılım ücretini $650 milyon Amerikan Doları olarak belirledi. Bu rakamın bu sezon lige katılan Las Vegas Golden Knights’ın ödediğinden %30 daha fazla olması dikkatlerden kaçmadı. Bettman’in bu açıklamasının Seattle Belediye Başkanı Jenny Durkan’ın Oak View Group ile Key Arenanın komple yenilenmesi için $600 milyon dolarlık anlaşmanın ertesi gününde gelmesi de yine dikkatlerden kaçmayan ikinci bir noktaydı.

Eğer Seattle Kabul edildiği taktirde “Key Arena” yı NHL standartlarına getirmek için çalışmalara acilen başlanması gerekecek. Konumu gereği trafik ve çevre etki değerlendirmelerinin yapılması biraz zaman alacak gibi görünse de 2018 yılı içerisinde tadilata başlanması mümkün gibi görünüyor.

Prosedür gereği yatırımcı grup $10 milyon dolarlık bir deposit ( bunun iki milyonu geriye iade edilemez koşuluyla) ile yeterli ilgiyi gösteren sezon bilet kontratlarını beraberlerinde getirmek durumunda. Seattle için belki de en güç olan sezon biletlerine olacak ilginin özellikle birkaç yıl sonra da devam edip etmeyeceği. Aslında 705 bin kişilik nüfusu, Kanada sınırına yakın olması, kışların soğuk ve uzun geçmesi ve çevre insanlarının gelirlerinin bir NHL takımını kalkındırabilecek seviyede olması Seattle’ı kağıt üzerinde ideal bir şehir yapsa da, geçmişte gerek hockey gerekse basketbol profesyonel takımlarının yaşadığı hayal kırıklıkları birçok soru işaretlerini de beraberinde getirmekte..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: ozkan.temur@abcspor.com

twitter: @oz_temur