https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NFL SON DÜZLÜK VE ŞAMPİYON ADAYLARI

Okunması Gerekenler

BURAK BELGEN*** Carolina Panthers (13-0): Sezon öncesi hemen herkes iyi bir takım olduklarında hemfikir idi ama sezonun son düzlüğüne mağlubiyetsiz gireceklerini belki de kimse beklemiyordu.

Kağıt üstünde sezon başı öngörüsünde ” otoritelerce” vasat bir quarterback olan ‘ ama bence normal sezonun en değerli oyuncusu bile olabilir Cam Newton önderliğinde, çok iyi bir defans takımı ve peri masalı gibi ilerleyen bir sezon.

Play-off’ta da önleri açık gibi gözüküyor ama Super Bowl’un favorisi onlar mı sorusuna benim cevabım hala hayır!

*** New England Patriots ( 11-2 ): İşte benim şampiyonluk adayım. Tabii ki daha sezon bitmedi, tek maçlık play-off sistemi, 1-2 kilit sakatlıkla değişebilecek dengeleri de gözardı etmemek lazım.

Ama normal sezondaki 2 yenilgiye rağmen,  koç-sistem ve oyuncu kalitesi bazında “ takım gibi takım “ sözüne en uygun kelimenin Patriots olduğunu kanaatindeyim.

*** Arizona Cardinals ( 11-2 ) : Bana nedense hiç güven vermeyen, Super Bowl’u da alsalar, Play off ilk turunda da elenseler şaşırmayacağım bir takım..

Ama aynı şeyleri çok tuttuğum Bruce Arians için söyleyemeyeceğim. Oyuncu topluluğu, tilki kadar zeki coach’ları seviyesinde bir son düzlük yaşarlarsa tarihlerinin ilk Super Bowl’u gelebilir ama bence bu çok kolay olmayacak!

*** Pittsburg Steelers ( 8-5 ) : Bu galibiyet oranı bence Amerikan Futbolu sevenleri yanıtlmasın çünkü gününde olduğunda her takımı çöpe atabilecek kalitede bir oyuncu topluluğuna sahipler.

Sezon başındaki uyurgezer defans ve dağınık görüntü de kaybolmuş gibi. Birçok pozisyonda da ligin en iyi oyuncularına sahipler ( mesela wide receiver ).. Benim bakışımla “tek maç eleme sisteminde” bu sezonun bombası onlar ( tabii ki play-off yapabilirlerse ! )..

*** Seattle Seahawks ( 8-5 ) : Son 2 sezonda 2 kez Super Bowl oynayan ve birinde kupayı kazanan Seattle ekibi, bu sezon NFC’de Panters-Cardinals ikilisini geçip üst üste 3.kez meşhur galada yer alabilecek mi ? Bence çok zor!

Çok iyi bir defans hattına sahipler ama hücum kalitesi için aynı şeyleri söylemek imkansız.  Bu sezon spor ışıklarını üzerine çeviren genç WR Tyler Rockett bence de yıldız adayı ama sack canavarı quarterback Russell Wilson’a hiç güvenmiyorum.

*** Cincinnati Bengals ve Denver Broncos son haftayı mağlubiyetle kapamalarına rağmen hala 10-3 ile kaydadeğer bir galibiyet istatistiğiyle ilerliyorlar ama Bengals’in şampiyonluk şansı bence imkansıza yakın !

Denver ise yaşlanmış da olsa çok kaliteli QB’leri ve gününde olduklarında muhteşem bir şekilde işleyen savunma kurguları ile sezonun bombası olabilir!

7 Şubattaki 50.finale yaklaşık 2 ay süre var ve normal sezonda son haftalara girilirken kafanızı fazla şişirmeden, “otoritelerce” şampiyonluk adaylarına kısa bir geçiş yapmak istedim.

Play-off’lar öncesinde çok daha geniş bir analizde buluşmak üzere..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : burak.belgen@abcspor.com

twitter : @BurakBelgen

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular