NE OLDUM DELİSİ ‘OBRA’KADABRA

ozgur akdamarFenerbahçe Ülker geçen sezon ligi forse edip, güç bela şampiyon oldu. Eurolegue’ de ise ilk turu kolay geçtiler ama TOP16’da gerçekten şanssız bir kura çekerek en güçlü gruba düştüler. Bununla ilgili bulunacak bir çok bahane vardı ama Obradovic hiç bir bahane ile taraftar önüne çıkmadı. Bence sarı-lacivertliler için geçen sezonun kırılma anı Kenan’ ın kolunun kırıldığı maçtı. ZOC onu takıma monte ettiği günden itibaren mükemmele yakın bir performansla, canını dişine takarak oynamıştı.

Trabzon’ daki fanatizmin parkeye yansımasıyla kırılan kol, oturmuş bir takımın en kırılgan noktasını tam anlamıyla gözümüze soktu! Oyun kurucu eksiği sezonun kalan her maçında hissedildi. Ocak ayında beklenen takviye de yapılmadı ve kadro içinden Obradovic bu pozisyonda kimi denediyse en başarılı performansı hep Emir verdi! Bu da 4 numarada harikalar yaratan Emir’ in bu pozisyonundan feragat edip, oyun kurucu pozisyona, hatta zaman zaman 2 numaraya kayması ve 4 numara pozisyonunun veriminin düşmesine neden oldu. Pivot pozisyonunda Oğuz’ un ağır kalması, Zoric”in bekleneni verememesi, Vidmar’ ın yorulup erken faul problemine girmesi ki sonrasında o da sakatlanıp sezonu kapadı ve kadronun o kadar da derin olmadığını göstermeye yetti.

Obradovic Fenerbahce GalatasarayGeçtiğimiz sezondan ders alan Obra, ilk iş yerli statüsünde – taraftarca yeterliği tartışılan – bir oyun kurucu edindi kendine (Can Altıntığ). Kenan Sipahi form bulduğunda bu iki oyuncu ile işi götüreceğini, tıkandığı yerde Hickman- Goudelock’ la çözüm bulacağını düşünüyor olmalı..

Canını sıkan pivot pozisyonu için geçtiğimiz sezon saç baş yolduran görev adamı Luca Zoric’ in yerine çok daha kaliteli bir pivot almaktansa, onu kadroda tutup sezona başlamak çok akılcı bir hamle olarak görünmese de şimdilik olumsuz bir şey yok gibi..

FB ULKER3NBA’ den hayal kırıklığı ile Anadolu Efes (Pilsen)’ e dönen ve orda da çok kötü 2 sezon geçiren Semih Erden’ in kadroya hızlı pivot mantığı ile dahil edilmesi yüksek risk gibi görünse de, son 2-3 maçlık performansı ile Semih sezonun en büyük sürprizi olacak gibi görünüyor. Her geçen gün beklenenden iyi istatistikler ortaya koyuyor. Bu arada Semih’ in gelmesi Oğuz’ un da istatistiklerine olumlu yansıdı. Çok iyi bir Dünya Basketbol Şampiyonası geçiren Oğuz ciddi bir forma savaşı veriyor görüntüsünde..
Gelelim diğer pozisyonlara, transferlere;

Emir’ in pozisyonu artık 4 numara gibi görünüyor.
Vesely korkunç bir atlet. Hırslı, inatçı. Mücadele ederken tek kolu kopsa, dönüp ardına bakmadan mücadeleye devam edecek oyun yapısına sahip. Korkmuyor, geri adım atmıyor. Faul problemi yaşaması dışında, özellikle defans, blok ve ribaund açısından hiçbir dezavantajı yok gibi.

bogdan fb ulkerGenç yetenek Bogdanovic ise Fenerbahçe’ nin ödediği paradan çok Obra’ ya geldi. Hocaya çok inanıyor, Obra da ona.. Dünya şampiyonasında adından en çok söz edilen oyunculardan biriydi.

Hickman, henüz istenen seviyede değil ama geri adım atmaması, mücadeleci kimliği ile öne çıkartıyor. Kalitesini geçtiğimiz sezondan bilsek de henüz taraftarı tatmin eden seviyede değil. Taraftar şapkadan tavşan çıkartmasını beklerken, o şimdilik Obra bir şey söylemeden yapmıyor görüntüsünde.

fb ulker 2Goudelock ise tereddüt etmeden insiyatif kullanıyor. Kalitesi çok belirgin. Şu ana kadar istatistikleri de göz kamaştırıcı denebilir.

Bu kadar tespit ve methiye ama neden başlık Ne Oldum Delisi : OBRAKADABRA ?

Çünkü, geçen sezon çok derin olduğu düşünülen dar kadro bu sene ciddi anlamda genişleyince, Obra zaman zaman kadro derinliğini ceza amaçlı kullanmaya başlıyor. Bunu Emporio Armani maçında çok net gördük. 2 ve 3. periyotlarda Vesely’ yi kadroda yok saydı. Fark 5 sayıya inince (ki o dakikalarda Emir çok yorulmuştu)  Vesely’ yi hatırladı. Bu bana ‘kadro kudretinden zehirlenme alameti’ gibi geldi!

fb obraGeçen sezonun Eurolegue koçlarının oy çokluğu ile en iyi koç seçilen, Milli takım hocasının deyimiyle ” EUROLEGUE ŞAMPİYONLUĞU ” için kurulmuş bir kadroya sahip Obra’ nın tek derdi; kadronun oyun yapısının oturması olacak gibi.

Bu süre zarfında tüm Fenerbahçe’ li basketbolseverlere sabırlar diliyorum….

ÖZGÜR CENK AKDAMAR

ozgur.akdamar@abcspor.com