https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NE BÖYLE SENLE NE DE SENSİZ!

Okunması Gerekenler

murat_ozerFenerbahçe oynadığı maçta Karabüksporu 4 golle göndererek son 10 sezonda 4. Kez evinde namağlup bir sekilde ligi tamamladı. Geçen hafta Ersun hocanın oynamayan ve az süre alan oyuncuları oynatarak onları bir nevi onore etmek ve güven aşılamak için yapmış olduğu rotasyon hüsranla sonuçlanmış takım Akhisar’dan 3 gol yiyerek İstanbul’un yolunu tutmuştu!

fener fotoAma yenilen 3 golden çok oynanan oyun hic kimseyi memnun etmemiş ve hayıflanmalara taraftarlar arasında çatırdamalara sebebiyet vermişti. Nitekim geçen hafta oynanan kötü oyun ve ligi namağlup bitirme isteği Ersun hoca da baskın geldi ve takım ideal 11 i ile sahadaki yerini aldı.

Sow istekli, Meireles Dünya Kupası’ndan ötürü kazandığı ivme ile yine her yerde, Kuyt yine lakabına yakışır şekilde durmadan yorulmadan oynuyor, Emre- Mehmet Topal- Caner- Gökhan herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapıp Karabükspor’u evlerine boynu bükük yolluyordu.

alkisKarabüksporun Fenerbahçeyi sahaya alkışlarla buyur etmesi futbol olarak en cok görmek istediğimiz görüntülerden birisi . Bu görüntü geçen hafta Akhisar deplasmanında da sahnelenmiş ve taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmişlardi. Bende bu hafta şahsım adına Tolunay hoca ve öğrencilerini tebrik ediyor sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelelim başlığımızın kahramanına onun adı Emanuel Chinenye Emenike ! Sezon öncesi Cardozo Emenike ikileminden yaşı ve taraftar içerisindeki ukte sebebiyle tercih edilen Nijerya’li her hafta bir önceki haftadan daha fazla egoist bir havaya bürünüyor . İtiraf edeyim benimde içimde ukte olmasına karşın ben Cardozo gelsin diyenlerdendim.

emenikeFutbolda gol atmak ne kadar önemliyse asist yapmak ve arkadaşlarını oynatmakta en az onun kadar önemli, birisi bunu Nijerya’li golcüye anlatmalı olayın dikkati üzerine bir konuşma yapıp ardından kulağını çekmeli bence. Süratı fizik gücü rakiplerinden kat kat üstün olan sprinter özelliği ve patlayıcı kuvveti çok yüksek olan Emenike nin bu meziyetlerinin yanında top stop etme arkadaşlarına servis yapma ve az önce de belirttiğim gibi pas atma ve oyunu açma konularında ciddi yardım alması gerekmekte..

Zira golcü oyuncu en vurulmamasi gereken yerde vurup en çok vurulması gereken pozisyonlarda da pas atarak bu söylediklerimizin sağlamasını cok defa bizlere gösterdi. Golcü sezgileri yüksek olan Emenike ligde 13 gol atma başarısını göstererek takımına ciddi katkı yaptı yalnız gollerin ”ah be adam o da kaçar mı” ? Cümlesinin sonunda gelmesi ya da yahu hocam çıkart Emenikeyi al Weboyu cümlesi sonrası gelmesi de diğer bir ince ayrıntı.

Ligimize Yücel ildiz in sunduğu ve Cape Town takımından gelen Emenike Karabüksporla 2. ligde harika işler yapmaya başladığında hemen herkes kim bu adam demeye başlamıştı bile!

Nitekim golcü oyuncu da bu meraklı bakışları cok bekletmedi ve takımın Süper Lige çıkmasında ciddi rol oynayarak büyük takımların radarına girmişti.  Süper ligde de alt ligdeki gibi üstün bir oyun oynayan Nijerya’li dönemin teknik adamı Aykut Kocaman’ın radarına yakalandı ve 9 milyon EURO gibi büyük bir bedelle transfer olarak sarı lacivertlilere merhaba dedi . Sonrası malum sürec ve Spartak günleri olan emenike yine yeniden cok istediği formasına kavuştu.

13 gol atan adam eleştirilir mı diyebilirsiniz yalniz olaya birde objektif gözle bakmak ve Emenikenin oyunlardaki tavırlarını görmek icin jest ve mimiklerine bakmak gerekir. Nijerya’li her hafta 11’de başladığı maçlarda inanılmaz savruk ve vurdum duymaz bir görüntü veriyor izleyen herkese..

emenike golGeniş alanda cok etkili ve hızlı olan Emenike, Fenerbahçe nin oyun tarzına bana göre uymuyor . Sebebine gelecek olursak Türkiye liglerinde Fenerbahçe’ye karsi hic bir takım arka tarafında geniş alan bırakmıyor ve Nijerya’liya meziyetlerini sergilemesi icin maalesef uygun şartlar oluşmuyor . O yüzden de Karabük gibi kontra oynayan takımlarda başarılı olan Emenike Fenerbahçe de cok gol atmasına ragmen etkili olamıyor .

Cok gol atmak mı faydalı yoksa takım adına oynamak mı ? Iste Emenike’nin kendisine sormak ve yanıtlamak zorunda olduğu soru tam olarak bu !

Bende simdi tarafsız gözle bakan herkese soruyorum !

Çok gol atmak çabasında olan Emenike mi?

Takım kazansın benim icin daha önemli olan bu diyen Emenike mi ?

Sanırım Ersun Yanal her hafta ilk 11 i kafasında kurarken Emenike’nin mevkiisine geldiğinde aynı şarkıyı söylemekten kendisini alamıyordur…

” Ne böyle senle ne de sensiz!

Herkese iyi pazarlar

Saygılarımla

murat.ozer@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular