https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA’DEN AVRUPA’YA TRANSFERLER

Okunması Gerekenler

 

ARIF SAHIN-2Geçen haftaki yazımda, Avrupa’dan NBA’e geçen önemli yıldızları incelemiştim, şimdi de tersine yolculuk yapanlara bakalım…

AVRUPALI’LAR

Öncelikle NBA’e gidip tutanamayan ve bu sezon Avrupa’ya dönen üç oyuncuya bakalım:

3- TORNIKE ‘TOKO’ SHENGEILA… ’91 doğumlu Gürcü forvet 2012’de Nets’e gitti, son olarak da Bulls’ta oynadı. İki sezonluk NBA kariyerinde sadece 45 maça çıktı ve maç başına 5.5 dakika sahada kalabildi, hiçbir play-off maçında oynamadı. Erken NBA’e giden Toko bunun dezavantajını çekti diyebiliriz, Avrupa’nın en yetenekli oyuncularından biri de değildi, fazla göze de batmayınca Avrupa’ya geri gönderildi, yeni sezonda Laboral Kutxa forması giyecek.

veseley52- JAN VESELY… ’90 doğumlu Vesely Partizan’da geçirdiği son iki yılda kendini çok geliştirmişti, kariyerine Avrupa’da devam etmek yerine draft olduğu ilk yılda NBA’e gitmeyi tercih etti. 2.13’lük boyuna rağmen kısa forvet oynayan Vesely’yi NBA koçları anlayamadı ve onu uzun forvet olarak değerlendirmeye çalıştılar, kısa olarak kullanınca da dış şut atmasını beklediler. Vesely’nin Avrupalı oyuncular için çok iyi bir yer olmayan Washington’da oynaması da işini zorlaştırdı, üçüncü sezonunu Denver’da tamamladı, yeni sezonda Fenerbahçe Ülker forması giyecek.

1- NANDO DE COLO… Bir numaraya koydum ama Fransız’dan pek bir beklentim yok, sadece anlaştığı kulübü nedeniyle yukarı koydum, yoksa potansiyel olarak Vesely’nin gerisinde olduğunu düşünüyorum. Fransız gard Valencia’daki üç yılın ardından 2012’de 25 yaşındayken Spurs’e geçti. Spurs’ün Avrupalı oyuncular için çok iyi bir takım olmasına rağmen bir türlü dikiş tutturamadı, son olarak Raptors’ta forma giydi, yeni sezonda CSKA Moskova forması giyecek. CSKA’da halefi Pargo’nun da fazla süre almadığını düşünürsek, de Colo’nun da Itoudis’in planlarında öncelikli olmayacağını söyleyebiliriz.

AMERİKALI’LAR

8- TREY THOMPKINS… Uzun forvet, Euroleague’in yeni takımı Nizhny Novgorod’la anlaştı. İyi bir kolej dönemi geçiren Thompkins 2011 draftında Clippers tarafından 37.sırada seçildi ama çaylak sezonunda fazla süre alamadı ve sonraki yıl da NBA defterini kapattı, Euroleague’de ne yapacağı soru işareti.

armstong7- HILTON ARMSTONG… Yeni sezonda Beşiktaş forması giyecek olan Armstong Avrupa’da bir kariyer yapamadı ama NBA’de önemli bir kariyeri var. 2010 sonrası NBA’de çok az süre alan Hilton 2006-09 arası New Orleans forması giyerken önemli süreler alıyordu.

6- ANTHONY RANDOPLH…NBA2K yapımcılarının özel sempati beslediklerini düşündüğüm oyunculardan biri olan Anthony gerçek dünyada ise oyunlarda olduğunun aksine etkisiz. 2011 Lokavtı’ndan sonra dikiş tutturamayan Randoph sadece 25 yaşında ve bu yıl Kuban’da oynayacak. Bakalım o da Derrick Brown gibi parlayacak mı, Eurocup’ta izleyeceğiz…

5- ORLANDO JOHNSON… Son iki yılda Pacers’ın yedek gardı olan Orlando bu yıl Laboral’de oynayacak. NBA’de fazla süre alamamıştı, garip bir kadro kuran Laboral’de ne katkı vereceği de merak konusu.

wayns4- MAALIK WAYNS… Sadece 23 yaşında olan Wayns liseden NBA’e geçmişti, Philly ve Clippers’ta forma giydi, bu yıl Zalgiris’te oynayacak. Dentmon’ın yerini doldurabilecek mi göreceğiz, Zalgiris bu tip oyuncular için sıçrama tahtası görevi görüyor son yıllarda…

3-DWIGHT BUYCKS… Valencia, Olympiakos’a giden Lafayette’in yerini NBA patentli oyuncuyla doldurmaya çalışacak. Buycks geçtiğimiz sezonu Raptors’ta tamamlamıştı ve kendisine tanınan şansları da kötü kullanmadı, dış şutu olmayan ama baskılı savunmasıyla göze batan bir oyuncu, Valencia’nın aradığı isim diyebilirim…

2- JAMES ANDERSON… Başarılı bir NBA sezonunun ardından Zalgiris’e transfer oldu. Geçen yıl iddiasız olan Philly’nin en iyi oyuncularından biriydi, Zalgiris’te atletizmiyle ve çok yönlü oyunuyla etkili olacağına inanıyorum.

brooks1- MARSHON BROOKS… Nets’deki çaylak yılında kariyerinin en iyi rakamlarına ulaşan skorer gard MarShon takım Brooklyn’e geçtikten sonra keskin bir düşüş yaşadı, geçtiğimiz sezonu Lakers’ta bitirdi ve formda olduğunu söyleyebiliriz. Langford’ın ayrılmasından sonra Milano’ya da böyle bir transfer yakışırdı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular