https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA SON DAKİKA REKORU; 13 TAKAS, 37 OYUNCU

Okunması Gerekenler

TUNA OZKAYADün sabah itibariyle NBA’de sona eren, 13 takasın gerçekleştiği son saatlerde, tam 37 oyuncu yer değiştirdi.

Takip ederken bile masa tenisi maçı seyredercesine kafamızı allak bullak giden bu geliş-gidişler, verilen-alınan draft hakları, gerçekleşmeyen senaryolarlarla dolu bir 48 saat geçirdik!

Bu arada belirtelim, NBA’de 440 oyuncu var ve 37 demek %8.4’lük bir değişim anlamına geliyor, bu da bir rekor!

Sizlere başınızı fazla şişirmeden, yapılan takaslar içinde EN SES GETİREN 3 TANESİNİ ve  bundan sonra olacakları ‘kendimizce’ yazalım…

1-) Minnesota’ya gelenler: Kevin Garnett

• Brooklyn’e gelenler: Thad Young

garnett1 numaraya KEVIN GARNETT’i koydum.. Nedeni de hem 20 senelik NBA kariyeri hem de hayat hikayesini çok iyi bildiğim bu sporcu, sadece 1 şampiyonluk kazanmasına rağmen benim gözümdeki 21.yy’in en önemli NBA efsanelerinden biri…

KG evine yani Minnessota’ya döndü. Karşılığında Thad Young Brooklyn’e verildi.

Takımlar ileriye dönük hamleler yapar ve gelecek planlarını 4-5 sene önceden kağıda dökerler.. Ama burda planı yapan kişi 39 yaşındaki usta oyuncu! Sonuçta hiçbir hedefi olmayan ve en azından önümüzdeki 1-2 sene içinde de olmayacak Wolves’a dönme nedeni bence bunda sonraki hayatında, en büyük hayali olan, 12 senesini geçirdiği kulübünde başkanlık ve bunun için de faal sporculuk kariyerini burda bitirip zaten sevildiği yerde, tuğlaları daha da sağlamlaştırmak.

Bu takasın iki takıma da saha içi olarak çok şey vermeyeceğini düşünüyorum, sezonun büyük kısmını neredeyse boş tribünlere oynayan Wolves ahalisini maçlara çekebilme olasılığı dışında!

2-) Geçelim 2 numaraya ve içinde 1 de bizim oyuncumuzun bulunduğu, bu sürecin en hareketli ve dikkat çeken diğer takasına…

Thunder’a gelenler: Enes Kanter, Kyle Singler, D.J. Augustin, Steve Novak

Pistons’a gelenler: Reggie Jackson

Jazz’a gelenler: Kendrick Perkins, Grant Jerrett, Thunder’in ilk tur draft hakkı, Pistons’in 2.tur draft hakkı

enesUtah bence Enes’i bırakmakla hata etti ama ben gitmek istiyorum diye bas bas bağıran birini de takımda tutmak ne derece doğru olurdu o da tartışılır…

Jazz kurmayları Gobert’e güveniyor ama bence Enes boyalı alan savunmasında olmasa da, komple baktığımızda, Fransız pivottan çok daha yönlü bir oyuncu.

Utah’ın bu takasla elde ettiği Perkins birkaç gün içinde buy-out edilecek. Jazz’in 2011 Draftı’nda 3.sıradan seçtiği Enes karşılığında hiçbir şey alamadığını söyleyebiliriz ve bence bu 3 takımın en kötü tercih yapanı Jazz diye düşünüyorum!

Pistons cephesine geçersek, Jackson iki ucu keskin bıçak yani yatırım için belki riskli bir oyuncu ama Detroit adına oynanabilecek bir kumar. Jennings’in uzun süreli sakatlığını da gözönüne alırsak, Detroit adına bu takası oldukça olumlu buluyorum.

Thunder GM’i Sam Presti ise bence bu takasın kazananı…Hem ilk 5 olarak çok iyi bir kadrosu olsa da, rotasyonu dar takımın hamle sayısını arttırtı hem de bence takımın kimyasına uymayan stiliyle dengesini bozan maç Perkins’den kurtulmuş oldular.

Steve Novak için birşey diyemiyorum çünkü bugün için konu mankeni olup havlu sallamaktan dışında bir role soyun-a-mayacak ama Thunder’a katılan diğer her isim önemli süreler bulacaktır.

Thunder açısından mantıklı dedik ama Enes Kanter cephesinden bakarsak orası biraz flu..

Zaten takımda Durant, Westbrook gibi iki süper yıldız, hatta Ibaka gibi çok yönlü bir uzun oyuncu varken, diğer uzun oyunculardan sayı bulmasından çok sert savunması yapması ilk tercih ve bence de doğru olan bu!

Yani Enes değerli bir hücum silahı olmasına rağmen savunması zaafı problem ama kontrat senesi olmasından dolayı, her maç süre aldığı her dakika kendini yırtarcasına oynayacak ve takıma faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Geçelim 3.TAKASA..  Heat’e gelenler: Goran Dragic, Zoran Dragic

 Suns’a gelenler: John Salmons, Justın Hamilton, Danny Granger, 2017 ilk tur draft hakkı(ilk 7 korumalı) ve 2021 ilk tur draft hakkı

 Pelicans’a gelenler: Norris Cole, Shawne Williams

heatDragic geçen sezonun en iyi 5-6 point guard’ından biriydi. Bu sezonki düşüşü kendisiyle alakalı değil, yanına koyulan parçaların onun rolünden bir şeyler götürmesiyle bağlantılıydı. Miami’deki düz point guard’ları düşündüğümüzde, onun guard rotasyonuna getireceği katkı Miami’de çok şeyi değiştirecek.

Ayrıca bu sezon bekleneni veremese bile Miami’nin Deng’i takas sürecinde kaybetmemesi önemliydi. Sudan orijinli İngiliz forvet, kendi pozisyonunda NBA’deki en önemli Avrupa’lı oyunculardan biri diye düşünüyorum.

Pat Riley’nin 2 tane ilk tur draft hakkını göndermesi burdaki en önemli soru işareti ama ellerinde Wade ve Bosh gibi iki süper yıldız varken de bence alınabilecek bir risk..

Takasın kaybeden tarafı ise bence Phoenix... Özellikle Dragic’i çok arayacaklardır.

Açıkçası Suns cephesinde draft haklarından başka değerli bir şey göremiyorum. Dragic’in kontratının bitiyor olması ve kesinlikle ayrılmak istediğini belirtmesi, bellki Phoenix’in mecburen bu takası kabul etme nedeni.. Transition uzmanı ve çok iyi bir P&R oynatıcısı olan Sloven guard, bu senenin peri masalı uzun ZIP ZIP Whiteside ve NBA’deki en iyi 4’lerinden Chris Bosh’u fazlasıyla besleyecektir.

Takasın 3. ama etkisiz parçası olan New Orleans Pelicans’da ise, Jrue Holiday’ın yokluğunda 1.5 hatta 2 numara stilindeki Tyreke Evans’i point guard gibi oynatan ve Jimmer Fredette gibi vasat bir oyuncuya önemli süreler vermek zorunda kalan Pelicans için COLE hamlesi oldukça mantıklı duruyor.

Heat forması altında bekleneni veremeyen Norris Cole çok önemli bir oyun kurucu değil ama Pelicans’ın elindeki kartlara baktığımızda, doğru bir hamle ve Chambers’ın gölgesinde kaybolan genç point guard için taze bir başlangıç yapabilir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tuna.ozkaya@abcspor.com

 

 

 

 

 

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular