https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA PLAY-OFF’LARDA NELER OLUYOR ???

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZPlay-off’lar hızla devam ediyor. Konferans yarı finallerine geldik.

İlk tur, genel olarak beklentiler doğrultusunda devam ederken ufak tefek farklı sonuçlar da gördük.

 

hawksDoğu’da ligi lider tamamlayan Atlanta Hawks, Brooklyn Nets’i birazcık zorlansa da geçti. Normal sezon ikincisi Cleveland Cavaliers ise Boston Celtics’i süpürdü.

  1. sırada ligi bitiren Chicago Bulls ise gene fazla zorlanmadan Milwaukee Bucks’ı eledi.

Bu sıralamada yaşanan küçük sürpriz ise ligi 4’üncü tamamlayan Toronto Raptors 4-0  gibi bir sonuçla, ligin 5.cisi olan Washington Wizards’a elenmesi oldu. Raptors’da zaten bir düşüş gözlemliyorduk ama böyle bir hezimet beklemiyordum.

 

Yarı finaller şu anda çok çekişmeli maçlara sahne oluyor. Tüm eşleşmeler 1-1 oldu.

 

Washington Wizards formda ve istekli, geçen sene de buraya kadar gelip Indiana Pacers’a elenmişlerdi. Şimdiyse yarı finalde Atlanta Hawks ile eşleştiler. Ve ilk maçı deplasmanda kazanarak başarılarına devam ettiler. Sonrasında ise John Wall’ın sakatlığı sebebiyle 2. maçta oynamayınca Wizards zorlandı ve Atlanta, evindeki 2.maçta galip gelerek eşitliği sağladı. 1-1 olan seri şimdi Washington’a gidiyor. Eğer Hawks orada bir maç kazanamazsa işi çok zor.

 

clevlandDoğu’nun diğer yarı final karşılaşmasında Cleveland Cavaliers evinde Chicago Bulls ile karşılaştı ve ilk maçı kaybeti. Sezon boyunca söylediğim gibi sağlıklı bir Derrick Rose, Chicago Bulls için çok önemli. Hele bir de istekli oynarsa o zaman onu durdurmak çok zor. Ama diğer vurucu etken Pau Gasol’un varlığı. Onun daha önce de Memphis’ten Los Angeles Lakers’a gelerek nasıl şampiyonlukta önemli rol oynadığını hatırlıyoruz. Burada da aynı senaryo olabilir. Tabii ki LeBron James ile Kyrie Irving’i cok iyi savunmalılar. Cavaliers evindeki 2. maçı kazandı ve seri eşitlendi. Şimdi Chicago’ya gidiyoruz.

 

Batı’da ise Golden State Warriors çok rahat bir şekilde New Orleans Pelicans’ı eledi. Şimdiyse karşılarına, Portland Trail Blazers’ı 4-1 ile geçen Memphis  Grizzlies geldi. Grizzlies savunmasıyla ve komple oyuncusu Marc Gasol ile çok etkili. Ama esas önemli parçanın Mike Conley olduğu ortaya cıktı. Yüzündeki sakatlık nedeniyle ilk maçta Conley’siz yenildiler ama 2. maçta Conley özel bir maskeyle sahaya çıktı ve başarılı bir oyun sergileyerek takımına galibiyeti getirdi. Durum 1-1 oldu. Bu galibiyet Golden State Warriors’un evindeki üstünlük serisine bir dur dedi ve seriyi şimdi Memphis’e taşıdılar. Eğer dikkatli oynarlarsa favori Warriors’u eleyebilme şansları yükseldi. MVP Curry’nin durdurulması veya en azından yavaşlatılması şart tabii ki.

 

clippersGeçen senenin şampiyonu San Antonio Spurs’u 7 maçlık seri sonrası eleyen Los Angeles Clippers’in karşısına, Dallas Mavericks’i 4-1 ile rahat geçen Houston Rockets geldi. İlk maçı Clippers deplasmanda kazanarak bence sürpriz bir başlangıç yaptı. Halen şampiyonluk için çok yol katetmesi gerektiğini düşündüğüm Clippers’ı artık daha dikkatli takip etmek gerekiyor. Houston Rockets’ın gene evinde oynanan 2.maçta Rockets durumu eşitledi. Clippers’ta Chris Paul ve Blake Griffin bu sene çok daha istekli gözüküyor. Seri Los Angeles’e taşınsa da, ben Houston’ın orada maç alabileceğini düşünüyorum. Çünkü bu sene az farkla MVP ödülünü kaçıran James Harden’ı durdurmaları zor olacaktır.

 

Bana göre Doğu’da Cleveland Cavaliers-Chicago Bulls serisinin galibi Konferans şampiyonu olur. Batı’da ise düşüncem Golden State Warriors-Memphis Grizzlies serisi galibi finale ilerleyebilir. 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tayfun.ersonmez@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular