https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

NBA, PLAY-OFF’LAR ÖNCESİ SON VİRAJ

Okunması Gerekenler

TAYFUN ERSONMEZ18 Nisan’da Play-off’lar başlıyor. Ligin bitmesine yaklaşık 5 maç kaldı. Az çok normal sezon sıralaması belli oldu ama play-off’lara katılacak son takım sıralamalarında hala değişikliklerin olma olasılığı devam ediyor.

Doğu’da ve Batı’da liderlerin kim olduğu belli oldu. Atlanta Hawks ve Golden State Warriors. 2 takımda çok basarılı bir sezon geciriyor özellikle Warriors çok istikrarlı ve şampiyonluğun ilk adayı.

curry hardenBu sezon öyle bir görüntü var ki şampiyonluk için yaklaşık 7-8 aday birden var. Hangi biri kazansa şaşırmayacağız. Doğu’da bu konuda Cleveland ve Atlanta ön planda olsa da Derrick Rose’un dönmesiyle bir ihtimal Chicago Bulls bile devreye girebilir.

Öte yandan Batı’da ise 8 takımında şampiyonluk şansı var. Şöyle düşünün Warriors muhtemelen Oklahoma City Thunder ile oynayacak. Eğer Kevin Durant sakat olmasaydı bazıları için Thunder favori bile gösteriliyordu. Ama Durant geçemeyen ayak sakatlığı sebebiyle muhtemelen sezonu bitirdi. Üzerine bir de Ibaka’nın geçici bile olsa sakatlığı onları çok zorlayacak.

OKHLBunun yanı sıra Batı’da 8.sırada kimin olacağı tam belli değil. Muhtemelen Thunder ama ligin bitmesine 6 maç kala New Orleans Pelicans, 1 maç geriden inatla takip etmeye devam ediyor.

2.sıradaki Houston Rockets ile 6.sıradaki tecrübeli son şampiyon San Antonio Spurs ile aralarında 2 maçlık bir fark var. Bu 5 takım kendi arasında bir sıralama yapabilir. Artık takımlar biraz da play-off’da karşılaşmak istedikleri takımlara göre pozisyon almaya çalışıyorlar.

HAWKS 10Şu anda lig bitse; Warriors-Thunder, Rockets-Mavericks, Grizzlies-Spurs, Blazers-Clippers oynayacak gibi gözüküyor. Bu olası eşleşmelerde, ev sahibi avantajları olan takımların bile turu geçecekleri %100 garanti değil. Belki biraz Warriors rahat gözükebilir. Bu arada benim Warriors hakkında 2 tane çekindiğim konu var. Birincisi ara sıra sakatlıklarla boğuşan pivot Andrew Bogut’un çok önemli bir parça olması, bir diğer riskli konu ise koç Steve Kerr’ün play-off tecrübesizliği. Heyecanla mücadeleleri izleyip göreceğiz.

BULLS2Doğu’da ise son sıra kavgasında şu anda; 7.olan Brooklyn 8.olan Boston 9.Indiana 10.Miami ve 11. Charlotte; 1-2 maç farkla sıralanıyorlar. Ama bu takımların hangi biri gelse ne Atlanta’ya ne de Cleveland’a rakip olabilecek kapasitede gözüküyor.

İlk sırada Atlanta 2.Cleveland 3.Chicago. Sıralamada böyle kalacak. 4. Toronto da muhtelemen sırasını koruyacaktır. Play-off ilk turda, ev sahibi avatajıyla bu 4 takım, muhtemelen bir üst tura geçecektir diye tahmin ediyorum.

clev 3Doğu finalinde, eğer tecrübe sıkıntısı yaşamazlarsa, bir tarafta Atlanta diğer tarafta ise Cleveland’ın olmasını bekliyorum.

Batı’da Stephen Curry’nin performansı, James Harden’in durdurulamayan penetreleri ve son haftalardaki Russel Westbrook’un delice hatta inanılmaz triple-double’larla dolu performansı çok etkileyici.

Doğu’da ise LeBron James ile Kyrie Erving’in aynı takımda olmaları bile her an enteresan sürprizler çıkartabilecek bir beklentiye dönüşüyor. Starı olmayan ama lider Atlanta Hawks’ın oyuncusu Kyle Korver geçenlerde, 65 saniyede 11 sayı atarak inanılması güç bir dereceye imza attı. Artık nerdeyse gözü kapalı attığı üçlük atıyor. Tüm bu oyuncular sayesinde muhteşem bir play-off serisi izleyeceğimizi düşünüyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tayfun.ersonmez@abcpor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular