MÜŞTERİ DAİMA HAKLIDIR !!

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...
brunoÇeşit-çeşit hoca var memlekette, branşları da farklı farklı.
Her işe bakmıyorlar yani, yalnızca uzmanlık alanlarında hizmet veriyorlar zaten de o yüzdende uzmanlar ve işin sırrı da bu.
Başka ülkelerde bizimkiler kadar uzman olanı da yoktur, sanmıyorum. Çok süper yani. 
Mesela bu hocalardan biri sadece kayıp, çalıntı işlerine bakarken, bir diğeri düşman görülen kişinin huzurunu ve aile dirliğini bozma konusunda uzmanlaşmış, yazıyor muskayı, adamın ocağına dikiveriyor incir ağacını. 
Veyahut da bir başkası evde kalmış kaknem bir kızın kısmetini açabiliyor, 3 vakte kadar koca bulma garantisi veriyor, bir diğerininse branşı tamamen farklı; iki okuyup, bir üfleyerek zampara kocayı evine bağlayıveriyor.
Muska yazarak hamile bırakılanlar bile var 🙂
 
Tıpkı bir mütehassıs doktor gibi yalnızca branşında hizmet vermek başarının sırrı, şöyle ki;
Kısmet açma mütehassısı bir hocaya, kocam beni bi şıllık’la aldatıyor, ayır onu kocamdan, kocamı eve bağla şeklinde bir taleple giden kadın, o işlere biz bakmıyoruz hanım cevabı alıyor ve doğru bir adrese yönlendiriliyor.
Ticarette de durum aynı, bi-birşeyci olacaksın derler. Tüm ürünlerden az az bulundurmaktansa, bir kalemin A’dan Z’ye tüm çeşitleri rafında olsun diye öğütlerler hep.. 
Fenerbahçe yönetimi, geç de olsa bu gerçeği farketti, “Biz spor kulübüyüz” geyiğinden kurtulmanın gerekliliğini nihayet anladı ve amatör şubelere kilit vurulma dönemi başladı.
 

Avrupa’nın futbol devlerinin çoğu sadece futbol kulübü hüviyetinde veya en fazla basketbol veya voleybol şubeleri de var, o da sponsor bir isimle takviyeli. Doğrusu bu. 

Fenerbahçe masa tenisi şubesi neredeyse 1 milyon dolar zarar etmiş..İki raket bir pinpon topunun 50 lira olduğu memlekette ne ara 1 milyon dolar batak verdiniz? Kaç kişi izliyor Allah aşkına  ?
Erkek voleybol şubesi ha keza. Beceremiyorlar. Paralar hep çöpe..
Mütevazi bütçelerle yönetilecekse gönül ister tabii ki amatör branşların kapanmamasını, adı üstüne amatör şubeler ama Fenerbahçe’nin yer aldığı her branşta başa güreşme zorunluluğu var ve özellikle 21.yüzyılda epey yukarılara çıkan çıtanın da gazıyla, taraftar ve camia bunu ne kadar benimser bilemem.
Oysa gelinen noktada eve ekmek getiren ana branşta, futbolcu satmadan futbolcu alamaz hale geldik, sezon sessiz sedasız açıldı, toplasan 20 futbolcu var ya da yok sahada, satılan kombine 6000 adet deniyor, olup olacağı da en fazla 10,000.
Fenerbahçe taraftarı Fenerbahçe kulübüne küsmüş gibi de bir algı yaratmaya çalışıyor bazı küçük beyinliler, alakası yok; Fenerbahçe taraftarı yönetime küskün.
Adamın elinde kombinesi var, tribüne almıyorsun. Yuhalıyorlar diye bahane gösteriyorsun, beni yuhalıyorlar demiyorsun, niye yuhalandığını sen de biliyorsun.. 
 
Sen kimsin ? Dernek başkanısın, başka ülkede olsan, yapamazsın bunu. Memleketin halinden şikayet etme, diktatörün ağa babası sensin. 
Cumhurbaşkanı’ndan memnun olmayan başka partiye oy veriyor, Aziz Yıldırım gitsin diyen de kombine almıyor. 
Elinden başka bir şey gelmiyor çünkü..
Taraftar sana küskün çünkü sen geçen yılki muhteşem kadroyu şampiyon yapamayan, egosu yüksek, dirayetsiz, basiretsiz Portekiz Çobanı’yla bir sene daha çalışma kararı aldın. 
Taraftar tabii ki sana küsecek..
Ne bir kupa gördüler, ne de sahada futbol. 
Aptalca transfer politikalarıyla önceki sene 31,5 yaş ortalamasında bir takımla mücadele ettin, geçen yıl 70 milyonluk transfer yaptın, bu sene 10 oyuncunun sözleşmesi bitti,  9-10 m bonservisle aldığın oyuncular dahil, tamamı bedelsiz gitti, Nani hariç..
Nani, anlaşmasındaki opsiyonu kullandı ve çekip gitti. Çok bilenler, 8,5 m a serbest kalır maddesi koyduğu için, para yapabilir denilen tek oyuncu bedava sayılabilecek bir paraya göz göre göre gitti..
Nani, sezon biter bitmez topladı eşyasını..8,5 milyon bonservis bedeliyle kulüp aramaya kalktığında, elini sallasa ellisiydi çünkü ve tahmin ettiği gibi de oldu. Portekiz Milli Futbol Takımı’nın hocası da Nani’yi meziyetlerineuygun bir mevkide kullandı, Pereira’nın 30 haftada akıl edemediğini yaptı ve adamı tekrar parlattı. 
Bir basiretsiz hocayla onca oyuncu heba oldu , hâlâ da devam diyorsun hocayla ve kombine alsınlar diyorsun, şampiyonluk neden gitti hala anlamamışsın.
Nani’nın gidişi resmi olarak gerçekleştiği anda Aatıf, Van Der Wiel ve Neustadter Kap’a bildirilecek..
 
Küskün taraftarın fakirleşen kulübü bu marazdan bir hayır çıkar mı, gelecek yılların kadrosu kurulabilir mi diye ümitle bekliyorama  bu hocayla ve bu kafayla zor tabii ki ama yine de imkansız değil,her şey yapılması planlanan transferlere bağlı..
Benim en önemsediğim iki mevki stoper ve forvet arkası açıkçası.
Defansın patronu, defansı önde kurduran ve kontra ataklardaki emniyet sibobu ve topu oyuna sokan stoper çok önemli.  Hele ki oyunu 3.bölgede oynayacaksan, çabuk, ayağa iyi pas yapan, geriye hızlı koşan bir stoper şart, Neustadter değil bu. 
 
Barcelona ve İspanyol milli takımının düşüşünde Puyol’un yerinin dolmamış olması çok önemli  bir etken. 
Neustadter’le beraber bir stoper daha alınacak deniyor, o stoper en az Pereira’nın bu yıl tercih edeceği oyun planı kadar önemli.Pereira Son 5 haftadaki oyun planını tercih etmezse zaten her şey boş.
Skretel de tam olarakböyle bir oyuncu değil..
Ve tabii ki 10 numara transferi. Takımı vezir de rezil de edecek kişi o, kombineyi de sattıracak kişi de o ama o kişi Salih falan değil..İki senedir top oynamayan Salih’den kısa vadede takımın beyni olmasını beklemek yanlış ama iyi bir 8 numara çıkar Salih’ten
Favori adayımız Ziyech..23 yaşında, başarıya aç, hedefleri olan bir oyuncu. Takımın yıldızı, taraftarın gözbebeği olur ve küskün taraftarın umut ışığı, İnşallah alınır.
Van Der Wiel konusundaki fikrim belli, Gökhan’dan daha iyi bir bek. Sol bek için EmreTaşdemir konuşuluyor, çok yetenekli,savunma yönünü geliştirirse, kaliteli bir sol stoperle, önünde savunma refleksi yüksek bir kanat forvetle oynarsa son yılların enetkili hücum bekini izleriz. Yaşı da bebe yaşı ama taraftarın beklediği isim Lukaku da alınırsa, iki yönü de güçlü bir defans hattı oluşur, şampiyonluk türkülerine döner bu matem havası..
 
Bu basiretsiz yönetim ve defansif kafalı Scout kadrosu beklenen stoper transferini yapamaz diyenler de haklı, ben çok umutlu değilim açıkçası, tek umudum Topal’ın bu işi kıvırabileceği. Hoca akıl ederse.
Topal stoper, Ozan da ön libero oynarsa topa hız kazandırılmış olur. Salih’inde fiziği gelişmişse 8 numara gibi oynatırsın ki; önüne de Ziyech gelir, 22 yaş ortalamasında, diri, teknik, çok koşan, araya top atan bir orta üçlü yakalarsın ve geçen yılın çok üstünde bir verim elde edebilirsin.
Volkan, Aatıf ve belki de Visca’nın getireceği toplarla da RVP’yeleblebi gibi gol attırırsın, fındık gibi gol atamıyor zaten onu gördük.
Aatıf biraz bencildir falan ama iyi topçudur. Çok yararlı olur. küçümsemek hata olur.
Grosicki alınsın diyen bir tane taraftar yok.Niye ? Sivas’ta oynadı diye. Türkiye’de hiç oynamamış olsaydı, milli takımdaki performansına bakanlar alın şu herifi, kaçırmayın derdi, bu işler böyle..
23 yaşındaki Ziyech başta, bonservis bedeli 2-3 milyon olarak konuşulan 21 yaşındaki sol bek Lukaku, 20 yaşındaki Emre ve takıma monte edilecek 21 yaşındaki Ozan, 22 yaşındaki Salih’le gelecek yılların büyük takımı inşa edilmeye başlanır..
Küskün taraftarın tek umudu bahsi geçen, çıtır denilecek meblağlara bitecek transferler.. Ziyech belki biraz pahalı olur ama gözünüzü kırpmadan Josef’e verdiğiniz parayla hepsini alırsınız.
Bu kadarını da yapamıyorsanız, çekin gidin hem de S ile gidin. 
Bir yılda 12  canlı bomba patladı, birileri istifa etsin artık diye (haklı olarak) ortalığı velveleye veren Ulusalcı-Aziz’ci kanat, aynı hassasiyeti kendi takımı için gösterseydi, şimdi çoktan gitmişti bu yönetim ama Pereira gibi onlardan da umudum yok. 
Bu topraklardaki yegane laik iş adamı giderse, Atatürk heykelleri taşlanacak, cumhuriyet yıkılacak zannedenler bile var aralarında..Karısını Aziz Yıldırım’dan kıskanmayacak kadar seven, Aziz Yıldırım’a dokunmak ibadet gibidir diyebilecek tiynette epey de insan var aralarında, şaka yapmıyorum, abartmıyorum.. 
Aslında taraftara senelerdir müşteri gözüyle bakıyor, bakmakla kalmayıp söylüyor ya, o zaman bu söylemden yola çıkarak, “niye kombine almıyor kardeşim bunlar” demeye de hakkı olmamalı insanın.
Niye mi ? Müşteri daima haklıdır da ondan!
mail: bruno.monte@abcspor.com
twitter: @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular