https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MONTREALLİ MİLYARDER AİLENİN ÇOCUĞU, LANCE STROLL

Okunması Gerekenler

MONTREALLİ MİLYARDER AİLENİN ÇOCUĞU, LANCE STROLL

Racing Point ekibinde pilotluk yapan Kanadalı Lance Stroll, Cumartesi günü İstanbul’daki Türkiye Grand Prix’sinde sıralama turlarını lider tamamladı.

Stroll, yarışın sonlarına doğru yavaşlamasını isteyen bazı sarı uyarı bayraklarına uymadığından şüphelenildiği için biraz korktuğunu itiraf ederek, “şu anda hiçbir sözüm yok, şok içindeyim” sözleriyle tepkisini gizleyemedi.
Stroll ayrıca sosyal medyasında da “düşme sayınız değil, kalkma sayınız önemli.” Tüm ekibe teşekkürler. Ne gün ama!” mesajlarını paylaştı.

** Villeneuve’den beri bir ilk

Jacques Villeneuve’den bu yana, bir Kanadalı 23 yıldan daha uzun bir süre önce böyle bir başarıya ilk kez sahip oluyor. Villeneuve, sürücüler şampiyonasına giderken 26 Ekim 1997’de Jerez’deki Avrupa Grand Prix’sine “pole position” ile başlamıştı.

Kanadalı bu defa, 1 dakikalık tur sayesinde önde olacak. 47.765 s. Red Bull’dan Max Verstappen ise ikinci en hızlı zamana sahip oldu. Stroll’un Racing Point takım arkadaşı Sergio Perez Pazar günkü yarışta üçüncü başlarken, Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas sırasıyla altıncı ve dokuzuncu oldu.

Racing Point takımı için bu, Giancarlo Fisichella’nın 2009 Belçika Grand Prix’sinde Force India olarak adlandırılmasından bu yana ilk ‘podyum pozisyonu’.

** Peki kimdir bu Lance Stroll

Lance Stroll (29 Ekim 1998 doğumlu), şu anda Formula 1’de Racing Point için Kanada bayrağı altında yarışan ve daha önce Williams adına yarışan bir Belçikalı-Kanadalı yarış pilotudur. 2014’te İtalya F4 şampiyonu, 2015’te Toyota Racing Series şampiyonu ve 2016 FIA Avrupa Formula 3 şampiyonu oldu. 2010-2015 yılları arasında Ferrari Sürücü Akademisi’nin bir parçasıydı. 2017 Azerbaycan Grand Prix’sinde ilk podyum bitirişinde 3. oldu ve bu dereceyle podyumda F1 yarışını bitiren en genç ikinci pilot olmuştu.

** Montrealli milyarder ailenin çocuğu

Stroll, Racing Point F1 Takımı’nın bir parçası olan ve Belçikalı moda tasarımcısı Claire-Anne Callens’in sahibi olan milyarder Kanadalı işadamı Lawrence Stroll’un oğludur. Stroll’un Chloe adında bir ablası bulunmakta. Kanada ve Belçika vatandaşlığına sahip.

Pek çok yarış pilotu gibi, Cenevre merkezli Kanadalı da motor sporları kariyerine 10 yaşında karting ile başladı. Yerli Kanada ve Kuzey Amerika’da sayısız yarış ve şampiyonluklar kaydetti ve karting’in ilk yılı olan 2008’de “Federation de Sport Automobile du Quebec” yılın çaylak ödülünü ve 2009’da yılın pilotu ödülünü kazandı. 2010 yılında, Stroll, Ferrari Driver Academy’nin bir üyesi oldu.

Stroll’un ilk otomobil yarışı, Ferrarı Sürücü Akademisi tarafından düzenlenen şampiyona dışı bir seri olan 2014 Florida Kış Serisinde geldi. Gelecekteki Formula 1 rakipleri Nicholas Latifi ve Max Verstappen’e karşı yarıştı ve Homestead – Miami Speedway’de iki podyum finişi ve podyum pozisyonu aldı.

2015’in başında Stroll, Yeni Zelanda merkezli Toyota Racing serisini kazandı ve 16 yarış başlangıcından 4 galibiyet ile birlikte, 10 podyum kaydetti. Arka arkaya 3 yıl, Prema Powerteam ile FIA Formula Avrupa Şampiyonası’na da katıldı ve bu sırada babasının hissesini aldı. Gelecekteki Formula 1 yarışmacıları Antonio Giovinazzi, Charles Leclerc, George Russell ve Alexander Albon’a karşı yarıştı, Hockenheimring’de bir yarış kazandı ve 33 yarışlık seride toplam altı podyum kazandı. Şampiyonada sezonu 5’nci bitirdi. 2015 ayrıca, Stroll’un 8. sırada bitirdiği şampiyona dışı Formula Three Macau Grand Prix’deki ilk ve tek görünüşü oldu.

11 Kasım 2015’te, Stroll’un Williams için test pilotu olarak hizmet vermek üzere Ferrari Driver Academy’den ayrılacağı açıklandı.

Stroll 2016’ya, Ford EcoBoost Prototipi ile Ford Chip Ganassi Racing için yarışarak basladi. 24 Saat Daytona’yı 5.’i bitirdi. Formula 3 Avrupa Şampiyonası’nın ikinci sezonunda yarışmak için arka arkaya üçüncü kez Prema Powerteam ile kaldı. Son beş yarışta üst üste beş zafer de dahil olmak üzere sezon boyunca on üç yarış galibiyeti aldı.

Stroll, 2017 Formula 1 Sezonu için Williams takımı için pilotluk yapmaya başladı. 1997 Dünya Sürücüler Şampiyonu Jacques Villeneuve’den bu yana ilk Kanadalı Formula 1 pilotu oldu. Stroll’un ilk yarışı olan Rusya’da dördüncü turda geldi ve ilk turda dönmesine rağmen on birinci sırada bitirdi. İspanya Grand Prix’sinde Stroll, tüm sürücüler arasında on altıncı ve sonuncu oldu. İki hafta sonra, Stroll, Monaco’daki fren arızasından sonra yarış dışı kalmasına rağmen yine de 15. sırada yer aldı. Stroll kendi evinde Montreal’deki Grand Prix’sini 9’uncu olarak bitirdi.

Stroll, Azerbaycan Grand Prix’sini üçüncü olarak bitirerek ilk podyumuna çıktı, Max Verstappen’den sonra Formula 1’de podyumda bitiren en genç çaylak ve ikinci en genç sürücü oldu (18 yaş 239 gün). Dahası, Stroll açılış turunda sezondaki rakiplerinden daha fazla pozisyon kazandı.

Stroll, İtalya Grand Prix’si için ıslak eleme seansı sırasında en hızlı 4. turu kaydetti. Hem Red Bull pilotları Daniel Ricciardo hem de Max Verstappen’in (sırasıyla 3 ve 2’nci) grid cezaları alması nedeniyle, Stroll başlangıç sıralamasında 2. sıraya yükseldi. Bu da onu bir yarışın en ön sırasında başlayan en genç Formula 1 sürücüsü yaptı (18 yaş ve 310 gün). Stroll bu yarışı 7. sırada tamamladı.

2017 sezonunun üçüncü ve son yarışı olan Meksika Grand Prix’sinde, Stroll, Daniel Ricciardo’nun (başlangıçta 7’nci) penaltılar nedeniyle sıralamadan düşürülmesinin ardından 12. sıradan yükseldi ve yarışta 11. sıradan 6. sıraya yükseldi.

2018 sezonuna ilk birkaç yarışta üst üste yaptığı hatalarla zorlu bir başlangıç yaptı. Azerbaycan’da sekizinci sırada yer almasına rağmen, Stroll, Brendon Hartley ile çarpıştığında Kanada’daki ev yarışında puan almayı başaramayan Monza’da bir sonraki sayıya ulaştı. FW41 tüm sezon temposunun oldukça altında olmasına rağmen, Stroll sezon boyunca sadece 2 yarıştan diskalifiye olduğu için patronlarına güven verdi.

Stroll, 2019 sezonunda Esteban Ocon’un yerine Sergio Pérez ile birlikte yeni adı değiştirilen Racing Point takımı için pilotluk yapmaya başladı. Stroll, Avustralya’daki açılış yarısında yeni takımı için ilk puanını 9’uncu olarak bitirdiği yarışta aldı. Çin Grand Prix’sinde Stroll, art arda ikinci yarış için puanlama pozisyonlarının dışında bitirdikten sonra takım stratejisini eleştirdi. İspanya’da Lando Norris ile her iki sürücünün de yarısını sona erdiren bir çarpışma yaşadı. Kanada’daki ev yarışında 17. sıradan başladıktan sonra 9. sırada tamamlayarak puan almayı bildi.

Stroll, Alman Grand Prix’sinde eleme sırasında 15. sıraya yükseldi. Yarış sırasında, yarışın sonlarında kuruyan pistte tüm riskleri alarak kaygan lastiklerle yarışmayı göze almasına rağmen podyumu kıl payı kaçırdı. Çizgiyi 4. sırada geçecekti. Stroll’un bir sonraki puanı, 16. başlayıp 10. sırada bitirdiği Belçika’da geldi. Japonya’da 9’uncu olduktan sonra sezonun son sayılarını kazandı. Brezilya’da bir süspansiyon arızası ve Abu Dabi’de fren sorunları yaşadıktan sonra son iki yarışı da terk etmek zorunda kaldı.

Stroll ve Pérez, 2020’de Racing Point için pilotluk yapmaya başladı. 2020 Avusturya Grand Prix’sinde 9. sırada kalifiye oldu ancak daha sonra motor sorunları nedeniyle yarıştan çekildi. Stroll, üçüncü sırayı aldıktan sonra 2020 Macaristan Grand Prix’sinde 4. Oldu. 2020 İtalya Grand Prix’sinde Formula 1’deki ikinci podyumunu elde etti. Yarıştan sonra, Charles Leclerc’in karaya oturmuş Ferrarı’sını temizlemek için kırmızı bayrağın ardından yarışın yeniden başlamasını yanlış değerlendirmemiş olsaydı, kazanacak bir konumda olabilirdi. Stroll, bir sonraki Toskana Grand Prix’sinde başka bir podyum elde etmek için de güçlü bir konumdaydı, ancak bir araba arızasının kaza yapmasına neden olması üzerine, yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Stroll, Charles Leclerc ile girdiği mücadele sonrası bariyerlere çarparak ilk turda Rus Grand Prix’sinden elendi. Üçüncü antrenman seansına oturduğu için Nurburgring’deki Eifel Grand Prix’sinden çekildi. Ekibi, bu konuda gerekli tüm FIA testlerini geçtiğini söyleyerek COVID-19 negatif olduğunu doğruladı. Sıralama ve yarış için Nico Hulkenberg ile değiştirildi. Eifel Grand Prix’sinden kısa bir süre sonra, bu defa Stroll’un COVID-19 testi pozitif çıktı. 10 günlük karantina süresini tamamladı ve Lando Norris ile çarpıştığı Portekiz Grand Prix’siyle yarışlara geri döndü.

Stroll, ıslak bir eleme seansının ardından 2020 Türkiye Grand Prix’sinde ilk podyum pozisyonunu aldı. Bunu yaparak, 1997 Avrupa Grand Prix’sinde Jacques Villeneuve’den bu yana podyum pozisyonunu alan ilk Kanadalı F1 pilotu ünvanını kazandı.

mail: ozkan.temur@abcspor.com

twitter: @oz_temur

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular