MONTREAL 0 – SEATTLE 2

OZKAN TEMUR

Geçen sezonun son play-off maçında çıkan olaylardan dolayı 3 maç ceza alan Di Vaio’nun yokluğunda, Montreal takımı çıktığı 3.maçını da kaybetti. Kışın tüm şartlarıyla devam ettiği Montreal’de, Olimpik Stadın kronik sorunu olan ve bir türlü onarılamayan çatısı yüzünden dün oynanması gereken maç, yoğun kar beklentisi nedeniyle bugüne ertelenmişti.

di vaioMontreal IMPACT, MLS’e katıldığından bu yana hava şartlarından dolayı Nisan ayının ortalarına kadarki süre içersinde maçlarını, bu 1976 olimpiyatlarından kalma, Montreal’in simgesi haline gelmiş olmakla birlikte yapıldığı yıldan beri hiçbir modernizasyon görmemiş, sadece ayakta durabilmesi için gerekli bakıma bile bütçe bulmakta zorlanılan, üzeri kapalı devasal beton yığınında oynamak zorunda kalıyor. Dünyadaki Olimpik stadyumların ortak kaderi bu olsa gerek!

Maça gelince; Seattle takımı maça çok akıllı bir taktikle başladı. Montreal takımının ağır olan defansı özellikle Beşiktaş’tan iyi tanıdığımız Ferrari üzerine Martins ve Neagle’in başını çektiği hızlı akınlarla tehlikeli şekilde geldiler. Henüz 8. dakikada yine böyle bir hızlı akınla buldukları serbest vuruş sonrası ilk golü Perkins’in kendi kalesine attığı golle buldular. Pineada’nın kullandığı serbest vuruşa boş pozisyonda eski bir Montreal’li Neagle aşırtma bir kafa vuruşu yaptı. Kalecinin üzerinden aşırtma giden top direkten geriye dönerken, hamle etmekte geciken Perkins’in sırtına çarparak ağlarla buluştu.

Her ne kadar Montreal orta sahayı kontrol etmeye çalışsa da ağır defans ikilisi Ferrari ve Camara, Neagle ve Martins karşısında zor anlar yaşamaya ve ard arda hatalar yapmaya devam etti.

14.dakikada yine Neagle bu defans ikilisinin arasına hızlı girdi. Ferrari hamle yapmada gecikince, Neagle’ın kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda yerden düzgün vuruşu yine direği isabet alarak geriye geldi. Neyseki bu defa Perkins biraz daha gerideydi de top bir kez daha ona çarparak ağları bulamadı.

canada3İlk yarı Montreal takımının kazandığı bir kaç korner atışı hariç hiçbir varlık gösteremediği bir 45 dakika oldu.

İkinci yarıya Montreal biraz daha kontrollü başladı. 57.dakikada yine bir korner atışında Camara  6 pas içerisinde bomboş pozisyonda topu ağlar yerine tribünlere yolladı. Bu pozisyonun dönüşünde yine Neagle ile yakaladıkları bir kontraatakta Seattle ikinci golünü buldu. Neagle’ın hızla getirdiği topla birlikte ceza sahasına girmeden vuruşunu yaptı. Defansa çarpan topu tüm Montreal takımı kornere çıkacak diye bırakınca, Kenny Cooper’ın takipçiliğiyle yetişerek yaptığı düzgün ortasına Martins’in güzel kafa vurusu ağlarla buluştu.

Montreal bu dakikadan sonra her ne kadar baskı kurmaya çalıştıysa da,  Erik Miller in uzatma dakikalarında direkten dönen şutundan başka pozisyon bulamadı.

canada2Montreal bu sezon, geçen seneki kaptanları Davis Arneau’nun bıraktığı liderlik boşluğunu bir türlü dolduramamış olamanın sıkıntısını çekeceğe benziyor. Geçen sezondan farklı olarak takımın fiziki gücünde de büyük düşüş açıkça gözlemlenmekte..  Önümüzdeki hafta Cumartesi Philedelphia deplasmanına gidecek olan IMPACT, Di Vaio’nun da dönüşüyle iyi bir netice almak isteyecektir. Başarısızlığa tahammülü olmayan Montreal kentinde alınacak bir kötü sonuç daha, teknik direktör Frank Klopas’ın imzaladığı 3 yıllık kontrata rağmen, bu sehirdeki kariyerinin pek uzun sürmeyeceği anlamına gelecektir.

ozkan.temur@abcspor.com