https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MOLA

Okunması Gerekenler

MOLA

Korkunç bir maç sonrasında Cocu gönderildi. Alex ile 5 attığımız yıllardan İsmail Kartal ile 3 yediğimiz yıla geldik. Müthiş başkan desteğine rağmen, Cocu hala da anlamadığım nedenlerle, yapamadı. Çok ilginç. En önemli suçlu tabiki kendisi. Buna şüphe yok. Ama neden yapamadığının net belirlenmesi lazım. Ama sanırım bu da yapılmıyor, adamı beyaz bir araba ile stattan yolladık gitti.

 

Oysa kurumsallık önemliyse artık bir “neden olmadı” konuşması da onunla yapılmalı. Sonuçta tazminatını da aldı. Neden Cocu, PSV’de bu kadar başarılı olmasına rağmen burada olmadı? Benim hiçbir tahminim yok. Çünkü elindeki kadro düşme hattının bir üstünde olacak kadro değil. U12 ile devam etse Fener gene bu ligde bundan daha iyi sonuç alır. Umarım yaparlar, yapmazlarsa başkan gene kulağına gelenle kalır. İlerleme kulağına ne geldiğine bağlı olur.

 

Maç Fenerbahçe ruhu ile başladı ve bitti. Tribünde “İlelebet Cumhuriyet”.. Statta Onuncu yıl marşı.. Futbolcuların elinde “Emanetin baş tacımız ” pankartı… Müthiş. Sonunda ise İsmail Kartal’a verilen destek, Ankaragücü takımına destek tezahüratları çok yerinde idi. Hak ettiler. Söke söke aldılar. Taraftarın bizim futbolcuları ıslıklaması ise çok normal. Ali Koç sevgisiyle o kadarla kaldılar. Unutmayalım.

 

Şimdi güzel ve farklı işler yapmak istediğine %100 emin olduğumuz başkanımız için düşünme vakti. Yeni hoca tercihi belki çok önemli, belki de bu sezon için hiç önemli değil.
Üç yol var önünde:

 

Kolay yol: Yerli bir hoca ile sezonu iyi bir yerde, en az Avrupa kupalarına gidecek bir yerde kapamak. Aykut, Ersun’a kapılar kapalı, ve bu doğru bir karar. Yılmaz Vural, Kemal Özdeş, Ümit Özat, Şenol Çorlu ile devam edip, başarılar ile rahatlayıp, bir süre takımın iç dinamiklerini ayarlamak, ekonomik durumu düzeltecek satışları yapmak ve “başkan” olarak Ali Koç’un deneyim sahibi olması ile bu sezonu kapatmak. Sonrasında doğru bir yapılanma ile yeni sezona hazırlanmak.

 

Orta yol: Yabancı hoca ile başlamak. Ama Türkiye’yi iyi tanıyan birisi ile. Tayfun Korkut (Türk sisteminin parçası değil), Tudor, Daum, Zico+Alex, Carlos Carvalhal veya Biliç gibi. Bunların takımı toplayacakları kesin. Nerde bitirirse artık. Bu arada Ali Koç başkan olarak deneyim sahibi olacak.

 

Zor Yol: Yabancı bir sistem hocası bulmak ve yanına yerli bir hoca vermek. Cocu hatasını yenilememek adına yanına mutlaka Şenol Çorlu’yu koyup, bu sene buralarda bitireceğiz. Ama önümüzdeki seneler bizim demek. Kim mi bu hocalar, bilemem. Comolli bilmeli. Ali Koç başkan olarak deneyim sahibi olacak.

 

Ben olsam ne yapardım ise daha karışık. Ben önce sistemi belirlerdim. Fenerbahçe ne oynamalı: Güney Amerika ekolü mü, İngiliz ekolü mü, Fransız ekolü mı, Alman ekolü mü.. Şu an itibariyle Hollanda ve İspanya ekolünün bize uygun olmadığını anladık. Buna göre de hoca seçimi yapardım. Çünkü anladık ki sisteme göre futbolcu alınır. Dünya kupasında bile Arjantin, 5-3-2’lerin en fazla 3-5-2’ye benzeyeni oynadı, Messi sıradanlaştı, sol bek Rojo harikalar yarattı ama maç kazanamadı. Sonra o sistem Messi’yi oynatamayınca, devrede 4-3-1-2’ye dönüp golleri buldular. Bu arada zaman geçti, elendiler.

 

Birazda maçtan bahsetmesek olmaz:
• Ben bu Kuzey Afrikalı topçuları sevmiyorum. Benzia’da dahil.
• Slimani, sen nasıl “fuckoff” dersin birader. Ayrıca ağzı açık koşan topçu mu olur?
• Volkan’ın geri dönmesi şart.
• Roman, İsmail, Şener yedek kalması şart.
• Soldado, Valbuena bu takıma şart. Geçen senenin ara oyuncuları idi ama bu kadro için bunlar olmazsa olmaz.
• Gençlerin daha fazla yer alması şart: Berke, Yiğithan, Oğuz Kağan gibi.

 

Son olarak, Ali Başkanım, ilk çentiği yediniz. Ama sorun değil, bizim sizin yapacaklarınıza kredimiz çok büyük, ama artık izleniyorsunuz. Aman iyi düşünün. “Cocu neden başarısız oldu?” Bir ipucu, “Başkanım, bu adam kesin başarılı olur, biraz zaman ama veriler de çalındı” diyenlerin tamamını sorgu odasına alın, veya dikkatli bakın. Kolaylıklar. Burdan daha kötüsü olmaz. Rahat olun.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: yakup.borekcioglu@abcspor.com

twitter: @Yborekcioglu

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular