https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

MENGENE HAREKATI

Okunması Gerekenler

Fenerbahçe Doğuş, play off’ların eşleşmekten imtina edilen takımı Baskonia karşısında ilk maçın ilk çeyreğinde verdiği savunma dersiyle seride 1-0 öne geçti.

 

Topa baskının dozajını ilk dakikadan arttırıp, tıpkı bir mengene gibi rakibini sıkıştıran Fenerbahçe Doğuş, Baskonia’nın bir yarıda tam dört defa hücum süresini tükettirerek, tam saha baskısına da üçgenler kurarak şiir gibi hücum sahasına çıkarak rakiplerine ilk yarı boyunca sadece 26 sayı izni verdiler.

 

Kalinic, Thompson, Vesely, Nunnaly ve Wanamaker sert beşiyle başlayan Obradoviç, hem serinin planın bir kısmını sahnelerken hem de Granger’in yokluğunda Sloukas ve Wanamaker’dan aldığı 26 sayı, 14 asistlik performansla maçın kontrolünü hiç kaybetmeden kazanmayı bildi.

 

İkinci yarıda üst üste yapılan top kayıpları ve alınamayan savunma ribaundu probleminden dolayı hücumda bir miktar tıkanan ev sahibi, sürekli çembere giden rakibini durdurmakta da zorlansa farkın erimesine müsaade etmedi. Hakem üçlüsünün ilginç düdükleri de Fenerbahçe Doğuş’un bu yarıda ki temposunun düşmesinin sebeplerindendi.

 

Özellikle hareketli ve şutör uzunların sezon boyunca oyuna hükmettiği Baskonia’ya, maç genelinde dur diyen savunmanın da hakkını vermeliyiz. Keza asist üzerinden oynanan ikili oyun sonlarını smaçla bitiren Vesely performansını da iki oyun kurucu performansının yanına eklemeliyiz.

 

Fenerbahçe’nin evladı Bogdan Bogdanovic’in de izlediği karşılaşmanın sonunda seride 1-0 öne geçmek ne kadar değerliyse, savunmanın kalitesinin de Belgrad yolunda önemini bir daha yaşadık.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: omer.kocsan@abcspor.com

twitter: @omerkocsan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular